Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Tajne lotnisko i baza Luftwaffe koło Imbramowic - pierwszy ślad

Drukuj
Utworzono: sobota, 24, maj 2014

Dokładnie rok temu pisaliśmy o tajnym lotnisku i bazie Luftwaffe, która rzekomo miała znajdować się koło Imbramowic. Od tamtej pory przybyło Nam kolejnych relacji mieszkańców – osadników zarówno z gminy Żarów oraz gminy Mietków, którzy pamiętają stan rzeczy z 1945 roku, kiedy przybyli Ziemie Odzyskane. Wszyscy zgodnie mówią o pasach startowych, walających się wszędzie elementach samolotów oraz zniszczonych w trakcie działań wojennych zabudowaniach cegielni Ingramsdorfer Tonwerke, która miała być bazą remontową i zapleczem technicznym dla stacjonującej tam niemieckiej jednostki Luftwaffe. O ile relacje te nie wnoszą w zasadzie żadnych rewolucyjnych ustaleń, o tyle rzecz, która trafiła w ostatnich dniach do Żarowskiej Izby Historycznej, jest niezwykle interesująca. Mowa tu o klamrze pasa Luftwaffe, którą przekazał Nam pan Paweł Elżbieciak. Klamra została odnaleziona lata temu w pobliżu Dzikowej (gm. Mietków), a więc w rejonie, gdzie miało znajdować się wspomniane wcześniej lotnisko. Czy jest to pierwszy namacalny ślad pobytu niemieckich lotników oraz naziemnego personelu Lufftwafe w rejonie miejscowości Buków – Imbramowice – Dzikowa ?? Wszystko za tym przemawia, gdyż w latach II Wojny Światowej żołnierze niemieccy nosili u pasa klamry w zależności od rodzaju sił zbrojnych, a więc Siły Lądowe (Wehrmacht), Lotnictwo (Luftwaffe) i Marynarka Wojenna (Kriegsmarine) oraz inne jak Waffen SS. Klamry wzoru Lufwaffe posiadali więc jedynie lotnicy oraz personel naziemny Lądowych Dywizji Luftwaffe. Znalezisko nie jest zatem przypadkowe. Jest to pierwszy ślad materialny, czy ostatni ?? Temat pozostaje nadal otwarty, a my nie porzucamy Naszych poszukiwań i ustaleń.

 

SKŁADAMY PANU PAWŁOWI SERDECZNE PODZIĘKOWANIA ZA UDZIELONE INFORMACJE I PRZEKAZANIE KLAMRY DO ŻAROWSKIEJ IZBY HISTORYCZNEJ

 

 Klamra Luftwaffe - Sił Powietrznych III Rzeszy, odnaleziona w pobliżu Dzikowej, gm. Mietków

 

 

KLAMRY LUFTWAFFE

Aluminiowa klamra Luftwaffe produkowana między 1 marca 1935 a 1937 r.

Aluminiowa klamra Luftwaffe wytwarzana po 1937 r.

Aluminiowa klamra Luftwaffe rzadkiej odmiany

Żelazna klamra Luftwaffe wytwarzana od ok. 1941 r.

Żelazna lakierowana klamra Luftwaffe. Wzór z 1939 i 1940 r. Taki egzemplarz odnaleziono w pobliżu Dzikowej

 

Ilustracje za: http://www.das-koppelschloss.de 

Opracowanie
Bogdan Mucha

 

© 2015 Żarowska Izba Historyczna

Tuesday the 14th. By BlueHost Review and Affiliate Marketing.