Dąb szypułkowy i platan klonolistny – pomnikami przyrody w Gminie Żarów

Utworzono: piątek, 26, listopad 2021

Na sesji Rady Miejskiej, która odbyła się w dniu 25 listopada 2021 roku radni jednogłośnie poparli projekt uchwały w sprawie ustanowienia pomników przyrody. Na listę pomników przyrody wpisanych zostało kolejnych dziewięć drzew, które rosną w obrębie miejscowości Imbramowice, Mrowiny oraz Żarów (5 – dębów szypułkowych, 1 – kłęk amerykański, 1 – platan klonolistny, 1 – klon pospolity, 1 – wiąz pospolity). Ustanowienie nowych pomników przyrody to efekt akcji „Zgłoś drzewo na pomnik przyrody – ratujmy drzewa dla przyszłych pokoleń”, którą zainicjował Urząd Miejski w Żarowie. Dzięki tej inicjatywie, łącznie na terenie administracyjnym gminy Żarów mamy w sumie 45 pomników przyrody. Drzewa, które ustanowione zostały pomnikami przyrody są objęte szczególną ochroną i będą pod nadzorem Urzędu Miejskiego w Żarowie.

Żarowska Izba Historyczna działająca w ramach Gminnego Centrum Kultury i Spory w Żarowie w miesiącu marcu br złożyła dwa wnioski w wyżej wspomnianym projekcie Urzędu Miejskiego. Jako pierwszy zgłoszony został (w dniu 18 marca 2021 r.) dąb szypułkowy (Quercus robur L.) o obwodzie pnia 530 cm na działce nr 488/3 obręb Imbramowice. Okazałe drzewo rośnie przy utwardzonej kamieniem drodze (do Tarnawy), zwanej „cesarskim traktem". W 1875 roku tą drogą podróżował cesarz Wilhelm I Hohenzollern, następca tronu Fryderyk III Hohenzollern oraz austriacki arcyksiążę Albrecht Fryderyk Habsburg. Dostojnicy wizytowali manewry VI Korpusu Armii, które odbywały się w rejonie Bolesławic Świdnickich i Starego Jaworowa. Z kolei 40 lat wcześniej w dniu 4 września 1835 roku siły V Korpusu wymaszerowały z obozu w kierunku Canth (Kąty Wrocławskie), pod którymi zgromadzony został VI Korpus pod dowództwem generała kawalerii hrabiego Hansa Ernesta Karla von Ziethena. 6 września oba korpusy przeszły w rejon miejscowości Ingramsdorf (Imbramowice) i Hohen-Poseritz (Pożarzysko). V Korpus generała von Grolmana rozbił się obozem koło Imbramowic, natomiast VI Korpus von Ziethena, został rozłożony pod Pożarzyskiem. 7 września ćwiczony był wariant ataku jednostek VI Korpusu na pozycje w Imbramowicach, z kolei dzień później jednostki V Korpusu ćwiczyły atakowanie pozycji pod Pożarzyskiem. Wedle ówczesnych zapisów, wielkim manewrom towarzyszyło spore zainteresowanie miejscowej ludności, która z dogodnych miejsc obserwowała ruchy wojsk królewskich. Dowodzący V Korpusem, generał von Grolman, kwaterował nieopodal folwarku w Imbramowicach, a jego namiot ustawiony był obok potężnego dębu. Wypalony pień tego drzewa o obwodzie ponad 8 m stał w pobliżu rosnącego do dziś innego dębu (wspomniany wyżej o obwodzie 530 cm) jeszcze pod koniec lat 80. XX w.

Drugim drzewem zgłoszonym przez Żarowską Izbę Historyczną (w dniu 26 marca 2021 roku) był dorodny okaz platana klonolistego (Platanus acerifolia) o obwodzie pnia 328 cm, który rośnie przy ul. Szkolnej 1 (nieopodal dawnego budynku szkoły ewangelickiej) – działka nr 95/11 obręb Żarów. Drzewo zostało posadzone najprawdopodobniej w latach 80. XIX w. (lata 1884-1886 – wiek ok. 135 lat ?). Platan (Platanus L.) to rodzaj drzew należący do rodziny platanowatych, obejmujący 6 gatunków, występujących w południowo-wschodniej Europie, Azji Mniejszej, Indiach, Meksyku i Ameryce Północnej. Do tej pory za pomniki przyrody na terenie gminy Żarów, uznane były cztery okazy platanów klonolistnych (Platanus acerifolia) rosnące w Żarowie (park), Łażanach (park) oraz w Wierzbnej (park przypałacowy).

Dąb szypułkowy (Quercus robur L.) o obwodzie pnia 530 cm - działka 488/3 obręb Imbramowice

Platan klonolistny (Platanus acerifolia) o obwodzie pnia 328 cm - działka nr 95/11 obręb Żarów

Źródła:
1. UM Żarów (https://www.um.zarow.pl/)
2. B. Mucha, Pomnikowy platan klonolistny w Żarowie (http://www.izba.centrum.zarow.pl/artykuly/1329-pomnikowy-platan-klonolistny-w-zarowie)
3. B. Mucha, Pomnikowe dęby w Imbramowicach (http://izba.centrum.zarow.pl/artykuly/1325-pomnikowe-deby-w-imbramowicach)