Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Miesiąc czerwiec pod znakiem edukacji historycznej najmłodszych mieszkańców gminy Żarów

Drukuj
Utworzono: środa, 19, czerwiec 2024

W czerwcu br Żarowska Izba Historyczna realizowała kolejne wycieczki terenowe oraz prelekcje z myślą o historycznej edukacji najmłodszych mieszkańców gminy Żarów. Najpierw w dniu 13 czerwca, uczniowie klasy IIId wyruszyli na pieszą wyprawę wiodącą do miejscowości Łażany. Po drodzy nie obyło się bez sporej dawki wiedzy odnośnie lokalnej przyrody i historii tj. stare pomnikowe drzewa, tzw. dworska droga, kamienny most, dawne rody rycerskie oraz budowle w Łażanach: ruiny pałacu, kościół filialny pw. Bożego Ciała, zabudowania folwarku, dawna kuźnia. Łącznie wędrówka wyniosła dystans ok. 4,5 km. Wycieczka została perfekcyjnie przygotowana dzięki opiekunom, rodzicom oraz pana sołtysa Armanda Toporowskiego, który zadbał o odpowiednie przygotowanie terenu rekreacyjnego w parku. Kolejna wyprawa terenowa odbyła się w dniu 18 czerwca. Tym razem uczniowie klas IIa i IIIc ze Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Żarowie, poznawali historię: dawnego szpitala joannitów przy ul. Wojska Polskiego, bocznicy kolejowej i zachowanego urządzenia tzw. skrajnika, znaczenie dla historii lokalnej i powszechnej Pomnika Pamięci Narodowej na Osiedlu Piastów, historię żarowskiego stawu, kopalni węgla oraz budynków przemysłowych, a także zarys historii i przeznaczenia budynków z XIX i pocz. XX wieku przy ul. Armii Krajowej.

Z prelekcji odbytych w Żarowskiej Izbie Historycznej, wymienić należy wizyty uczniów klas Id i IIId (4 czerwca) oraz klasy Ia (19 czerwca). Dla naszych gości, przygotowana została specjalna prelekcja historyczna z prezentacją eksponatów od czasów prehistorycznych przez znaleziska archeologiczne z epoki kamienia i brązu, zabytki związane z przemysłem żarowskim oraz życiem dawnych mieszkańców Ziemi Żarowskiej i nie tylko. Łącznie w wycieczkach terenowych oraz prelekcjach historycznych, udział wzięło 114 uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Żarowie.

 

 

 

 

 

Przygotował
Bogdan Mucha

© 2022 Żarowska Izba Historyczna

Saturday the 20th. By BlueHost Review and Affiliate Marketing.