Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Uroczystość odsłonięcia pomnika chorążego Bolesława Kosteckiego w Żarowie

Drukuj
Utworzono: poniedziałek, 15, listopad 2021

W ramach tegorocznych obchodów Narodowego Święta Niepodległości, na cmentarzu komunalnym w Żarowie, odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika (nagrobka) chorążego Bolesława Kosteckiego – byłego mieszkańca Żarowa, uczestnika walk o niepodległość Ojczyzny w latach 1918-1921, żołnierza Armii Hallera oraz II Korpusu Polskiego gen. Andersa. Wojskową asystę uroczystości pełniła kompania honorowa Wojska Polskiego wystawiona przez Akademię Wojsk Lądowych im. generała Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu. Zgromadzonych mieszkańców Żarowa przywitał prowadzący spotkanie Jerzy Rudnicki z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN we Wrocławiu, po czym hymn państwowy odegrała Żarowska Orkiestra Dęta.

Po hymnie sylwetkę chorążego Bolesława Kosteckiego przybliżyła dr Katarzyna Pawlak-Weiss – Naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu we Wrocławiu: (…) Jest mi niezmiernie miło spotkać się tu dziś w tym wyjątkowym dla Polski i nas Polaków Święcie Niepodległości. Chorąży Bolesław Kostecki zasłużył się niewątpliwie w odzyskanie przez Polskę niepodległości ponieważ był weteranem walk o niepodległość z lat 1918-1921. Urodził się w Kałuszu w powiecie stanisławowskim na naszych Kresach Wschodnich, tam ukończył szkołę, następnie gimnazjum w Stanisławowie. W wieku 20 lat został powołany do wojska austriackiego i tam walczył na froncie południowym, gdzie był trzykrotnie ranny i trafił do niewoli włoskiej. Po wyjściu z niewoli trafił do wojsko generała Hallera, walczył u Jego boku w Jego Armii. Następnie po powrocie do Polski brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Swój udział w walkach zakończył 31 stycznia 1921 roku. Następnie skończył seminarium nauczycielskie i podjął pracę w szkole powszechnej – męskiej w rodzinnym Kałuszu. Na początku II wojny światowej został aresztowany przez Sowietów w Stanisławowie i skazany na 5 miesięcy więzienia. Stamtąd wysłano do w głąb Rosji, następnie na Syberię, gdzie po podpisaniu układu Sikorski-Majski wraz z Armią gen. Andersa wyruszył w długą podróż poprzez Rosję, Irak, Palestynę, Egipt. Trafił do Włoch, gdzie walczył pod Monte Cassino – mówiła dr Katarzyna Pawlak-Weiss.

Jako kolejny głos zabrał burmistrz Miasta Żarów Leszek Michalak, który m.in. przytoczył słowa gen. Józefa Hallera, byłego dowódcy chorążego Bolesława Kosteckiego: (…) a zatem posłuch dla Rządu Polskiego, służba narodowa pod rozkazami Naczelnego Dowódcy Wojsk Polskich, wierność i wytrwałość w boju, obrona całości granic Ojczyzny do ostatniej kropli krwi, karność i posłuszeństwo bezwzględne przełożonym, a wreszcie zgoda i przywiązanie wzajemne, oddanie się i troska o dobro wszystkich towarzyszy broni – to obowiązki zaszczytne, których bezwzględnego spełnienia od Was wymagam. Pamiętajcie, że nie ma dziś żadnych różnic; jest jeden żołnierz polski, którego droga krew kreśli dziś granice Państwa. I choć różny mundur Was kryje, duch ma być jeden, bo towarzyszem broni lub kolegą jest dla Was każdy, należący do Wojska Polskiego i noszący naszego Orła Białego jako godło (…).

