Fotografie i rysunki z Wierzbnej 1930-1945

Utworzono: niedziela, 29, czerwiec 2014

Instytut Herdera do Badań Historycznych nad Europą Środkowo-Wschodnią – Instytut Wspólnoty Leibniza (niem.Herder-Institut für historische Ostmitteleuropaforschung – Institut der Leibniz-Gemeinschaft) to ponadregionalny, pozauniwersytecki ośrodek badań historycznych nad Europą Środkowo-Wschodnią z siedzibą w Marburgu. Założony został w 1950 roku przez Radę Naukową im. Johanna Gottfrieda Herdera i należy do Wspólnoty im. Leibniza. Instytut zajmuje się obszarem Polski, Czech, Słowacji, Estonii, Łotwy i Litwy. Obecnie działalność Instytutu skierowana jest na ciągłą dokumentację literatury dotyczącej tych krajów, zbieraniu i opracowywaniu źródeł do historii Europy środkowowschodniej oraz na opracowywaniu podręczników dotyczących historii krajowej, regionalnej i narodowej tego obszaru. Instytut jest jednym z uczestników Wirtualnej Biblioteki Fachowej Europy Wschodniej (Virtuelle Fachbibliothek Osteuropa – ViFaOst). W zbiorach Instytutu znajduje się obecnie ok 550 000 dokumentów graficznych. Pośród nich odnaleźć można interesujące archiwalne fotografie związane z miejscowościami gminy Żarów sprzed 1945 roku. Dziś przedstawiamy te dotyczące zabytkowych budowli Wierzbnej.

Budynki Instytutu Herdera przy Gisonenweg 5-7 w Marburgu

Widok na ołtarz główny kościoła pw. Wniebowzięcia NMP, fotografia z 1934 r.

Widok na wieże kościoła oraz wkomponowaną pomiędzy nie kaplicę, fotografia sprzed 1945 r.

Widok na organy z lat 1730-35, fotografia sprzed 1945 r.

Widok od strony południowej na prezbiterium i absydę części romańskiej, fotografia sprzed 1945 r.

Brama wejściowa na teren przykościelny od strony zachodniej, fotografia z 1936 r.

Wieże kościelne nakryte barokowymi hełmami, fotografia sprzed 1945 r.

Widok z chóru na ołtarz główny, fotografia z 1936 r.

Brama wejściowa na teren przykościelny od strony zachodniej, fotografia sprzed 1945 r. z archiwum Günthera Grundmanna. Czy wykonał ją osobiście ? Czy miało to miejsce w dniu ukrycia sarkofagów piastów śląskich w kaplicy widocznej pomiędzy filarami bramy kościelnego muru ? Tego nie dowiemy się już raczej nigdy

Widok na południową ścianę świątyni z zarysem dawnego portalu wejściowego, fotografia z 1936 r.

Dwa obrazy z wnętrza świątyni, po lewej Madonna z Dzieciątkiem z darczyńcami, po prawej Opłakiwanie Chrystusa, fotografia z 1935 r.

Obraz z wnętrza świątyni, Madonna z Dzieciątkiem z darczyńcami, fotografia z 1935 r.

Brama do dawnego ogrodu klasztornego, obecnie do plebanii, fotografia z 1936 r.

Rysunek przedstawiający wieżę wodną, datowany na czerwiec 1930 r.

Wieża wodna, fotografia z 1932 r.

Uroczystość odsłonięcia płyty ku pamięci poety Paula Kellera, umieszczonej na ścianie wieży wodnej, fotografia z 1936 r.

Widok na tzw. długi dom, fotografia z 1934 r.

Źródła: Wikipedia; archiwalne fotografie za http://www.herder-institut.de/startseite.html