Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Warsztaty archeologii eksperymentalnej w Mrowinach

Drukuj
Utworzono: sobota, 18, listopad 2017

17 listopada 2017 roku na świetlicy wiejskiej w Mrowinach odbyły się warsztaty archeologii eksperymentalnej przygotowane dla uczniów miejscowej Szkoły Podstawowej im. Anny Jenke. Warsztaty zorganizowane zostały dzięki współpracy Żarowskiej Izby Historycznej działającej w ramach Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie oraz firmy "Archeoreplica" ze Starego Górnika koło Oławy. Uczniowie klas 4-7, mieli niepowtarzalną okazję zobaczyć jak wyglądały narzędzia, stroje, broń oraz surowce, które wykorzystywał człowiek w epoce kamienia oraz w tzw. okresie wpływów rzymskich. Każdy uczestnik warsztatów mógł m.in. własnoręcznie mielić zboże za pomocą rozcieracza i kamienia żarnowego oraz rąbać drewno rogowym toporem. Zainteresowanie tematyką prezentowaną podczas warsztatów było ogromne, toteż nie zabrakło wielu pytań dotyczących życia człowieka w dawnych epokach.

Goszcząca w Mrowinach firma "Archeoreplica" od przeszło 10 lat zajmuje się badaniami eksperymentalnymi związanymi z technologią obróbki kości i poroża od epoki kamienia do średniowiecza. Przy swoich eksperymentach korzysta z nowoczesnego sprzętu w postaci mikroskopu stereoskopowego, metalograficznego i skaningowego. Wyniki tych badań prezentowane są na różnego rodzaju konferencjach oraz w publikacjach naukowych. Ważnym elementem działalności firmy ze Starego Górnika, jest archeoedukacja, która prezentuje życie naszych przodków. Zajęcia dydaktyczne specjalnie dobrane dla różnych grup wiekowych, kierowane są do przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjalnych i licealnych, studentów oraz wszystkich zainteresowanych archeologią. Podczas zajęć, wykorzystywane i odtwarzane są przedmioty codziennego użytku od epoki kamienia po czasy nowożytne, które powstały przy użyciu narzędzi i technik stosowanych przez społeczności żyjące w danej epoce: kamienia, brązu czy żelaza. Obok działalności badawczo-dydaktycznej, "Archeoreplica" świadczy także kompleksowe usługi archeologiczne, w skład których wchodzi wachlarz badań i nadzorów archeologicznych, opracowanie i konserwacja zabytków oraz obsługa wszelkich formalności inwestycyjnych pod kątem zezwoleń konserwatorskich.

W przyszłym roku smak niesamowitej wędrówki w czasie do odległych epok prehistorycznych, poznają także uczniowie z pozostałych placówek szkolnych w gminie Żarów. Zagościmy tam wspólnie z naszymi kolegami z Archeorepliki. Do zobaczenia.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Opracowanie
Bogdan Mucha

 

© 2022 Żarowska Izba Historyczna

Saturday the 20th. By BlueHost Review and Affiliate Marketing.