Eksponat z czasów II wojny światowej

Utworzono: poniedziałek, 04, marzec 2024

Podczas imprezy „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”, która odbyła się 3 marca 2024 r. w Parku Miejskim, do Żarowskiej Izby Historycznej, przekazany został eksponat z czasów II wojny światowej. Jest nim łuska naboju radzieckiej armaty przeciwlotniczej 37 mm wz. 1939 (61-K). Znakowanie na spodzie fabryka nr 530 czyli Żeleznodorożnyj, obecnie część miasta Bałaszycha, obwód moskiewski (21 km od Moskwy). Łuska została wyprodukowana w 1941 roku. Łuska odnaleziona została podczas porządkowania komórki przy ul. Armii Krajowej w Żarowie. Składamy serdeczne podziękowania dla pana Michała za jej przekazanie do Żarowskiej Izby Historycznej.

37 mm armata przeciwlotnicza wz. 1939 (61-K) została opracowana w 1939 roku przez zespół pod kierownictwem Michaiła Łoginowa. Była to armata automatyczna, której automatyka działała na zasadzie krótkiego odrzutu lufy z zamkiem klinowym, o pionowym ruchu klina. Armata zasilana była z pięcionabojowych łódek. W latach 1939-1945 wyprodukowani łącznie 19 822 sztuk armaty 61-K. Donośność pionowa 6700 m oraz pozioma 8500 m, szybkostrzelność 160-180 strz./min.

Łuska naboju 37 mm zbiory Izby / armata przeciwlotnicza 61-K prezentowana w Sankt Petersburgu

Posiadacie wiedzę na temat interesujących miejsc, budowli, a może znacie jakąś ciekawą historię ?? Podzielcie się z nami swoją wiedzą lub starociami z domowych strychów, głębokich szuflad oraz rodzinnych albumów. Wszelkie informacje, skany fotografii i dokumentów możecie przesyłać bez wychodzenia z domu na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Przygotował