Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Fragmenty żelaznego mostu z Łażan zostały wpisane do rejestru zabytków

Drukuj
Utworzono: wtorek, 10, wrzesień 2024

Ocalałe części dawnego mostu w Łażanach, decyzją Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, zostały wpisane do rejestru zabytków. Droga do pomyślnego zakończenia tej procedury była długa. Działania przy realizacji projektu „Renowacja i ekspozycja elementów żeliwnego mostu łukowego w Łażanach przez rzekę Strzegomkę” zostały zapoczątkowane kilka lat wcześniej. Gmina Żarów podpisała z Politechniką Opolską umowę współpracy i to właśnie dziełem tamtejszych ekspertów powstała dokumentacja techniczna ocalałych elementów wspomnianego mostu oraz wstępny projekt ich ekspozycji. Dokumentacja, czyli karty zabytków ruchomych sporządzone każda dla każdego elementu mostu, została przesłana do Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Na ich podstawie konserwator zabytków wpisał do rejestru zabytków województwa dolnośląskiego relikty żelaznego mostu łukowego wykonanego w 1796r. na zamówienie hrabiego Nicolasa Augusta W. von Burghaussa według projektu angielskiego inżyniera Johna Baildona w hucie „Mała Panew” w Ozimku, wydobyte z dna rzeki Strzegomki w latach po. XX w. oraz w 2003r. w miejscowości Łażany. Łącznie do rejestru zabytków wpisanych zostało łącznie 19 fragmentów dawnego mostu. Wpisanie tak cennego dla mieszkańców gminy Żarów znaleziska do rejestru zabytków ruchomych jest nie tylko wielkim wyróżnieniem ale przede wszystkim nadaniem mu wielkiej rangi. Powyższe działania umożliwią nam wnioskowanie o środki finansowe na odpowiednią ich ochronę i ekspozycję przynależną zabytkom.

 

 

© 2022 Żarowska Izba Historyczna

Wednesday the 16th. By BlueHost Review and Affiliate Marketing.