Z kolei Bogdan Mucha z Żarowskiej Izby Historycznej mówił: (…) Historia jest nauczycielką życia. Zwłaszcza ta historia, która jest pisana krwią powstańców, ta historia, która jest mierzona krzyżami pod Monte Casino, ta historia liczona wagonami Polaków wywożonych na Wschód, by ginęli na nie swojej ziemi. Ta historia karze Nam dziś zatrzymać się przy grobie chorążego Bolesława Kosteckiego – uczestnika walk o niepodległość Ojczyzny w latach 1918-1921, żołnierza Armii Hallera, zesłańca Sybiru, w końcu żołnierza 2 Korpusu Polskiego. Chorąży Bolesław Kostecki – żołnierz – tułacz, który podczas II wojny światowej przebył drogę od największego więzienia świata – Syberii, przez piaski pustyń Bliskiego Wschodu, skaliste wzgórze Monte Cassino, by w końcu powrócić do swojej Ojczyzny. Pracował i mieszkał tu w Żarowie. Tutaj zmarł 3 grudnia 1973 roku. Na jego pogrzebie nie było asysty honorowej Wojska Polskiego, nie było przemówień, nie było biało-czerwonej flagi. Pozostały jedynie fotografie i dokumenty poświadczające liczne odznaczenia za czyny wojenne. Dziś możemy złożyć kwiaty i zapalić znicze na nowym granitowym pomniku, rodziny chorążego Bolesława Kosteckiego. Tym samym oddajemy hołd i upamiętniamy jednego z tych, którzy walczyli za Wolną i Niepodległą Ojczyznę.

Po przemówieniach okolicznościowych, nastąpiło uroczyste odsłonięcie pomnika (nagrobka) chorążego Bolesława Kosteckiego, którego dokonali wspólnie dr Katarzyna Pawlak-Weiss, Burmistrz Leszek Michalak oraz Bogdan Mucha. Pomnik został następnie oznaczony specjalnym insygnium „OJCZYZNA SWEMU OBROŃCY”, a jego poświęcenia dokonał ks. dziekan Piotr Ważydrąg z Parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żarowie. Kwiaty oraz znicze na pomniku chorążego Bolesława Kosteckiego złożyli: Burmistrz Leszek Michalak, Radni Rady Miejskiej w Żarowie, Instytut Pamięci Narodowej oddział we Wrocławiu, Komendant garnizonu Wrocław, Związek Nauczycielstwa Polskiego oddział w Żarowie, Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych oraz Sybiraków w Żarowie, Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie razem z Żarowską Izbą Historyczną, Stowarzyszenie „Labiryntarium” oraz mieszkańcy Żarowa. Na zakończenie uroczystości sygnalista z garnizonu Wrocław odegrał sygnał „Śpij kolego w ciemnym grobie”.

Wspomnieć należy, że realizacja projektu pn. „Upamiętnienie miejsca pochówku st. sierż. (chor.) Bolesława Kosteckiego – żołnierza II Korpusu Polskiego gen. W. Andersa”, była możliwa dzięki dofinansowaniu, które Żarowska Izba Historyczna otrzymała w ramach programu Fundacji ORLEN pn. „Czuwamy! Pamiętamy!”. W tym roku złożono aż 203 wnioski na renowację Miejsc Pamięci w całej Polsce. Spośród tej liczby zostały wyłonione jedynie 34 organizacje i instytucje, które zaplanowały działania związane z przywracaniem pamięci miejscom zlokalizowanym w swojej najbliższej okolicy. W gronie tegorocznych laureatów Programu znalazła się Żarowska Izba Historyczna z w/w projektem który został dofinansowany w kwocie o wysokości 4,900 zł. Dotychczas pamięć o chorążym Bolesławie Kosteckim pielęgnowały oraz składały znicze na Jego grobie członkinie Związku Nauczycielstwa Polskiego oddział w Żarowie. Jako żołnierz II Korpusu Polskiego i uczestnik walk o Monte Cassino, Anconę i Bolonię, chorąży Bolesław Kostecki został odznaczony: Brązowym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Gwiazdą za wojnę 1939-45, Gwiazdą Italii, Medalem Wojska, Krzyżem Pamiątkowym Monte Cassino, Pamiątkową Odznaką II Korpusu Polskiego, brytyjskim Medalem za Wojnę 1939-1945 (War Medal 1939-45).

Żarowska Izba Historyczna działająca w ramach Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie składa serdeczne podziękowania za pomoc w realizacji upamiętnienia chorążego Bolesława Kosteckiego dla:

Fundacja ORLEN
Instytut Pamięci Narodowej oddział we Wrocławiu
Akademia Wojsk Lądowych im. generała Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu
Dowództwo Garnizonu Wrocław
Związek Nauczycielstwa Polskiego oddział w Żarowie
Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych - Koło Żarów
„Gloria” Żarów. Usługi Pogrzebowe i Kamieniarskie – Piotr Borkowski

 

 

 

 

 

© 2022 Żarowska Izba Historyczna

Saturday the 20th. By BlueHost Review and Affiliate Marketing.