Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Pocztowe datowniki w zbiorach Żarowskiej Izby Historycznej

Drukuj
Utworzono: środa, 01, październik 2014

Datownik to rodzaj stempla skonstruowanego w ten sposób, aby możliwe było w nim takie ustawienie czcionek, aby odcisk tego stempla pokazywał datę. Datownik to także, oprócz samego stempla, jego odcisk na papierze. Nazwa "datownik" powszechnie używana jest w stosunku do stempli używanych w urzędach pocztowych, ale również w licznych innych instytucjach i biurach, wszędzie tam, gdzie ważne jest oznakowanie dokumentu datą: najczęściej jest to data przyjęcia i zarejestrowania dokumentu lub przesyłki. Przy pomocy datownika dokonuje się także zazwyczaj "skasowanie" znaczka pocztowego, tzn. przez odbicie na nim stempla datownika oznakowuje się go trudnozmywalnym tuszem w celu uniemożliwienia powtórnego jego wykorzystania po odklejeniu od dostarczonej przesyłki i przyklejenie do innej. W niektórych datownikach oprócz daty (dzień, miesiąc i rok) możliwe jest także przestawianie godzin. Datowniki z ustawianą godziną, zazwyczaj używane są na poczcie, ale także na przykład na niektórych przejściach granicznych (tam, gdzie istnieje potrzeba stemplowania paszportów albo dokumentów przewozowych datownik z godziną umożliwia dosyć precyzyjne określenie pory przekroczenia granicy przez podróżnego lub przez transportowany ładunek). Poczta często wydaje specjalne datowniki okazjonalne, z okazji rocznic i niektórych świąt, z ozdobnym rysunkiem.

Piękny zbiór datowników (znaczków pocztowych z odciśniętym stemplem) z miejscowości: Żarów, Imbramowice, Wierzbna, Wrocław, Wałbrzych, Świdnica, Sobótka, Mietków, Domanice, Jaroszów, Wiry, Kąty Wrocławskie, Lutomia, Legnica, Jordanów Śląski, Świebodzice, Marcinowice, Jawor datowanych na lata 20 i 30-te XX wieku, przekazał do Żarowskiej Izby Historycznej, pochodzący z Jaworzyny Śląskiej a obecnie mieszkaniec Torunia pan Roman Wojtacha.

Składamy panu Romanowi serdeczne podziękowania za przekazanie datowników do Izby

 

Datownik z Żarowa - data 4 sierpień 1933 r.

Datownik z Żarowa - data 29 marzec 1934 r.

Datownik z Żarowa - data 14 kwiecień 1934 r.

Datownik z Żarowa - data 4 grudzień 1935 r.

Datownik z Żarowa - data 15 wrzesień 1936 r.

Datownik z Imbramowic - data 16 listopad 1935 r.

Datownik z Wierzbnej - data 3 listopad 1927 r.

Przykładowy stempel pocztowy z odciskiem

 

Opracowanie
Bogdan Mucha

 

© 2022 Żarowska Izba Historyczna

Friday the 29th. By BlueHost Review and Affiliate Marketing.