Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

XXV Żarowska Prelekcja Historyczna - 24.04.2024 r.

Drukuj
Utworzono: czwartek, 25, kwiecień 2024

W środowe popołudnie 24 kwietnia 2024 r. odbyła się XXV Żarowska Prelekcja Historyczna. Wedle zapowiedzi organizatorów dla zgromadzonej publiczności przygotowane zostały dwa wykłady, które poprowadzili – Piotr Kucznir (prezes) i Agnieszka Łabuz (sekretarz) z Łużyckiego Towarzystwa Historycznego Zamku Czocha oraz Bogdan Mucha, specjalista ds. zbiorów muzealnych w GCKiS Żarów.

Zamek Czocha ! Warownia, która od wieków pobudza wyobraźnię każdego kto choć trochę lubi i interesuje się tajemnicami oraz sensacyjnymi wydarzeniami. Na szczęście dla Czochy i jej historii, coraz mniej osób dostrzega potencjał zamku przez pryzmat zmyślonych informacji – historii, a szuka tego "czegoś", co nieustanie ma wielką wartość. Co to jest ?! Jak powiedział lata temu Józef Mackiewicz, pisarz i dziennikarz, pierwszy, który jeszcze w czasie II wojny światowej badał ślady zbrodni katyńskiej, "Jedynie prawda jest ciekawa". Jeszcze wcześniej temat prawdy, rzecz jasna w Bożym znaczeniu, poruszył jeden z biblijnych wersetów " (...) i poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli". Bo tylko prawda jest atrakcyjna i tylko ona, w przypadku zamku Czocha (ale nie tylko w tym przypadku), zasługuję na uwagę. - to krótki fragment jednego z rozdziałów najnowszej książki Piotra Kucznira i Agnieszki Łabuz, pt. "Tajemnice regionu i zamku Czocha w świetle nieznanych dokumentów z archiwów całego świata", z prezentacją której przybyli do Żarowskiej Izby Historycznej. Prelegenci podczas XXV Żarowskiej Prelekcji Historycznej zaprezentowali bardzo bogaty materiał dotyczący nie tylko samego zamku Czocha, ale także okolicznych miejscowości. Prawdziwą perła była nieznana dotychczas archiwalna dokumentacja CIA, czyli Centralnej Agencji Wywiadowczej rządu USA. Na odtajnionych stronach uczestnicy prelekcji mogli zobaczy zapisy dotyczące m.in. Żarowa, Wałbrzycha, Bolesławca, Żar i Żagania.

28 czerwca 1914 roku, na tej ulicy Sarajewa padły strzały z pistoletu marki Browning. Kule śmiertelnie ugodziły arcyksięcia, następcę tronu Austro-Węgier, Franciszka Ferdynanda i jego małżonkę Zofię. Zamachowcem był Gavrilo Princip, 20 letni Bośniacki Serb, członek serbskiej organizacji konspiracyjnej "Czarna Ręka". Owy zamach i śmierć arcyksięcia Franciszka Ferdynanda, były przysłowiową iskrą, która padła na "europejską" beczkę prochu. Z dniem 28 lipca 1914 roku Austro-Węgry wypowiedziały wojnę Serbii. Był to początek I wojny światowej. Wojny, która pochłonęła ponad 14 milionów ludzi. W tej wojnie uczestniczyli także byli mieszkańcy Ziemi Żarowskiej. Do chwili obecnej znamy imiona i nazwiska 1600 żołnierzy armii Cesarstwa Niemiec, którzy zamieszkiwali okoliczne wsie i folwarki. Spośród nich poległo na polu walki i zmarło w szpitalach – 418, za zaginionych na polu walki, uznanych zostało – 318, rannych zostało 769 (w tym 229 w stopniu ciężkim). Straty bezpowrotne wyniosły zatem 46% z liczby ogółem zmobilizowanych do działań wojennych mieszkańców Ziemi Żarowskiej. Z samego dawnego Saarau oraz przyległej, przemysłowej osady Ida und Marienhütte, udział w Wielkiej Wojnie wzięło co najmniej 325 mężczyzn, spośród których w walce poległo 98, a 35 uznano za zaginionych. Byli mieszkańcy Ziemi Żarowskiej służyli w rozmaitych formacjach armii Cesarstwa Niemiec. W piechocie, artylerii, w lotnictwie, marynarce wojennej. Brali także udział w walkach na terenie afrykańskich kolonii, pełniąc służbę w oddziałach, tzw. Schutztruppe – opowiadał podczas XXV Żarowskiej Prelekcji Historycznej, Bogdan Mucha – specjalista d/s zbiorów muzealnych w GCKiS Żarów.

 

Organizatorzy XXV Żarowskiej Prelekcji Historycznej składają Serdeczne Podziękowania dla mieszkańców Żarowa oraz wszystkich osób przyjezdnych za udział w spotkaniu.

 

© 2022 Żarowska Izba Historyczna

Sunday the 5th. By BlueHost Review and Affiliate Marketing.