Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

XV Żarowska Prelekcja Historyczna

Drukuj
Utworzono: piątek, 10, styczeń 2020

Serdecznie Zapraszamy na XV Żarowską Prelekcję Historyczną, która odbędzie się 23 stycznia 2020 r., o godz. 18:00 w Żarowskiej Izbie Historycznej przy ul. Dworcowej 3. W programie prelekcji dwa zagadnienia: „Riese i wunderwaffe” oraz „Rezydencje szlacheckie na Ziemi Żarowskiej”. Wstęp na prelekcję bezpłatny.

"Riese i wunderwaffe"

Wszyscy Niemcy w 1945 roku czekali na wielkie zwycięstwo, mając nadzieję, że losy wojny się odwrócą. Tym wybawieniem miała być cudowna broń – wunderwaffe. Wojska Radzieckie już w lutym 1945 roku, były na Dolnym Śląsku, u bram Riese. Pomimo zimy w podziemnych obiektach trwała wytężona praca. Czy było to tylko wywożenie i ukrywanie maszyn oraz maskowanie obiektów. Jaki związek ma Dolny Śląsk oraz Riese, z tymi nadziejami ?. Czy tutaj pracowano nad tą cudowną bronią ?. A jeżeli tak, to dlaczego jej nie użyto?. Gdzie podziali się naukowcy, pracownicy cywilni oraz niewolnicy, którzy nad taką bronią pracowali ?. O kompleksie „Riese” i jego tajemnicach opowie podczas XV Żarowskiej Prelekcji Historycznej – Tomasz Jurek, eksplorator, autor blogu „Ridiger – Archiwum Tajemnic”.

 

"Rezydencje szlacheckie na Ziemi Żarowskiej"

Dwór obronny to obiekt pełniący funkcję mieszkalno-obronną, który łączy w sobie cechy wieży mieszkalnej, rezydencji typu motte, dworu na kopcu oraz zamku. Pod względem architektury dwór obronny to najczęściej zbudowany na planie prostokąta lub kwadratu, kilkukondygnacyjny budynek murowany. O obronności takiej budowli świadczą grube mury, nierzadko przekraczające metr grubości, które od strony zewnętrznej często podparte były masywnymi narożnymi przyporami. Dwory obronne wznoszone były jako siedziby rodów rycerskich w XIV-XVI wieku. Swoje znaczenie utraciły wraz z rozwojem artylerii. Część z nich została w późniejszym okresie rozbudowana i przekształcona w obiekty pałacowe, pozbawione funkcji obronnych. O rezydencjach szlacheckich na Ziemi Żarowskiej opowie podczas XV Żarowskiej Prelekcji Historycznej – Bogdan Mucha, archeolog, specjalista d/s zbiorów muzealnych w GCKiS.

 

© 2015 Żarowska Izba Historyczna

Friday the 25th. By BlueHost Review and Affiliate Marketing.