Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Bystrzyk na koniec ! Odznaki trafiły do zdobywców

Drukuj
Utworzono: wtorek, 25, czerwiec 2024

Siedem szczytów i dwudziestu pięciu pierwszych zdobywców Korony Wzgórz Ziemi Żarowskiej. W niedzielę, 23 czerwca zakończył się cykl wspólnych wycieczek w ramach projektu. Ostatnim wzniesieniem, z którym zmierzyli się miłośnicy pieszych wędrówek był Bystrzyk 190m n.p.m. W lutym 2024 rozpoczął się projekt Korona Wzgórz Ziemi Żarowskiej, którego organizatorem było Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie, a pierwszym wzniesieniem, które zostało zdobyte był liczący 225m n.p.m. Łazek (Wysoka).

Dzięki projektowi Korona Wzgórz Ziemi Żarowskiej udało nam się zachęcić mieszkańców gminy Żarów i nie tylko do poznania gór, uprawiania turystyki i krajoznawstwa górskiego na terenie Ziemi Żarowskiej. Dowodem na ten fakt jest rosnąca z każdą wycieczką frekwencja – mówi Tomasz Pietrzyk, dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie i pomysłodawca projektu i dodaje – Udowodniliśmy, że nie tylko te najpopularniejsze szczyty na terenie Dolnego Śląska są warte uwagi. Podczas naszych wycieczek, dzięki Bogdanowi Musze z Żarowskiej Izby Historycznej, uczestnicy poznali historie związane z poszczególnymi wzniesieniami.

W minioną niedzielę uczestnicy nie tylko zdobyli ostatni szczyt, ale też mieli okazję wziąć udział w lekcji historii. Po drodze wędrowcy podziwiali zabytkową studnię z XIV wieku w Pożarzysku, a także mogli zwiedzić kościół św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Marii Panny wzniesiony około 1300 r.

Na koniec każdy, kto wziął udział we wszystkich wycieczkach, został odznaczony odznaką „Zdobywcy Korony Wzniesień Ziemi Żarowskiej”. - Odznakę można również zdobyć indywidualnie. Wystarczy wejść na wszystkie siedem wzniesień, udokumentować wyzwanie i dokonać weryfikacji w Żarowskiej Izbie Historycznej. Wakacje idealnie nadają się do takiej przygody – mówi Tomasz Pietrzyk.

W skład Korony Wzgórz Ziemi Żarowskiej wchodzi siedem szczytów a są nimi: Bystrzyk, Kapliczna Góra, Obidowa, Krukowska Góra, Wierzbnik, Pyszczyńska Góra, Wysoka (Łazek). Organizator projektu, Gminne Centrum Kultury i Sportu, zapewnia, że po wakacjach zdradzi kilka szczegółów odnośnie kolejnych planów na odkrywanie gminy Żarów.

 

 

 

© 2022 Żarowska Izba Historyczna

Saturday the 20th. By BlueHost Review and Affiliate Marketing.