Dokumenty sprzed ponad 140 lat pozostawione na mrowińskim strychu

Utworzono: poniedziałek, 17, sierpień 2015

Co można znaleźć na strychach, czy tylko cała masa niepotrzebnych i nieużywanych już rzeczy ? A może bardzo interesujące dokumenty sprzed ponad 140 lat ? Jak się okazuje i jedno i drugie. Jakiś czas temu do Żarowskiej Izby Historycznej zawitał pan Dariusz Wysocki, obecnie mieszkaniec Lubina, który wychował się w Mrowinach. Przyniósł ze sobą trzy zeszyty, dwa duże i jeden mały. Te większe opatrzone zostały napisami: 1890 Dom. - Tarnau (skrót od Dominium Tarnawa) oraz nazwami miesięcy: Jaunar, September (styczeń i wrzesień). Po ich otworzeniu byliśmy zdumieni. Pierwszy zeszyt zawierał bowiem szczegółowy opis i wykaz majątku w Tarnawie, który spisano w 1869 roku i opatrzono pieczęciami Królewskiej Pruskiej Komisji Generalnej dla Śląska. Dokument ów powstał po tym jak w 1868 roku spadkobiercy hrabiny von Fürstenburg sprzedali dominium mrowińskie (w tym Tarnawa) oraz Imbramowice przedsiębiorcy żarowskiemu Karlowi von Kulmiz. Drugi zeszyt zawierał z kolei różnego rodzaju rachunki, w większości wystawione w 1890 roku w Mrowinach (Conradswalde), ale również datowane na 31 grudnia 1889 roku rachunki Królewskiej Apteki "Adler" z Żarowa, należącej wówczas do niejakiego Maxa Abela i wystawione dla dominium w Tarnawie. Pośród dokumentów znalazy się także druki transportu kolejowego z adnotacjami i pieczęciami dworca w Żarowie (Saarau) oraz Królewskiej Dyrekcji Kolei we Wrocławiu. Trzeci najmniejszy zeszyt okazał się być dziennikiem wojennym (Kriegestagbuch) z 1942 roku. Spisywane zazwyczaj przez żołnierzy na froncie, dzienniki takie były popularne w latach I i II wojny światowej. Ten egzemplarz powstał akurat w domowym zaciszu o czym świadczą wklejone wycinki prasowe, których większość pochodzi z regionalnej gazety Neue Volksblätter Bersenbrück (miasto i powiat w zachodnich Niemczech, w powiecie Osnabrück). Dziennik prowadzony był od 1 czerwca do 24 lipca 1942 roku. Jego anonimowy autor każdego dnia dokonywał wpisu, będącego krótką relacją wybranego wydarzenia z frontu oraz wklejał wycinek prasowy. W ten sposób zapełnione zostały 34 strony, które w propagandowym tonie donoszą o sukcesach Armii Niemieckiej w Afryce, na froncie wschodnim oraz na morzu. Wszystkie trzy zeszyty wraz z ich zawartością, pan Dariusz znalazł lata temu na starym strychu w Mrowinach. Jak sam mówił jako nastolatek musiał wszędzie wejść i zajrzeć. Interesowała i interesuje go nadal historia. Znalezione, niepotrzebne nikomu dokumenty zabrał ze sobą i w taki właśnie sposób przeleżały u niego przez kolejne lata. Do Żarowskiej Izby Historycznej, przekazał je osobiście bez wyglądania przy tym jakiejkolwiek nagrody lub zapłaty. Wystarczył mu zwykły uścisk dłoni i słowo "dziękuję". Właśnie taki gest zasługuje na najwyższy wyraz uznania. Cóż bowiem znaczą przy tym wszystkie przepisy o ochronie zabytków, jeśli człowiek sam nie będzie pielęgnował tego co go otacza. Dzięki takim ludziom możemy wzbogacać historię naszej "małej ojczyzny" i przekazywać ją dla potomnych. Długi czas poświęciliśmy na studiowanie przekazanych przez pana Dariusza materiałów i choć nie wszystkie są jeszcze w pełni przetłumaczone, to dzisiaj możemy się nimi pochwalić. Całość podziwiać będzie można na wystawie, zorganizowanej w 5-ą rocznicę utworzenia Żarowskiej Izby Historycznej.

Opracowanie i fotografie