Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Fotografie i pocztówki z archiwum pana Horsta Schöpe

Drukuj
Utworzono: środa, 06, wrzesień 2017

Dzisiaj prezentujemy zbiór fotografii oraz pocztówek, które udostępnił nam pan Horst Schöpe – były burmistrz miasta partnerskiego Lohmar. W Żarowie urodził się jego dziadek oraz ojciec. Pośród fotografii znajduje się: ujęcie z ul. Szkolnej, panorama Żarowa w scenerii zimowej, pamiątkowa fotografia obok pomnika wojennego przy Drodze Węglowej, fotografia dawnej Villi Mandel przy pl. Wolności oraz żarowskiego zamku, fotografia z widokiem na bramę główną cmentarza wraz z kaplicą oraz grobu Juliusa Schöpe (dziadek pana Horsta), fotografia z wieży widokowej na Górze Krukowskiej. Udostępnione przez pana Horsta pocztówki, przedstawiają widok na "Marienhaus" oraz ul. Mickiewicza (dawna Konradswaldauerstraße).

 

Składamy panu Horstowi Schöpe Serdeczne Podziękowania za udostępnienie poniższych fotografii oraz pocztówek

 

Posiadacie wiedzę na temat interesujących miejsc, budowli, a może znacie jakąś ciekawą historię ?? Podzielcie się z nami swoją wiedzą lub starociami z domowych strychów, głębokich szuflad oraz rodzinnych albumów. Wszelkie informacje, skany fotografii i dokumentów możecie przesyłać bez wychodzenia z domu na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.. Skany bądź fotografie, oględziny wszelkich dokumentów i przedmiotów możemy wykonać również od ręki w Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Żarowie przy ul. Piastowskiej 10A. Utrwalmy wspólnie w słowie pisanym oraz wzbogacimy historię Naszej Małej Ojczyzny.

 

Przy pomniku wojennym (1864, 1866, 1870-71) obok kamieniołomu przy Węglowej Drodze, lato 1918 roku  

 

 Ulica Szkolna (dawniej Schulstraße 4) z widokiem na ciąg kamienic i zarysem budynku szkolnego w tle, 1909 rok

 

 Panorama Żarowa z Szamotownią, widok z miejsca nazywanego Blümelberg, zima 1918 roku

 

 Budynek przy Placu Wolności 2 (dawniej Villa Mandel, Kulmizplatz 2), 1937 rok 

 

 Zamek w Żarowie, 1 ćwierć XX wieku

 

 "Marienhaus" - pocztówka z 1923 roku

 

 Ulica Mickiewicza (dawniej Konradswaldauerstraße) - pocztówka z 1922 roku 

 

  

Emmi i Erich Schöpe - rodzice pana Horsta sfotografowani przy oknie wieży widokowej na Krukowskiej Górze. Za oknem panorama z widokiem na kominy żarowskiej Silesii i Szamotowni, 1933 rok

  

 Grób Juliusa Schöpe (ur. 11.01.1876, zm. 26.09.1912) - dziadek pana Horsta Schöpe, pochowany na cmentarzu przy ob. ul. Armii Krajowej

 

 Cmentarz w Żarowie, lata 30-te XX wieku

 

Opracowanie
Bogdan Mucha

© 2015 Żarowska Izba Historyczna

Friday the 25th. By BlueHost Review and Affiliate Marketing.