Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Kartka z kolędy w Żarowie - 1969 rok

Drukuj
Utworzono: wtorek, 10, grudzień 2019

W latach 1967-1970, proboszczem żarowskiej parafii był ks. Józef Szyca. W tym czasie miały miejsce dwa dostojne wydarzenia związane z obrazem Matki Bożej Nieustającej Pomocy, który znajduje się w Kościele pw. NSPJ w Żarowie. Najpierw 10 września 1967 roku misjonarz Redemptorysta ojciec Leon Dziemecki dokonał poświęcenia owego obrazu, a 11 grudnia 1968 roku ks. prałat Alojzy Szmidt dokonał jego koronacji. Z czasu probostwa ks. Józefa Szyca pochodzi kartka "Pokój ludziom dobrej woli", wydana w 1969 roku z okazji kolędy w Żarowie. Na jej rewersie widnieje pieczęć ks. Józefa Szyca oraz pieczęć "Misje w Żarowie w marcu 1970 r". Jak donosi Kronika Parafialna Parafii pw. NSPJ w Żarowie ... "W dniach od 1 marca do 8 marca 1970 r. przeprowadzono Misje św. W Żarowie, które zbiegły się w tym roku z uroczystością powstania parafii w Żarowie jako 50-ta rocznica. Powitanie misjonarzy i pierwsza nauka wstępna odbyły się już w sobotę wieczorem dnia 28 lutego 1970 r. Misję św. przeprowadzili Księża M.S.F. (św. Rodziny) Stanisław Michał Krieger z Górki Klasztornej pow. Wyrzysk i Wacław Antoni Ryżek z Żernicy pow. Gliwice.

Frekwencja Misji św. Była nadspodziewanie zadowalająca. Do spowiedzi przystąpiło ponad 4.000 osób, przyjętych Komunii św. Ponad 7.000. Nauki stanowe cieszyły się dużą frekwencją. Dzieci i młodzież przybywały bardzo chętnie i licznie na swoje nauki przeprowadzane dla nich przez cały tydzień. Ciekawym nowatorstwem było błogosławieństwo matek z niemowlętami i przedszkolakami, przeprowadzone w kościele połączone ze specjalnym nabożeństwem, na które przybyło ok. 100% tych matek z Żarowa ze swoimi pociechami. Kościół był odpowiednio ogrzewany (ogrzewanie centralne), tak jak to było przez wszystkie dni podczas ciężkiej zimy, więc b. chętnie stawili się starzy i chorzy na swoją naukę połączoną z nabożeństwem i spowiedzią, innych ciężej chorych odwiedzano indywidualnie w domach mieszkalnych. Kazania głoszone były przez cały tydzień w Kościele parafialnym w Żarowie i równocześnie w kościele filialnym w Łażanach. Tablicę pamiątkową z tej Misji św. Umieszczono w cokole pod krzyżem misyjnym, obok Tablicy misyjnej z roku 1961, a w Łażanach upamiętniono termin Misji, na ścianie bocznej, tuż nad Pietą".

Pamiątkową kartkę przekazał do zbiorów Żarowskiej Izby Historycznej mieszkaniec Żarowa.
Składamy panu Serdeczne Podziękowania

 

 

 

  

Posiadacie wiedzę na temat interesujących miejsc, budowli, a może znacie jakąś ciekawą historię ?? Podzielcie się z nami swoją wiedzą lub starociami z domowych strychów, głębokich szuflad oraz rodzinnych albumów. Wszelkie informacje, skany fotografii i dokumentów możecie przesyłać bez wychodzenia z domu na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.. Skany bądź fotografie, oględziny wszelkich dokumentów i przedmiotów możemy wykonać również od ręki w Żarowskiej Izbie Historycznej przy ul. Dworcowej 3 lub w Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Żarowie przy ul. Piastowskiej 10A. Utrwalmy wspólnie w słowie pisanym oraz wzbogacimy historię Naszej Małej Ojczyzny.

Opracowanie
Bogdan Mucha

© 2015 Żarowska Izba Historyczna

Friday the 25th. By BlueHost Review and Affiliate Marketing.