Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Zabytki w gminie - Bożanów

Drukuj
Utworzono: poniedziałek, 24, styczeń 2011

Kaplica: wybudowana została w stylu barokowym na początku XVIII w. z inicjatywy opata krzeszowskiego Dominika Geyera. Budowla wyposażona była w wieżyczkę  z zawieszonym dzwonem. Jej wyburzenie datowane jest na koniec lat 80-tych XIX w., kiedy to powstała nowa droga łącząca Świdnicę z Żarowem. Na początku XX w. w miejscowości wybudowana została nowa kaplica. Zachowana do dziś murowana z czerwonej cegły budowla utrzymana jest w stylu neogotyckim. Obiekt jest wolnostojący,  jednokondygnacyjny z czworoboczną sygnaturką w konstrukcji drewnianej. Umieszczony  osiowo otwór drzwiowy kaplicy zwieńczony jest ostrołukiem. Budowlę przykrywa dwuspadowy dach ceramiczny. Dach wieżyczki z iglicą pokryty jest blachą.

 

 

Dawna gospoda "Zum Feldschloss", ob. budynek mieszkalny: wybudowany po 1904 roku, jest budynkiem murowanym i tynkowanym na kamiennym cokole. Bryła obiektu jest rozczłonkowana, nieregularna z osiowym ryzalitem. Otwór wejściowy umieszczony jest osiowo w fasadzie. Jedno- i dwukondygnacyjny obiekt nakrywa dwuspadowy dach o pokryciu ceramicznym.

 

 

GALERIA ZABYTKÓW

Opracowanie
Bogdan Mucha

© 2022 Żarowska Izba Historyczna

Saturday the 20th. By BlueHost Review and Affiliate Marketing.