Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Mieszkańcy gminy Żarów odznaczeni "Gwiazdą Italii"

Drukuj
Utworzono: środa, 15, marzec 2023

Italy Star czyli Gwiazda Italii, zwana też Gwiazdą Włoch, to brytyjskie odznaczenie wojskowe, zaliczane do medali kampanii (medale i gwiazdy nadawane żołnierzom lub cywilom uczestniczącym w konkretnych konfliktach zbrojnych na przełomie dziejów Imperium brytyjskiego), przyznawane za udział w działaniach bojowych na terenie Włoch i śródziemnomorskim teatrze działań podczas II wojny światowej między 11 czerwca 1943 a 8 maja 1945 roku. Gwiazda przyznawana była za służbę bojową na Sycylii i innych włoskich wyspach oraz na Włoszech kontynentalnych począwszy od zdobycia Pantellerii 11 czerwca 1943 do 2 maja 1945 roku, a także za operacje prowadzone do 8 maja 1945 roku w Grecji, Jugosławii, na Morzu Egejskim, Dodekanezie oraz u wybrzeży Egipcie. Odznaczenie miało formę sześcioramiennej gwiazdy wykonanej w brązie o wysokości 44 mm i szerokości 38 mm. W centrum umieszczono okrągłą tarczę z monogramem królewskim GRI VI i królewską koroną. W otoku występuje napis: THE ITALY STAR. Wstążka składa się z pięciu pionowych pasów o tej samej szerokości, w kolorach włoskiej flagi (czerwony – biały – zielony – biały – czerwony).

 

 

W wojskach lądowych, uprawnienia do Gwiazdy Italii, nabywano za wejście do służby operacyjnej na wymienionych obszarach w okresie między 11 czerwca 1943 do 8 maja 1945, z tym, że na Sycylii do 17 sierpnia 1943, na Sardynii do 19 września 1943 i Korsyce do 4 października 1943. Do medalu zaliczało się także wejście na terytorium Austrii. W lotnictwie za działania bojowe na śródziemnomorskim teatrze działań wojennych lub nad Europą z baz położonych na śródziemnomorskim teatrze działań wojennych. Lotnicy transportowi: za co najmniej 3 lądowania na terenie uprawniającym do medalu. Personel naziemny – jak wojska lądowe. Z kolei w marynarce wojennej za służbę operacyjną na Morzu Śródziemnym i Egejskim, wodach przybrzeżnych Krety i Albanii oraz udział w desancie w południowej Francji. Co do zasady, służba brana pod uwagę do odznaczenia Italy Star rozpoczynała się dopiero po upływie 6-miesięcznego okresu służby, kwalifikującego do odznaczenia 1939-1945 Star. Samo przebazowanie okrętów przez Morze Śródziemne lub służba na okrętach stacjonujących w Gibraltarze, północnej Afryce, Palestynie lub Cyprze, ale nie biorących udziału w działaniach związanych z wymienionym obszarem, nie kwalifikowały do odznaczenia.

Gwiazdą Italii odznaczonych zostało pięciu byłych mieszkańców Ziemi Żarowskiej, żołnierzy II Korpusu Polskiego: Bolesław Kostecki (Żarów), Antoni Święcicki (Żarów), Czesław Wieja (Żarów), Tadeusz Pawlik (Kruków), Józef Ropek (Łażany).

 

Bolesław Kostecki
Żarów
1895-1979

 

Antoni Święcicki
Żarów
1907-1991

 

Tadeusz Pawlik
Kruków
1901-1977

 

Józef Ropek
Łażany
1901-1979

 

 

Czesław Wieja
Żarów

Zobacz też:
1. Mieszkańcy gminy Żarów uczestnikami Akcji "Burza" w latach 1944-45
2. Partyzanci Batalionów Chłopskich z gminy Żarów
3. Mieszkańcy Gminy Żarów - byli więźniowie niemieckich obozów koncentracyjnych, odznaczeni Krzyżem Oświęcimskim
4. Mieszkańcy gminy Żarów odznaczeni Krzyżem Armii Krajowej 1939-1945
5. Mieszkańcy gminy Żarów odznaczeni Medalem "Zasłużonym na Polu Chwały"
6. Mieszkańcy gminy Żarów odznaczeni brytyjskim i francuskim "Medalem za Wojnę 1939-45"
7. Mieszkańcy gminy Żarów odznaczeni Krzyżem Walecznych
8. Mieszkańcy gminy Żarów odznaczeni "Medalem za udział w walkach o Berlin"
9. Mieszkańcy gminy Żarów odznaczeni "Krzyżem Partyzanckim"

 

Źródła i ilustracje:
● Dokumentacja ZBoWiD – ZKRPiBWP, 1969-2013
● T. Jeziorowski, Dziękujemy Wam Polacy! Odznaczenia państw alianckich dla żołnierzy polskich, Poznań 1995
● https://www.medals.org.uk/

Opracowanie
Bogdan Mucha

© 2022 Żarowska Izba Historyczna

Wednesday the 29th. By BlueHost Review and Affiliate Marketing.