Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

"Księga Mojego Rodu Wrzyszcz" - książka autorstwa mieszkanki Bukowa

Drukuj
Utworzono: niedziela, 13, październik 2019

Rodzina Wrzyszcz z innymi zesłańcami była wywieziona 10 lutego 1940 roku w okropną i bardzo śnieżną zimę (-50 °C) do Wołgogradzkiego. Ruscy sołdaci wtargnęli do domu w nocy i kazali się zbierać, nie mówili dokąd i w jakim kierunku jadą. Z małymi zasobami ubrań i jedzenia, z małymi dziećmi nikt się nie liczył. Do pociągu towarowego (ok. 10 km) odstawili ich saniami w zimową noc. W jednym wagonie było 40 osób, ludzi tak dużo, że nie wszyscy mogli usiąść. Jeden stał to dopiero drugi mógł usiąść na podłodze. W podłodze zrobili dziurę na odchody ludzkie. W taki sposób jechali parę tygodni zatrzymując się nie na stacjach, ale w szczerym polu, gdzie nic nie można było dostać, co najwyżej wyrzucano nieboszczyk. Gdy załadowali wagon ludźmi to był on zamykany od zewnątrz. Okna były również zamykane i zabijane deskami. W wagonie była zupełna ciemność. To czy noc czy dzień ludzie rozpoznawali po prześwitach w szparach wagonu i w dziurze na odchody. W takich warunkach byli transportowani parę tygodni. Początek takiej podróży ludzie przetrwali posilając się wziętym w pośpiechu chlebem, słoniną lub innym prowiantem przygotowanym w pośpiechu. Potem zaczęli rozmawiać ze sobą i rozpoznawać po głosie. Co słabsi mdleli. Wpierw zaczęły umierać dzieci, które na postoju były wyrzucane w pole jak niepotrzebna bagaże bez zakopywania zwłok. Matki z żalu dostawały choroby psychicznej, wyły z rozpaczy jak obłąkane ....

to fragment książki pt. "Księga Mojego Rodu Wrzyszcz", której autorką jest mieszkanka Bukowa w Gminie Żarów, pisarka i podróżniczka – pani Stefania Wrzyszcz. Autorka gościła na XII Żarowskiej Prelekcji Historycznej, prezentując wybrane fragmenty książki oraz opowiadając historię swojego życia i wieloletniej pracy nauczycielskiej w Rudawie, Bystrzycy Dolnej oraz Bukowie. Wówczas poprosiła nas o pomoc techniczną w przygotowaniu gotowego rękopisu książki do wydania. Rezultatem jest pierwsza książka autorstwa pani Stefanii (w przygotowaniu druga pozycja poświęcona licznym podróżą po świecie). Gratulujemy !!!

Wszystkich zainteresowanych nabyciem książki "Księga Mojego Rodu Wrzyszcz", autorka zaprasza do kontaktu pod adresem mailowym: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

 

Opracowanie
Bogdan Mucha

© 2015 Żarowska Izba Historyczna

Monday the 1st. By BlueHost Review and Affiliate Marketing.