Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

XXII Żarowska Prelekcja Historyczna

Drukuj
Utworzono: poniedziałek, 06, marzec 2023

W późne piątkowe popołudnie 3 marca odbyła się kolejna już, XXII Żarowska Prelekcja Historyczna. Podobnie jak podczas ubiegłych spotkań, tak i teraz dla zgromadzonej publiczności, przygotowane zostały dwa wykłady. Jako pierwszy zagadnienie pt. „O pozytywnych aspektach poszukiwania zabytków z perspektywy archeologa”, referował prezes Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich, Oddział Dolnośląski, archeolog Radosław Kuźbik. Nadmienić należy, że SNAP jest stowarzyszeniem o charakterze zawodowym powstałym w 1989 roku, w swej działalności nawiązuje do tradycji Polskiego Towarzystwa Prahistorycznego i Polskiego Towarzystwa Archeologicznego. Działania Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich związane są z ochroną dziedzictwa archeologicznego, realizowane m.in. poprzez upowszechnianie wiedzy o archeologii w społeczeństwie za pośrednictwem działalności wydawniczej, popularyzatorskiej i naukowej, współpracę z organizacjami i instytucjami zajmującymi się ochroną zabytków oraz dbaniem o wysoki poziom etyczny, zawodowy i naukowy swoich Członków.

Stowarzyszenie Naukowe Archeologów Polskich jest organizacją społeczną, zrzeszającą specjalistów z zakresu naszej nauki oraz dyscyplin z nią współpracujących, działających w dziedzinie archeologii, ochrony i konserwacji zabytków archeologicznych oraz muzealnictwa. W bogatej prezentacji multimedialnej, przedstawionej przez prezesa Radosława Kuźbika, nie zabrakło zagadnień związanych z dziedzictwem kulturowym oraz definiowaniem terminu „zabytek”, jak też podziałem ogólnym na zabytki nieruchome i ruchome. W dalszej prezentacji, zgromadzona publiczność została zapoznana z rodzajem stanowisk archeologicznych tj. grodziska, cmentarzyska oraz badaniami prowadzonymi na tego typu obiektach. Równie bogaty oraz interesujący wizualnie, był przedstawiony podział zabytków ruchomych, w kategoriach: zabytki metalowe, kościane, drewniane, skórzane i tekstylia oraz fragmenty naczyń ceramicznych. W prezentacji nie zabrakło także fotografii dokumentujących prowadzone w terenie badania archeologiczne oraz współpracę archeologów z osobami prowadzącymi poszukiwania zabytków przy użyciu detektorów metalu.

Drugą z zaplanowanych prelekcji wygłosił archeolog Bogdan Mucha, prezes Żarowskiego Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego „Aureus”. Tematem tej prelekcji były „Prace eksploracyjne na Ziemi Żarowskiej i ich rezultaty”. Stowarzyszenie „Aureus”, choć młode wiekiem, gdyż powstałe w kwietniu a zarejestrowane w sierpniu ubiegłego roku, pochwalić się może pokaźnym dorobkiem w niniejszej tematyce. Prowadzone przez Członków Stowarzyszenia prace eksploracyjne, objęły swym zasięgiem obręby Bukowa i Tarnawy, czyli dwóch miejscowości w granicach administracyjnych Gminy Żarów, o łącznej powierzchni 113,9 ha. W ich trakcie odnalezionych zostało łącznie 2105 przedmiotów zabytkowych datowanych od IV-VI w. n.e. po II wojnę światową. Wśród nich znalazło się m.in. 395 sztuk monet, 368 guzików oraz ponad 500 różnego rodzaju innych przedmiotów zabytkowych. Podczas przedstawionej prezentacji multimedialnej, Bogdan Mucha przedstawił zakres działalności Stowarzyszenia „Aureus” obszar, na którym prowadzono poszukiwania oraz fotografie najciekawszych zabytków, jakie do chwili odnalezienia skrywała Ziemia Żarowska. Wśród nich były m.in. liczne klamry pasów i obuwia datowane na lata ok. 1250-1850, zabytki archeologiczne, m.in. fibula z tzw. Okresu Wędrówek Ludów, imponujący zestaw guzików cywilnych i wojskowych, których chronologia zamyka się w ramach czasowych XVI-XX w., równie pokaźny zbiór monet datowanych od 1760 do 1939 roku, w tym numizmaty pochodzące z Cesarstwa Austro-Węgier, Królestwa Prus, Księstwa Saksonii, Rosji Carskiej, Republiki Francuskiej, Cesarstwa Niemiec, Republiki Weimarskiej oraz III Rzeszy Niemieckiej. Nie brakowało także różnego rodzaju ozdób, przedmiotów użytkowych, militariów i odznaczeń. Uczestnicy prelekcji mogli zobaczyć także fotografie dokumentacyjne z prac konserwatorskich oraz usłyszeć o planowanej wystawie znalezisk w Żarowskiej Izbie Historycznej.

 

Organizatorzy XXII Żarowskiej Prelekcji Historycznej składają Serdeczne Podziękowania dla mieszkańców Żarowa oraz wszystkich osób przyjezdnych za udział w spotkaniu.

 

 

 

 

© 2022 Żarowska Izba Historyczna

Wednesday the 29th. By BlueHost Review and Affiliate Marketing.