II Spacer Historyczny: Mrowiny - "Weselina" 27.06.2017 r.

Utworzono: środa, 28, czerwiec 2017

Freudenthal to niemiecka nazwa osady wymieniana w kolejnych dokumentach datowanych na 1557, 1579, 1594, 1605, 1682, 1713, 1728, 1756, 1765, 1784, 1817 rok. W tłumaczeniu na język polski nazwa osady brzmi „Radosna Dolina”, a związana jest z jej lokalizacją – otoczona zalesionymi wzgórzami dolina potoku Tarnawa. Osada powstała najpóźniej w pierwszej ćwierci XVI wieku na gruntach graniczących z majątkiem mrowińskim i tarnawskim. Pierwszy znany właściciel Weseliny to Lorenz von Seidlitz z Siedlimowic, który w 1522 roku nabył od Kaspra von Schellendorf wszystkie użytki prawne na 4 łanach ziemi pożarzyskiej, którą przyłączył do Weseliny. W tym samym roku Lorenz von Seidlitz odstąpił część praw feudalnych do Weseliny Kasprowi Buschke von Mühlheim z Łażan i Mrowin. Pozostał jednak właścicielem dóbr ziemskich, które w 1542 roku zapisał jako dożywocie żonie Dorocie z domu Bauch. W 1548 roku należały one do syna Lorenza i Doroty, Lorenza von Seidlitz. Potwierdził on matce dożywocie na Weselinie w wysokości 22 grzywien. W 1549 roku osadę przejął Mathias Heide. Jej wartość szacowano wtedy na 313 florenów, a właściciel zobowiązany był wystawiać na wyprawy wojenne 1/2 i 1/8 żołnierza pieszego. Całość dochodów przynosiła gospodarka folwarczna, a konkretnie uprawa zboża (wysiewano 11 małdratów) i hodowla ryb (14 kop). Około 1555 roku Weselinę przejął Julius von Adelsbach, który jesienią 1557 roku stał się właścicielem także sąsiednich Mrowin. Wkrótce połączył obie wsie w jeden kompleks majątkowy, który powiększony do początków XVII w. o Wostówkę, przetrwał do drugiej wojny światowej. W 1579 roku wartość Weseliny szacowano na 250 florenów, do 1594 roku nie zmienił się wymiar służby wojskowej. Folwark został zniszczony w czasie wojny trzydziestoletniej - w 1641 roku był opustoszały. W latach 80-tych XVIII wieku w Weselinie był folwark i mieszkało 5 rodzin komorniczych. Niezależność administracyjną folwark utrzymał do początków XX wieku. W 1817 roku w Weselinie był młyn wodny, który prowadził Gottlieb Neumann.

To właśnie dawny folwark "Freudenthal" był celem II Spaceru Historycznego zorganizowanego w ramach wakacyjnych zajęć prowadzonych przez Gminne Centrum Kultury i Sportu na świetlicach wiejskich w gminie Żarów. Uczestnicy zajęć mieli okazję obejrzeć drobne zabytki pochodzące ze zbiorów Żarowskiej Izby Historycznej, po czym wyruszyli na pieszą wyprawę, podczas której zostali zapoznani z historią mrowińskiego pałacu, folwarku oraz innych budowli i ciekawych miejsc. U celu wędrówki, był wspomniany już wcześniej przysiołek Mrowin, który niegdyś nosił nazwę "Radosna Dolina" (niem. Freudenthal). Młodzi uczestnicy wycieczki wysłuchali opowieści jak dawnych czasach wyglądał życie w tym zapomnianym już dzisiaj miejscu, którego początki sięgają XVI wieku.