Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Zestaw cynowych przedmiotów oraz kufel z cynową pokrywą w zbiorach Żarowskiej Izby Historycznej

Drukuj
Utworzono: czwartek, 09, sierpień 2018

Zestaw przedmiotów z cyny (3 dzbany, 2 kaganki, 1 świecznik) oraz szklany kufel na piwo z cynową pokrywą, przekazała do Żarowskiej Izby Historycznej mieszkanka Żarowa. Cynowe przedmioty oraz kufel służyły mieszkańcom ob. ulicy Krasińskiego (dawniej Büttnerstrasse, Bittnerstrasse). Składamy pani Serdeczne Podziękowania. Warto wiedzieć, że ze względu na dostępność, niską temperaturę topnienia, łatwość odlewania oraz dobre własności mechaniczne, cyna (pierwiastek chemiczny, metal z bloku p w układzie okresowym) znajdowała różne zastosowanie. Przedmioty cynowe były bardzo popularne od wczesnego średniowiecza. Największy rozkwit ich produkcji (konwisarstwo) miał miejsce pomiędzy XIV i XVI w. Cyny używa się także do pokrywania innych metali cienką warstwą antykorozyjną. Proces cynowania stosowany jest do zabezpieczania naczyń stalowych, stosowanych w przemyśle spożywczym, np. puszek do konserw oraz konwi na mleko. Stop cyny i ołowiu ma niską temperaturę topnienia (np. przy 61,9% wag. cyny jest to temperatura 183 °C) i stosowany był w przemyśle i elektrotechnice jako lut do łączenia innych metali poprzez lutowanie. Cyna jest również składnikiem stopu drukarskiego do wyrobu czcionek. Występuje w nim wraz z ołowiem (głównym składnikiem) oraz antymonem. Stopy drukarskie występują w różnych odmianach (charakteryzujących się różną twardością) różniących się stosunkiem składników. Stopami cyny i miedzi są brąz cynowy oraz spiż (zawierający także cynk i ołów), używany do odlewania dzwonów.

 

 

Posiadacie niepotrzebne starocie (przedmioty, fotografie, dokumenty lub inne rzeczy) ?? Posiadacie wiedzę na temat interesujących miejsc, budowli, a może znacie jakąś ciekawą historię ?? Podzielcie się z nami swoją wiedzą lub starociami z domowych strychów, głębokich szuflad oraz rodzinnych albumów. Wszelkie informacje, skany fotografii i dokumentów możecie przesyłać bez wychodzenia z domu na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.. Skany bądź fotografie, oględziny wszelkich dokumentów i przedmiotów możemy wykonać również od ręki w Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Żarowie przy ul. Piastowskiej 10A. Utrwalmy wspólnie w słowie pisanym oraz wzbogacimy historię Naszej Małej Ojczyzny.

 

Opracowanie 
Bogdan Mucha

© 2022 Żarowska Izba Historyczna

Thursday the 28th. By BlueHost Review and Affiliate Marketing.