Wieszak odzieżowy "Kaufhaus Ludwig Haurwitz, Liegnitz"

Utworzono: środa, 20, wrzesień 2017

Do naszej kolekcji trafił kolejny wieszak odzieżowy. Na egzemplarzu tym widnieje napis „Kaufhaus Ludwig Haurwitz, Liegnitz”. Wedle źródeł firma Haurwitza powstała w 1900 roku, kiedy Europa cieszyła się okresem rozwoju gospodarczego. Wielkie fortuny wyrosłe na XIX-wiecznej rewolucji przemysłowej, dawały ogromne przychody i grunt pod nowe inwestycje. Wielkie domy towarowe "Kaufhaus Ludwig Haurwitz", wzniesione zostały w Legnicy i Głogowie. Były to sklepy o szerokiej, ekskluzywnej ofercie, od dywanów, mody męskiej, damskiej i dziecięcej, obuwia, do wyprawek ślubnych, tekstyliów i futer. W salonie legnickiego sklepu, który utrzymany był w stylu art deco, odbywały się pokazy mody dla śmietanki towarzyskiej. Skalę przedsięwzięcia pokazuje fakt, że Haurwitz zatrudniał, w głogowskim sklepie, ponad 100 pracowników. Wielkie zyski firmy trwały do 1938 roku. Wówczas działania antysemickie w Niemczech, doprowadziły do przejęcia interesu przez Richarda Hähnela, który zwolnił również większość personelu pochodzenia żydowskiego. Wtedy też firma zmieniła nazwę na „Textilhaus Richard Hähnel”. Sam Ludwig Haurwitz został prawdopodobnie zamordowany w 1942 roku w Rydze.

Wieszak przekazał do Żarowskiej Izby Historycznej pan Paweł. Składamy Serdeczne Podziękowania

Posiadacie wiedzę na temat interesujących miejsc, budowli, a może znacie jakąś ciekawą historię ?? Podzielcie się z nami swoją wiedzą lub starociami z domowych strychów, głębokich szuflad oraz rodzinnych albumów. Wszelkie informacje, skany fotografii i dokumentów możecie przesyłać bez wychodzenia z domu na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.. Skany bądź fotografie, oględziny wszelkich dokumentów i przedmiotów możemy wykonać również od ręki w Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Żarowie przy ul. Piastowskiej 10A. Utrwalmy wspólnie w słowie pisanym oraz wzbogacimy historię Naszej Małej Ojczyzny.

===========================================

Pocztówka przedstawiająca dom towarowy "Kaufhaus Ludwig Haurwitz"

Wizytówka "Kaufhaus Ludwig Haurwitz, Liegnitz"

Sala restauracyjna w legnickim domu towarowym Ludwiga Haurwitza