Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Rowerzyści "Old Spokes" na wakacyjnym szlaku

Drukuj
Utworzono: niedziela, 20, lipiec 2014

Kolejna rowerowa wyprawa klubu "Old Spokes" wiodła trasą Żarów – Piotrowice Świdnickie – Pastuchów – Skarżyce – Morawa – Przyłęgów – Łażany – Żarów. Pierwszym przystankiem na trasie żarowskich cyklistów był XVI wieczny zamek w Potrowicach Świdnickich. Stąd wycieczka skierowała się następnie do Pastuchowa, aby zatrzymać się przy XIII-wiecznym kościele pw. św. Barbary, gdzie znajdują się kamienne krzyże pojednania. W Pastuchowie rowerzyści odwiedzili również miejsce, w którym wznosił się niegdyś kościół ewangelicki. Po świątyni nie zachowało się niestety nic prócz bramy prowadzącej na dawny obszar przykościelny. Z Pastuchowa cykliści ruszyli dalej przez Skarżyce do Morawy, gdzie odwiedzili XIX wieczny pałac von Wietersheimów. Po zwiedzeniu pałacu i dłuższym wypoczynku klubowicze wyruszyli do Przyłęgowa, gdzie zatrzymali się przy kamiennym krzyżu ustawionym w miejscu dawnego pomnika z I Wojny Światowej oraz pochodzącym z 1 połowy XIX w. domu mieszkalny wkomponowanym w ciąg zabudowy folwarcznej. Interesującą budowlą w Przyłęgowie jest również murowany z czerwonej cegły budynek dawnej szkoły podstawowej. Jego wzniesienie datowane jest na rok 1895. Fundatorką obiektu była słynąca wówczas z działalności charytatywnej Marie von Kramsta z Morawy.

Z Przyłęgowa żarowscy cykliści dotarli do Łażan, aby zatrzymać się się przy kościele filialnym pw. Bożego Ciała. Powstanie tej niewielkiej świątyni datowane jest na przełom XIII i XIV w. Mury zewnętrzne zdobią dwie kamienne płyty nagrobne z XVI wieku, barokowe epitafium z 1703 r. oraz pamiątkowa tablica z 1569 r. Na terenie przykościelnym znajduje się zachowany nagrobek baronowej Marie Mathilde von Pfeil-Burghauss z 1899 r. W Łażanach cykliści "Old Spokes" podziwiali również, znajdujące się nieopodal kościoła pozostałości pomnika z I wojny światowej, ruiny pałacu oraz murowany z kamienia obiekt gospodarczy z końca XIX w., który stoi na terenie dawnego folwarku. Z Łażan wyprawa dotarła z powrotem do Żarowa. Kolejna rowerowa wycieczka już w najbliższą środę 23 lipca, zbiórka o 9:30 pod GCKiS. Zapraszamy do udziału !!!


Przed GCKiS tradycyjna wspólna fotka

Pierwszy przystanek na trasie to XVI-wieczny zamek w Piotrowicach Świdnickich

 

Przed kościołem pw. św. Barbary w Pastuchowie

Kamienne krzyże pojednania w i przy murze pastuchowskiej świątyni

Wiejski drewniany krzyż, dawniej w tym miejscu stał pomnik upamiętniający poległych w czasie I Wojny Światowej

Brama wjazdowa to jedyny relikt dawnego kościoła ewangelickiego w Pastuchowie

Krótki odpoczynek w Skarżycach

Kamienna kapliczka w Morawie

Pałac w Morawie

Barwna tablica informuje jakie rośliny i zwierzęta można napotkać w przypałacowym parku

Reprezentacyjne wejście i fontanna

Zwiedzamy pałacowe salony

Kamienne detale to pozostałość po dawnej kaplicy

Furtka prowadząca na pałacowy dziedziniec

Pomnik wraz z herbem upamiętniający Hansa Christopha von Wietersheim-Kramsta

Pomnik ku pamięci poległych na frontach członków rodziny von Wietersheim

Ruiny dawnej kaplicy

Pomnik Hansa Christopha von Wietersheim-Kramsta

Przydrożny krzyż w Przyłęgowie i tutaj kiedyś stał pomnik z lat 1914-1918

Przy ruinach pałacu i pomnika w Łażanach

W drodze powrotnej do Żarowa

© 2022 Żarowska Izba Historyczna

Monday the 4th. By BlueHost Review and Affiliate Marketing.