Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

III Dolnośląski Piknik Militarny w Ludwikowicach Kłodzkich 1.08.2015 r. - fotorelacja

Drukuj
Utworzono: niedziela, 02, sierpień 2015

Ludwikowice Kłodzkie (niem. Ludwigsdorf), to wieś położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Nowa Ruda nad rzeką Włodzicą. Ludwikowice Kłodzkie są jedną z największych wsi w regionie, a największą w powiecie. W miejscowości znajduje się przystanek kolejowy Ludwikowice Kłodzkie. Podczas wykopalisk na terenie wsi znaleziono monety rzymskie datowane na II w. n.e. Pierwsza historyczna wzmianka o osadnictwie pochodzi z 1352 r. Rozwój wsi był dość wolny, ale sukcesywny. Ożywienie nastąpiło w XVIII wieku za sprawą rozwoju tkactwa i rozpoczęcia wydobycia węgla. W XIX wieku górnictwo stanowiło podstawę utrzymania mieszkańców. 9 lipca 1930 roku w tutejszej kopalni Wenzeslaus nastąpił katastrofalny wybuch metanu, w wyniku którego zginęło 151 górników. Kopalnia została zamknięta 28 stycznia 1931 roku. W roku 1933 ponownie otwarto kopalnie, lecz ze względu na niebezpieczeństwo wyrzutów, została kolejny raz zamknięta w lipcu 1939 roku, tym razem bezpowrotnie. Nie wykluczone jest, że podany powód zamknięcia, był jedynie pretekstem, po to by na bazie wyrobisk kopalnianych zbudować olbrzymie, tajne laboratoria i zakłady, gdzie pracowano nad Wunderwaffe. Obiekty po zlikwidowanej kopalni, ówczesna władza zajęła na potrzeby przemysłu zbrojeniowego III Rzeszy. W 1942 roku rozpoczęła pracę fabryka amunicji, będącą częścią kombinatu Alfred Nobel Dynamit AG (DAG). Przy obecnej ulicy Wiejskiej w Ludwikowicach Kłodzkich, nazistowskie władze utworzyły na potrzeby fabryki amunicji prowadzony przez organizację Schmelt obóz pracy dla polskich Żydówek. Około 1000 więźniarek, oprócz przymusowej pracy w fabryce, wykorzystywano przy kopaniu rowów i budowie umocnień wojskowych. W 1944 roku, w bezpośrednim sąsiedztwie kopalni, w rejonie obecnej ulicy Fabrycznej, powstał drugi obóz pracy. 16 maja 1944 r. w wypadku pierwszego i 23 lipca 1944 r. w wypadku drugiego obozu, obydwa obozy stały się filiami AL Ludwigsdorf I i AL Ludwigsdorf II obozu koncentracyjnego Groß-Rosen. Po podjęciu decyzji o budowie kompleksu ,,Riese” podjęto działania mające na celu zaadoptowanie części kopalni podlegających pod Consolidierte Wenzeslaus-Grube I, znajdujących się bezpośrednio pod tajną fabryką amunicji Nobel Dynamit AG. W ten sposób na bazie kopalni ,,Wacław”, tajnej fabryki amunicji i jednej z najnowocześniejszych w tamtym okresie elektrowni, rozpoczęto najbardziej poufne badania nad dzwonem die Glocke oraz innymi tego typu projektami Wunderwaffe. W tym okresie wybudowano również poligon dla pojazdów pionowego startu zwany popularnie ,,Muchołapką” (wedle innych teorii pozostałość po chłodni kominowej). Cztery podziemne poziomy laboratoriów i hal produkcyjnych podkreślały tajemniczość niemieckich działań, a najniższy poziom osiągał status najbardziej utajnionego. Badaniom nad tajna bronią nadano kryptonim ,,Lothar”, przyjęto dla nich najwyższy stopień utajnienia S-IV.

 

Wiadukt kolejowy w Ludwikowicach Kłodzkich, obecnie odnawiany

Muzeum w Ludwikowicach Kłodzkich (fot. A.Grodowski)

Muzeum w Ludwikowicach Kłodzkich (fot. A.Grodowski)

Po zakończeniu II wojny światowej Ludwikowice Kłodzkie, wraz z całą ziemią kłodzką, weszły w skład Ziem Odzyskanych, które przypadły Polsce. Według niektórych źródeł, zajęta przez Armię Czerwoną fabryka amunicji, działała jeszcze ok. 2 lata po wojnie. Według innych, pod koniec wojny miała ulec zniszczeniu. Obecnie na terenie byłej tajnej fabryki amunicji Dynamit Nobel AG Molke w Ludwikowicach Kłodzkich, znajduje się Muzeum Techniki Militarnej „Molke” S III, którego działalność ukierunkowana jest głównie na przedstawienie odbiorcom prawdy historycznej z podkreśleniem udziału osób zmuszanych do niewolniczej pracy – naukowców pracujących przy tajnych projektach nazistów, więźniów obozów oddelegowanych do pracy przy projekcie Riese i produkcji broni Nobel Dynamit AG. Na terenie muzeum od trzech lat Stowarzyszenie "Riese" organizuje w okresie wakacyjnym (pierwszy weekend sierpnia), imprezę znaną pod nazwą – Dolnośląski Piknik Militarny, którego zasadniczą część stanowi rekonstrukcja – teatr widowisko "Riese – pamięci ofiar". Na zaproszenie prezesa Stowarzyszenia "Riese" pana Krzysztofa Szpakowskiego, dane było nam już po raz drugi wziąć udział w III Dolnośląskim Pikniku Militarnym oraz rekonstrukcji historycznej, która miała miejsce w sobotę 1 sierpnia 2015 roku. Jak się okazało na miejscu, tego dnia imprezę odwiedziła całkiem spora grupa Żarowian, zainteresowanych tematyką II wojny światowej. Jak sami mówili: to świetny pomysł na spędzenie wolnego czasu i urlopu, piękne górskie krajobrazy, przyroda i historia ukazana w bardzo oryginalny sposób. Oczywiście w pełni zgadzamy się z opinią spotkanych na miejscu mieszkańców Żarowa i prezentujemy kilka fotografii z wczorajszej rekonstrukcji. Resztę możecie obejrzeć sami na miejscu, odwiedzając Muzeum Techniki Militarnej „Molke” S III w Ludwikowicach Kłodzkich.

 

Symbole ustroju totalitarnego zawarte na fotografiach mają charakter  jedynie historyczny, dokumentacyjny i poznawczy, na potrzeby przeprowadzonej rekonstrukcji 

 

Foto: B.Mucha

Źródła:
http://muzeummolke.pl/
https://pl.wikipedia.org/
http://www.fluidi.pl/

Opracowanie
Bogdan Mucha

© 2022 Żarowska Izba Historyczna

Friday the 29th. By BlueHost Review and Affiliate Marketing.