Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Kolejne znalezisko z czasów II wojny światowej w Żarowie

Drukuj
Utworzono: poniedziałek, 17, lipiec 2017

Kolejne znalezisko z czasów II wojny światowej w Żarowie. Tym razem strychowe i papierowe. Mowa o niewielkim zeszycie, będącym swego rodzaju wojennym zapisem wybranych wydarzeń z lat 1939-1940. Tego rodzaju dzienniki / pamiętniki / kalendaria, były uzupełniane zazwyczaj podczas przerwy w walce. Inne powstawały w domowym zaciszu z dala od linii frontu. Zawartość prezentowanego poniżej zeszytu, to 37 stron wypełnionych prasowymi wycinkami, które donoszą o sukcesach niemieckiego Wehrmachtu podczas Kampanii Wrześniowej 1939 w Polsce oraz Kampanii Zachodniej 1940 we Francji. Nie znamy imienia oraz nazwiska autora/ki owego "kalendarium". Z całą pewnością była to jednak osoba narodowości niemieckiej. Charakter wklejanych informacji wskazuje, iż podobnie jak miliony innych rodaków, także i ta osoba uległa nazistowskiej propagandzie i fascynacji tą zbrodniczą ideologią. Zeszyt odnalazł i udostępnił nam do wglądu pan Grzegorz, któremu Składamy Serdeczne Podziękowania. 

Posiadacie wiedzę na temat interesujących miejsc, budowli, a może znacie jakąś ciekawą historię ?? Podzielcie się z nami swoją wiedzą lub starociami z domowych strychów, głębokich szuflad oraz rodzinnych albumów. Wszelkie informacje, skany fotografii i dokumentów możecie przesyłać bez wychodzenia z domu na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.. Skany bądź fotografie, oględziny wszelkich dokumentów i przedmiotów możemy wykonać również od ręki w Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Żarowie przy ul. Piastowskiej 10A. Utrwalmy wspólnie w słowie pisanym oraz wzbogacimy historię Naszej Małej Ojczyzny.

 Każdą stronę zeszytu obejrzeć można w większej rozdzielczości po kliknięciu na fotografię

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Opracowanie
Bogdan Mucha

© 2022 Żarowska Izba Historyczna

Thursday the 28th. By BlueHost Review and Affiliate Marketing.