Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

W rodzinnych albumach mieszkańców gminy Żarów, cz. 19

Drukuj
Utworzono: środa, 17, styczeń 2018

Od lutego do maja 1945 roku linia frontu przebiegała w pobliżu dzisiejszych Imbramowic. Skutki tego były dotkliwe. Doszczętnie zniszczona została cegielnia i restauracja. Ponadto uszkodzonych było 7 gospodarstw chłopskich oraz zabudowania folwarczne. Po zakończeniu działań wojennych zaczęli wracać do Imbramowic ewakuowani w lutym niemieccy mieszkańcy. Latem 1946 roku mieszkało we wsi 449 Niemców. W sierpniu 1946 roku wysiedlono ich w 3 ratach, łącznie ponad 270 osób. W dniach 7 i 8 października 1946 roku swoje domy musiało opuścić kolejnych 140 Niemców. Resztę wysiedlono w następnych latach, dołączając po kilka rodzin do różnych transportów kierowanych z powiatu świdnickiego do brytyjskiej i radzieckiej strefy okupacyjnej. W 1951 roku mieszkało w Imbramowicach 8 osób narodowości niemieckiej. Pierwsi polscy osadnicy zaczęli przybywać w lipcu 1945 roku. Pochodzili z Małopolski - powiaty Bochnia, Nowy Sącz, Nowy Targ i Wadowice. Pod koniec 1945 roku mieszkało we wsi 152 Polaków, którzy obsadzali 26 gospodarstw. W latach 1946-1947 osiedlili się w Imbramowicach przesiedleńcy z Polski centralnej (powiaty Bochnia, Busko, Kolbuszowa, Miechów, Piotrków, Wadowice) i terenów wschodnich (z okolic Tarnopola, Dubna, Kołomyi, Mościsk, Rawy Ruskiej), a także kilka rodzin z Francji. Do połowy 1947 roku ludność polska obsadziła prawie wszystkie gospodarstwa rolnicze. Jeszcze pod koniec 1945 roku nadano wsi pierwszą polską nazwę w brzmieniu Izabelin. W marcu 1947 roku zgodnie z zaleceniem Komisji Nazewniczej URM zmieniono nazwę na Imbramowice. Stosunkowo szybko bo już w latach 40-tych powstała we wsi Ochotnicza Straż Pożarna. Wiosną 1949 roku służyło w tej jednostce 19 strażaków, a jej komendantem był Tadeusz Stec. Z kolei na początku lat 50-tych powstało ogniwo LZS, a miejscowa drużyna piłkarska LZS "Zryw" Imbramowice brała udział w rozgrywkach klasy "B".

W 19-tej odsłonie cyklu "W rodzinnych albumach mieszkańców gminy Żarów", prezentujemy dzisiaj pierwszą część fotografii, udostępnionych nam przez mieszkankę Imbramowic, panią Teresę Karecką. Składamy pani Serdeczne Podziękowania.

 

Posiadacie wiedzę na temat interesujących miejsc, budowli, a może znacie jakąś ciekawą historię ?? Podzielcie się z nami swoją wiedzą lub starociami z domowych strychów, głębokich szuflad oraz rodzinnych albumów. Wszelkie informacje, skany fotografii i dokumentów możecie przesyłać bez wychodzenia z domu na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.. Skany bądź fotografie, oględziny wszelkich dokumentów i przedmiotów możemy wykonać również od ręki w Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Żarowie przy ul. Piastowskiej 10A. Utrwalmy wspólnie w słowie pisanym oraz wzbogacimy historię Naszej Małej Ojczyzny.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fotografie Ochotniczej Straży Pożarnej w Imbramowicach

 

 Fotografia drużyny piłkarskiej LZS "Zryw" Imbramowice 

 

  

 

Fotografie rodzinne

 

 

Źródła:
T.Ciesielski, Żarów. Historia miasta i gminy, Żarów 2006

Opracowanie
Bogdan Mucha

© 2022 Żarowska Izba Historyczna

Thursday the 25th. By BlueHost Review and Affiliate Marketing.