Kościół ewangelicki i pastorówka w Wierzbnej

Utworzono: środa, 18, marzec 2020

W latach 80. XVI wieku, część katolickiej społeczności Wierzbnej przeszła na wyznanie luterańskie. Wsparta przez protestanckich właścicieli Bagieńca i Nowic, przejęła na krótki czas ok. 1585 roku, miejscowy kościół katolicki. Po raz drugi świątynia została przejęta dziesięć lat później i utrzymana aż do 1629 roku, kiedy we wsi pojawili się cesarscy dragoni z regimentu Karla Lichtensteina. Pomimo ciężkich czasów wojny trzydziestoletniej, stosunki pomiędzy katolikami a luteranami w Wierzbnej układały się poprawnie. Względny spokój i powrót do normalnego życia po zakończeniu działań wojennych wzburzyło w latach 80. XVII wieku, rozporządzenie wydane przez opata krzeszowskiego Bernarda Rose. W myśl cysterskiego dokumentu wszyscy mieszkańcy dóbr klasztornych w Wierzbnej, którzy byli luteranami, mieli przejść na katolicyzm lub opuścić wieś bez odszkodowania za pozostawiony tutaj majątek. W rezultacie w 1709 roku w Wierzbnej nie mieszkał już żaden ewangelik. Nieliczni zmienili wyznanie, a reszta wyemigrowała do Łużyc, które wchodziły w skład Księstwa Saksonii. Po zajęciu Śląska przez wojaka pruskie, król Fryderyk II, unieważnił wszystkie zarządzenia kościelne i klasztorne, które ograniczały swobodę wyznania religijnego. Od tego czasu w dobrach wierzbneńskich, mogli osiedlać się ewangelicy. Początkowo, było ich jednak niewielu. W XVIII wieku jedna osoba, a w latach 30. XIX wieku 18 osób. Znaczący przyrost mieszkańców wyznania luterańskiego w Wierzbnej, notowany był dopiero od połowy XIX wieku: 1845 r. – 52 osoby, 1871 r. – 130 osób, 1905 r. – 294 osób, 1925 r. – 263 osoby.

Przez szereg lat ewangelicy z Wierzbnej, uczęszczali do Kościoła Pokoju w Świdnicy. Sytuacja ta zmieniła się w 1892 roku, kiedy hrabia Albert von Waldenburg, przekazał gminie ewangelickiej, stary budynek dawnej oranżerii (obecnie budynek mieszkalny przy ul. Świdnickiej 31). W kilka miesięcy obiekt został przekształcony w mieszczącą się na parterze świątynię i szkołę ewangelicką funkcjonującą na piętrze z mieszkaniem dla nauczyciela. Nabożeństwa odprawiali początkowo pastorowie ze Świdnicy i z Mrowin. Trwało to do początków XX wieku, kiedy w Wierzbnej osiedlił się pastor (pastorówka została zbudowana jeszcze w XIX wieku; obecnie budynek przy ul. Świdnickiej 38). Tym samym została założona niewielka parafia ewangelicka, w skład której wchodzili wierni z Wierzbnej, Bolesławic i Pankowa (w 1925 roku do parafii należało 1037 osób). Założona jeszcze w 1888 roku szkoła ewangelicka, początkowo podzielona była na 2 klasy (70 uczniów), później w 1910 roku na 1 klasę (84 uczniów). W 1930 roku do szkoły ewangelickiej uczęszczało już tylko 39 uczniów i w rezultacie została połączona ze szkołą katolicką w bezwyznaniową, gminną placówkę oświatową. Lekcje odbywały się w budynku szkoły katolickiej. W latach 1945-1946 do kościoła ewangelickiego uczęszczało jeszcze 80-100 wiernych. Ten stan rzeczy utrzymał się do wysiedlenia ludności niemieckiej.

Budynek dawnego kościoła i szkoły ewangelickiej oraz kościelne organy, lata 1910-1935

Budynek dawnego kościoła i szkoły ewangelickiej w Wierzbnej przy ul. Śwdnickiej 31, fot. B.Mucha

Barokowy budynek z ok. 1730 roku, przebudowany na pocz. XX w., murowany, tynkowany z tynkowanym detalem architektonicznym (obramienia, płyciny nad- i podokienne, gzymsy); dwukondygnacyjny, 9-osiowy, kompozycja elewacji symetryczna, dośrodkowa, otwór wejściowy umieszczony osiowo, osłonięty późniejszym gankiem, dach mansardowy, kryty dachówką ceramiczną

Budynek dawnej pastorówki, początek XX wieku