Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Samolot bombowy Boeing B-17G-60-DL Y-46697 - ocalić od zapomnienia

Drukuj
Utworzono: niedziela, 27, sierpień 2017

Nie odpuszczamy tematu związanego z samolotem bombowym Boeing B-17G Y-46697-60-DL (15. Armia Powietrzna USA AF, 429 Szwadron II Grupy Bombowej), który 22 marca 1945 roku runął na pole w pobliżu miejscowości Wierzbna (niem. Würben). 26 sierpnia 2017 roku, po raz kolejny udaliśmy się na miejsce katastrofy sprzed 72 lat, aby odnaleźć i zabezpieczyć pozostałe w tym miejscu materialne ślady tamtego wydarzenia. Tym razem w poszukiwaniach uczestniczyła Grupa Eksploracyjno-Historyczna "Hunter" z Polkowic, Wrocławska Grupa Poszukiwawcza oraz Żarowska Grupa Poszukiwawcza "Fridericus Rex". W trakcie kilkugodzinnych prac, udało się odnaleźć kilkaset różnego rodzaju drobnych elementów wspomnianej maszyny B-17G. Niebawem po oczyszczeniu i konserwacji zaprezentujemy rezultaty naszych poszukiwań, które są naprawdę owocne i imponujące. To jednak nie ostatnia akcja mająca na celu utrwalić pamięć o katastrofie lotniczej z czasów II wojny światowej w Wierzbnej. Są kolejne pomysły oraz plany, które postaramy się zrealizować. Z pewnością uczynimy to wspólnie z naszymi przyjaciółmi z Grup Eksploracyjnych i Poszukiwawczych, którzy poświęcili swój czas oraz włożyli wielki wysiłek w powodzenie całej akcji. Warto nadmienić, że podczas wczorajszych prac miało niecodzienne wydarzenie. Po 72 latach od katastrofy Boeinga B-17G Y-46697, na tym samym polu ponownie, lecz tym razem bezpiecznie, wylądował samolot, którym przylecieli pasjonaci lotnictwa i historii z Gliwic.

Żarowska Izba Historyczna Składa Serdeczne Podziękowania dla Andrzeja Macha i Zuzanny Urbanik z Wierzbnej, Andrzeja Boczka oraz Grupy Eksploracyjno-Historycznej "Hunter" z Polkowic i Wrocławskiej Grupy Poszukiwawczej. DZIĘKUJEMY !!!

 

Dotychczasowe opracowania dotyczące Boeinga B-17G-60-DL Y-46697:

1. Amerykańska latająca forteca B-17G nad Wierzbną
2. Historia katastrofy amerykańskiego bombowca B-17G pod Wierzbną w toku badań
3. Sylwetka samolotu bombowego Boeing B-17G-DL Y-46697 spod Wierzbnej
4. Elementy bombowca B-17G Y-46697
5. Kolejne elementy amerykańskiej "Latającej Fortecy"
6. Samolot bombowy Boeing B-17G Y-46697 - zachowane elementy
7. Niesamowita nieznana fotografia wraku amerykańskiej "Latającej Fortecy" spod Wierzbnej
8. Elementy samolotu bombowego Boeing B-17G Y-46697 w zbiorach Żarowskiej Izby Historycznej

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hak bombowy

 

Element hydrauliki samolotu sygnowany: CHICAGO U.S.A. PAT 2278337

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Opracowanie
Bogdan Mucha

© 2015 Żarowska Izba Historyczna

Friday the 25th. By BlueHost Review and Affiliate Marketing.