"Busem przez gminę Żarów", czyli pełna przygód wycieczka uczniów ze Szkoły Podstawowej w Zastrużu

Utworzono: środa, 24, październik 2018

Jesień zawitała u nas już na dobre. Nie oznacza to jednak, że wraz z ciepłą i słoneczną pogodą, minął czas wycieczek i spotkań z historią w terenie. Dziś rano 32 osobowa grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Astrid Lindgren w Zastrużu (klasy 1-3), wyruszyła na pełną przygód, legend i zabytków wyprawę po gminie Żarów. Trasę wycieczki otwierał Pyszczyn, gdzie znajduje się neogotycka kaplica mszalna pw. św. Antoniego, stojąca tuż obok kamienna strzelnica i zapomniany grób francuskiej bony Marie Lyautey. Modzi uczestnicy wyprawy, wysłuchali ponadto opowieści o tajemnicach skrywanych przez miejscowy pałac von Matuschków i porośniętą lasem Górę Pyszczyńską. Kolejnym punktem na trasie wycieczki były Imbramowice, gdzie wznosi się kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Tutaj największym zainteresowaniem cieszyły się wspaniałe XVI-wieczne tablice nagrobne, przedstawiające wizerunki dawnych właścicieli okolicznych dóbr ziemskich. Uczniowie z SP Zastruże, podziwiali także zachowany fragmentarycznie kamienny krzyż pojednania, który odkryty został na terenie przykościelnym 3 lata temu oraz żelazny krzyż poświęcony Julie Belier. W Łażanach, które były kolejną z odwiedzonych miejscowości, godnym uwagi był rzecz jasna kościół filialny pw. Bożego Ciała. Na elewacji zewnętrzej tej średniowiecznej budowli do dnia obecnego widnieją przytwierdzone płyty nagrobne członków rycerskiego rodu von Mühlheim oraz barokowe epitafium z początku XVIII wieku.

Najwięcej emocji wzbudziła jednak wizyta w Wierzbnej na dawnym terenie klasztornym. Uczniowie z Zastruża mogli zwiedzić tutaj dolną kondygnację pałacu przeora oraz zobaczyć odnaleziony w ostatnich latach kamienny pręgierz. Z wielkim zainteresowaniem wysłuchano także opowieści tutejszego dozorcy, który mówił o "Białej Damie", mającej ukazywać się nocy na klasztornch murach. Ostatnim etapem wyprawy była wizyta w Żarowskiej Izbie Historycznej w celu obejrzenia bierzącej wystawy modelarskiej. Oprócz podziwianych wspaniałych modeli żaglowców i samolotów, każdy z uczestników wycieczki, mógł osobiście wziąć w dłonie i sprawdzić ile waży prawdziwa kula, którą w dawnych czasach wystrzeliwano z okrętowych armat. Organizatorem wycieczki była Szkoła Podstawowa im. Astrid Lindgren w Zastrużu. Uczestników oprowadzał specjalista d/s zbiorów muzealnych, archeolog Bogdan Mucha z Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie. DZIĘKUJEMY za wspaniałe chwile spędzone razem i wedle zapowiedzi – do zobaczenia wiosną.