Pocztowe pamiątki z Żarowa oraz pobliskich miejscowości

Utworzono: środa, 08, kwiecień 2015

O żarowskiej poczcie pisaliśmy już dwukrotnie poruszając przy tym kwestie dotyczące stemplowania różnych przesyłek oraz lokalizacji siedziby miejscowego urzędu pocztowego na przestrzeni XIX i XX wieku. Uzupełnieniem tego jakże interesującego zagadnienia była obszerna wystawa zatytułowana "Żarowska Poczta 1861-1945", która miała miejsce w Żarowskiej Izbie Historycznej jesienią ubiegłego roku. Wówczas to zaprezentowane zostały pochodzące z kolekcji Andrzeja Bielca, liczne karty pocztowe, datowniki oraz inne materiały ściśle związane z żarowską pocztą. Dzisiaj wydawać by się mogło, że w miarę upływu czasu przyrost wszelkich informacji oraz materialnych śladów działalności instytucji zajmującej się obrotem przesyłek w Żarowie, będzie niewielki. Nic bardziej mylnego. Ku naszemu zaskoczeniu ciągle pojawiają się coraz to nowe, zwłaszcza "materialne" świadectwa działalności interesującej nas placówki. W większości są to kartki pocztowe, listy oraz znaczki pocztowe zawierające stemple nadawcze lub odbiorcze z nazwą miejscowości Saarau. Ich datowanie zamyka się najczęściej w ramach czasowych wyznaczonych 2 połową XIX wieku i rokiem 1945. Do rzadkości należą stemple polskie z okresu tuż powojennego, ale i takie też się trafiają, co zobaczyć można poniżej. Prezentowany tutaj zbiór jest poniekąd formą uzupełnienia dotychczasowej wiedzy o funkcjonowaniu urzędu pocztowego w Żarowe, ale też barwnym przedstawieniem jak dawniej wyglądały pocztowe przesyłki. Obok tego materiału prezentujemy również stemple urzędu pocztowego w Bukowie, Imbramowicach, Mrowinach, Wierzbnej oraz agencji pocztowej w Łażanach (później urzędu na co wskazywać może samodzielny stempel ?) i Pożarzysku

Kartka pocztowa wysłana 3 grudnia 1879 roku z Żarowa. Następnego dnia dotarła do adresata w Dreźnie (archiwum autora)

List wysłany 17 listopada ?? (sądząc po stemplu lata 60-70-te XIX w.) z Żarowa (Fabryki Chemiczne SILESIA) do Magdeburga (archiwum autora)

List wysłany w 2 połowie XIX wieku (stempel nieczytelny) z Żarowa do Osły koło Bolesławca
(archiwum autora)

Kartka pocztowa wysłana z Bawarii (stempel nieczytelny) do Żarowa, dotarła do adresata 12 lipca 1898 roku (archiwum autora)

Kartka pocztowa wysłana 3 września 1900 roku z Żarowa (Zjednoczone Fabryki Szamotowe) do Svendborg w Danii (archiwum autora)

Kartka pocztowa wysłana 23 października 1907 roku z Regensburga. Następnego dnia dotarła do adresata w Żarowie (archiwum autora)

Polecony list zleceniowy wysłany 20 lipca 1910 roku z Żarowa (Zjednoczone Fabryki SILESIA ) do Grossröhrsdorf (źródło)

Korespondencja wysłana 23 listopada 1923 roku z Żarowa (Zjednoczone Fabryki Chemiczne) do Północnoniemieckiej Fabryki Chemicznej w Harburgu (archiwum autora)

List wysłany 25 listopada 1923 roku z Wrocławia do Fabryki Maszynowej C.Kulmiz w Żarowie koło Jaworzyny Śląskiej (źródło)

Korespondencja wysłana 6 czerwca 1931 roku ze Szczecina (FELDMÜHLE, Zakłady Papierniczo-Celulozowe Szczecin-Skolwin S.A.) do Zjednoczonych Zakładów Szamotowych C.Kulmiz Sp.z.o.o w Żarowie na Śląsku (archiwum autora)

Datownik pocztowy 13 grudnia 1873 roku z Żarowa (źródło)

Datownik pocztowy 5 maja 1879 roku z Żarowa (źródło)

Datownik pocztowy 21 września 1885 roku z Żarowa (archiwum autora)

Datownik pocztowy 29 grudnia 1886 roku z Żarowa (źródło)

Datowniki pocztowe 18 kwietnia 1887 i 6 grudnia 1888 roku z Żarowa (archiwum autora)

Datownik pocztowy 1 stycznia 1892 roku z Żarowa (źródło)

Datownik pocztowy 18 sierpnia 1892 roku z Żarowa (archiwum autora)

Datownik pocztowy czerwiec 1893 roku z Żarowa (archiwum autora)

Datownik pocztowy 18 stycznia 1897 roku z Żarowa (źródło)

Datownik pocztowy 19 października 1903 roku z Żarowa (źródło)

Datownik pocztowy 7 listopada ?? roku z Żarowa (archiwum autora)

Datowniki pocztowe (???) z Źarowa (źródło)

Datownik pocztowy 2 września 1932 roku z Żarowa (źródło)

Datownik pocztowy 3 września 1946 roku z Żarowa (źródło)

Budynek urzędu pocztowego w Imbramowicach (Ingramsdorf) widok z ok. 1932 roku (archiwum autora)

Kartka pocztowa wysłana 26 kwietnia 1894 roku z Imbramowic do miejscowości Rauenberg
(archiwum autora)

Datowniki pocztowe 18 maja 1867, 21 września 1869, 22 października 1874, 31 grudnia 1884 roku z Imbramowic (archiwum autora)

Datowniki pocztowe 5 sierpnia 1882 roku z Imbramowic (źródło)

Datownik pocztowy 24 kwietnia 1883 roku z Imbramowic (źródło)

Datownik pocztowy 31 marca 1885 roku z Imbramowic (źródło)

Datownik pocztowy 30 stycznia 1892 roku z Imbramowic (źródło)

Datownik pocztowy 22 września 1906 roku z Bukowa (źródło)

Datownik pocztowy 31 maja 1919 roku z Bukowa (źródło)

Datownik pocztowy 2 sierpnia 1923 roku z Bukowa (źródło)

Datownik pocztowy 23 listopada 1936 roku z Bukowa (źródło)

Budynek agencji pocztowej w Łażanach (Laasan) widok z ok. 1908 i 1925 roku (archiwum autora)

Taka tablica widniała niegdyś na budynku agencji pocztowej w Łażanach (archiwum autora)

Datownik pocztowy 15 maja 1899 roku z Łażan (źródło)

Datownik pocztowy 26 lutego 1914 roku z Łażan (żródło)

Datowniki pocztowe 5 października 1923 roku z Łażan (źródło)

Datownik pocztowy 26 marca 1906 roku z Mrowin (źródło)

Pocztówka wysłana z Mrowin do Drezna, data stempla nieczytelna (archiwum autora)

Datownik pocztowy 3 czerwca 1906 roku z Wierzbnej (źródło)

Datownik pocztowy 9 stycznia 1907 roku z Wierzbnej (źródło)

Budynek agencji pocztowej w Pożarzysku (Hohenposeritz) widok z ok. 1906 roku (archiwum autora)

Stempel z nazwą Pożarzysko przy Żarowie, pow. Świdnica, datownik 6 lipca 1939 roku z Żarowa (źródło)

Żródła: www.philaseiten.de , www.stampsx.com , www.ebay.de