Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Żarowska piekarnia i rzeźnia w świetle dokumentów z 1949 roku

Drukuj
Utworzono: wtorek, 12, wrzesień 2017

Powstała w dniu 16 września 1945 roku Gminna Spółdzielnia "Samopomoc Chłopska", rozpoczęła swą działalność od uruchomienia jeszcze w tym samym roku sklepu w Żarowie i na koniec 1945 roku wykazała zysk w kwocie 143 527,54 zł. Wiadomo jest, że w latach 1945-1950 Spółdzielnia prowadziła sklep główny w Żarowie, sklep w Wierzbnej, sklep żelazny w Żarowie, młyn w Mrowinach, mleczarnię, sklep w Kalnie, wytwórnię środków spożywczych w Żarowie, gorzelnię w Bożanowie, piekarnię w Żarowi, masarnię, warsztat ślusarski, Spółdzielczy Ośrodek Maszynowy, a więc działalność różnorodną. W pierwszych latach działalności Spółdzielnia otrzymała do dyspozycji budynki, lokale i urządzenia opuszczone i pozostawione przez ludność niemiecką. Nie było więc potrzeby inwestowania. Ponadto w ramach pomocy UNRRA do Polski za pośrednictwem Związku Samopomocy Chłopskiej, otrzymała niektóre urządzenia bezpłatnie. Projekt wraz z uruchomieniem piekarni mieszczącej się przy ul. Wojska Polskiego 5 (wedle ówczesnej numeracji, ob. ul. Wojska Polskiego 3), jak też warsztatu ze sklepem rzeźniczym przy ówczesnej ul. Armii Czerwonej 41 (ob. ul. Armii Krajowej), zatwierdzony został przez Starostę Świdnickiego w dniu 17 czerwca 1949 roku. Poniżej prezentujemy dokumentację dotyczącą obu placówek, które podlegały pod GS "SCH" Żarów.

Posiadacie wiedzę na temat interesujących miejsc, budowli, a może znacie jakąś ciekawą historię ?? Podzielcie się z nami swoją wiedzą lub starociami z domowych strychów, głębokich szuflad oraz rodzinnych albumów. Wszelkie informacje, skany fotografii i dokumentów możecie przesyłać bez wychodzenia z domu na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.. Skany bądź fotografie, oględziny wszelkich dokumentów i przedmiotów możemy wykonać również od ręki w Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Żarowie przy ul. Piastowskiej 10A. Utrwalmy wspólnie w słowie pisanym oraz wzbogacimy historię Naszej Małej Ojczyzny.

 

 

 

Dawna piekarnia GS "SCH" przy ul. Wojska Polskiego 3 (wedle dawnej numeracji ul. Wojska Polskiego 5),
fot. B.Mucha

 

 

 

 

Dawny warsztat i sklep rzeźniczy GS "SCH" przy ul. Armii Krajowej 41 (dawniej ul. A.Czerwonej 41), fot. B.Mucha 

 

Źródła:
Dokumentacja GS "SCH" w zbiorach Żarowskiej Izby Historycznej

Opracowanie
Bogdan Mucha

© 2022 Żarowska Izba Historyczna

Thursday the 25th. By BlueHost Review and Affiliate Marketing.