Żarowski Klub Cyklistów "Old Spokes" w Śmiałowicach

Utworzono: piątek, 28, lipiec 2017

W dniu 26 lipca 2017 roku Żarowski Klub Cyklistów "Old Spokes" przy GCKiS odbył 4 już wakacyjną wycieczkę rowerową. Tym razem cykliści "Old Spokes" zagościli w miejscowości Śmiałowice, gm. Marcinowice. W tej niezwykle urokliwej miejscowości uczestnicy wyprawy odwiedzili okazały kościół parafialny pw. św. Wawrzyńca. Budowla ta wzniesiona została w stylu wczesnogotyckim pod koniec XIII wieku. W jej wnętrzu znajduje się cenne wyposażenie w postaci gotyckiej figury Matki Bożej z XV w., barokowe ołtarze z XVII w., oraz podobnie datowana drewniana ambona i chrzcielnica. Cykliści "Old Spokes" podziwiali ponadto liczne epitafia z lat 1452-1600, potężny mur obronny kościoła z otworami strzelnic oraz wmurowanym doń krzyżem pokutnym z 1413 r., a także stojące przy bramie kapliczki pokutne. Kolejnym miejscem postoju był niestety nie czynny już dzisiaj młyn w Śmiałowicach. Zboże w tym miejscu mielono już w odległych czasach średniowiecza. Później dzięki uprzejmości pana sołtysa Zdzisława Krzemińskiego oraz pani radnej Danuty Maślany cykliści "Old Spokes" mogli obejrzeć wystawę starych fotografii zdobiących ściany miejscowej świetlicy wiejskiej. Po wspólnym ognisku oraz zabawach rekreacyjnych wyprawa udała się w drogę powrotną, która wiodła przez miejscowość Panków.

Tam obowiązkowym przystankiem była najstarsza w Polsce kamienna kapliczka pokutna, datowana na 1494 rok oraz ruiny gotycko-barokowego zamku rycerskiego na wodzie, którego początki sięgają XV w. Z tej okazałej niegdyś budowli obronnej przetrwały do dziś jedynie mury zewnętrzne prostokątnego, dwukondygnacyjnego pałacu (XV w., rozbud. XVI w., przebud. po 1699 r., restaurowany pod koniec XIX w.), czworobocznej wieży obronnej oraz tzw. mur kurtynowy pierwotnego założenia. Z Pankowa cykliści "Old Spokes" dotarli do Wierzbnej, gdzie miejscem odpoczynku był teren położony pod znaną wszystkim "Skałką". W dalszej drodze uczestnicy wyprawy przez Bożanów dotrali z powrotem do Żarowa.

Kolejne wycieczki rowerowe Klubu Cyklistów "Old Spokes" już w sierpniu. O ich terminach poinformujemy niebawem. Pozostańcie z nami :-)