Wystawa " XXXV lat żarowskich biegów narciarskich"

Utworzono: poniedziałek, 23, maj 2016

Bieg Piastów to międzynarodowa impreza narciarska odbywająca się na Polanie Jakuszyckiej w Szklarskiej Porębie od 1976 roku. Bieg Piastów odbywa się corocznie, przeważnie w pierwszy marcowy weekend. Od 2014 roku Bieg Piastów wydłużony został do 9-dniowej imprezy nazywanej Festiwal Narciarstwa Biegowego. W jego skład wchodzą teraz biegi główne na 54 km stylem klasycznym, 25 km st. klasycznym, 28 km st. dowolnym, 15 km st. klasycznym oraz biegi dodatkowe stylem klasycznym na dystansach 9; 10 (bieg nocny) 12,5 km. W ramach Festiwalu rozgrywane są także biegi dzieci i młodzieży. Od 1995 roku Bieg Piastów należy do Europejskiej Ligi Biegów Długodystansowych Euroloppet, a 13 czerwca 2008 w szwedzkiej miejscowości Mora działacze Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) podjęli decyzję o przyjęciu Biegu Piastów do Światowej Ligi Biegów Długodystansowych (Worldloppet Ski Federation). W roku 2014 ze względu na brak śniegu Bieg Główny na dystansie 50 km został skrócony do 10 km. Od 2015 roku Bieg Piastów należy do cyklu FIS Worldloppet Cup, czyli Pucharu Świata w Maratonach Narciarskich. Bieg Gwarków jest to drugi co do wielkości bieg narciarski w Polsce. Odbywa się corocznie w okolicy schroniska"Andrzejówka" w Rybnicy Leśnej nieopodal Wałbrzycha. Wyścig w różnych kategoriach wiekowych odbywa się na trasach długości 1, 5, 10 i 20 km. Pierwszy Bieg Gwarków zorganizowany został 26 lutego 1978. Jubileuszowy XXX Bieg Gwarków planowany na luty 2008 z powodu złych warunków śniegowych został przeniesiony na termin 14 grudnia 2008. Ponownie został przeniesiony na termin 8 lutego 2009.

Bieg Piastów i Bieg Gwarków to 35-letnia historia startów Żarowian w obu imprezach narciarskich. Miejskie Koło PTTK "Żarodreptaki" oraz Żarowska Izba Historyczna serdecznie zapraszają w dniach 29.05.-26.06.2016 r. na wystawę pt. XXXV lat żarowskich biegów narciarskich. Wstęp wolny. ZAPRASZAMY !!!