Niecodzienne znalezisko z przydomowej komórki w Żarowie

Utworzono: środa, 13, wrzesień 2017

Co można odnaleźć w zapomnianym zakamarku starej przydomowej komórki ? Jak się okazuje nawet tablicę nagrobną z lat 30-tych minionego wieku. Takiego właśnie znaleziska dokonał pan Michał, który dostarczył ów niecodzienny przedmiot do Żarowskiej Izby Historycznej. Jak powiedział ... tablicę musieli pozostawić tutaj chyba poprzedni mieszkańcy, odnalazłem ją w czasie porządkowania przydomowej komórki. Stała wciśnięta w kąt i oparta napisami o ścianę. Nie wiem po co była komuś potrzebna. Na nagrobku znajdują się imiona i nazwiska dwóch osób – małżeństwa Christopha (ur. 1.8.1870, zm. 30.1.1925) i Charlotte Behrend (ur. 14.7.1867, zm. 2.8.1934). W książce adresowej mieszkańców Żarowa (niem. Saarau), wymieniona została Charlotta Behrend z zawodu kierowniczka wydziału produkcyjnego/majster (niem. Werkmeister), która w 1929 roku mieszkała przy ówczesnej Schweidnitzer Straße 17 (ob. ul. Armii Krajowej).

Składamy panu Michałowi Podziękowanie za dostarczenie tablicy do Żarowskiej Izby Historycznej

Posiadacie wiedzę na temat interesujących miejsc, budowli, a może znacie jakąś ciekawą historię ?? Podzielcie się z nami swoją wiedzą lub starociami z domowych strychów, głębokich szuflad oraz rodzinnych albumów. Wszelkie informacje, skany fotografii i dokumentów możecie przesyłać bez wychodzenia z domu na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.. Skany bądź fotografie, oględziny wszelkich dokumentów i przedmiotów możemy wykonać również od ręki w Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Żarowie przy ul. Piastowskiej 10A. Utrwalmy wspólnie w słowie pisanym oraz wzbogacimy historię Naszej Małej Ojczyzny.

Budynek przy dawnej Schweidnitzer Straße 17 (ob. ul. Armii Krajowej). Tutaj zamieszkiwało niegdyś małżeństwo Behrendów