Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Kolejny "nowy" eksponat w zbiorach Żarowskiej Izby Historycznej

Drukuj
Utworzono: piątek, 10, listopad 2017

Do zbiorów Żarowskiej Izby Historycznej trafił kolejny "nowy" eksponat, którym jest lampa naftowa, wyprodukowana najprawdopodobniej w latach 40-tych XX wieku w Hucie "Silesia" z Rybnika. Na szklanym kloszu lampy wyciśnięty jest symbol Nietoperza oraz napis D.R. PATENT (skrót od Deutsches Reichs; lampa produkowana na niemieckiej licencji firmy Bat ?). Z drugiej strony umieszczony został napis NIETOPERZ. Całkowita wysokość lampy z rączką - 45 cm. Historia rybnickiej huty sięga roku 1753, kiedy to o jej działalności w kronikach pojawiły się pierwsze wzmianki. Prawie 150 lat później niemieccy właściciele zakładu utworzyli emaliernię i zaczęli produkować pierwsze wyroby codziennego użytku. Produkowano tam emaliowane garnki, lodówki, grzejniki, wytapiano i przerabiano żelazo. W tym zakładzie powstały pierwsze polskie gaśnice pianowe a w czasie wojny Niemcy produkowali słynne Panzerfausty. Przez lata była symbolem Rybnika, dziś Huta Silesia liczyłaby grubo ponad 250 lat. Niestety w latach 90-tych ubiegłego wieku zakład nie wytrzymał przemian ustrojowych i został zlikwidowany. Część budynków zakładowych została wyburzona, inne zostały częściowo odnowione i stanowią własność kilku firm. Lampę przekazał do Żarowskiej Izby Historycznej pan Leszek. Składamy panu Serdeczne Podziękowania.

 

Posiadacie wiedzę na temat interesujących miejsc, budowli, a może znacie jakąś ciekawą historię ?? Podzielcie się z nami swoją wiedzą lub starociami z domowych strychów, głębokich szuflad oraz rodzinnych albumów. Wszelkie informacje, skany fotografii i dokumentów możecie przesyłać bez wychodzenia z domu na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.. Skany bądź fotografie, oględziny wszelkich dokumentów i przedmiotów możemy wykonać również od ręki w Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Żarowie przy ul. Piastowskiej 10A. Utrwalmy wspólnie w słowie pisanym oraz wzbogacimy historię Naszej Małej Ojczyzny.

 

 

 

 

 

 

 

 

Opracowanie
Bogdan Mucha

© 2015 Żarowska Izba Historyczna

Friday the 19th. By BlueHost Review and Affiliate Marketing.