Nowe nabytki w kartograficznych zbiorach Żarowskiej Izby Historycznej

Utworzono: wtorek, 24, wrzesień 2019

Kartograficzne zbiory Żarowskiej Izby Historycznej, zostały powiększone o cztery kolejne mapy, wśród których są: 1. Samochodowa mapa dróg do podróży po Śląsku z nazwami miejscowości w języku niemieckim i polskim (Auto Straßenkarte für Reisen nach Schlesien), skala 1:5000 000, wymiary: 60,5 x 43 cm. Wydawca tej mapy jest Verlag Manfred Ludwig Warendorf, 2. Mapa Turystyczna – Wrocław – Dzierżoniów/Góry Sowie – Świdnica – Wałbrzych i Góry Śląskie, od Ślęży i po Śnieżkę (Wanderkarte – von Breslau – Reichenbach/Eulengebirge – Schweidnitz – Waldenburg, in die schlesischen Berge, zum Zobten und zur Schneekoppe), wymiary: 61,5 x 42,5 cm. Mapa w lewym dolnym rogu zawiera podpis Johannes M.Bartha Ratibor/Mûnchen (autor/wydawca ?), 3. Mapa Turystyczna Wrocław i Góry Śląskie (Wanderkarte – von Breslau in die schlesischen Berge), 30 x 24,5 cm, 4. Mapa prowincji śląskiej (w skali 1:000 000; 2 egzemplarze), wymiary: 42,5 x 30 cm, wydana przez monachijskie wydawnictwo Paul List Verlag KG, Mûnchen, które zostało założone 1 kwietnia 1894 roku (wedle tradycji założył jej jeszcze w 1814 roku dziadek Paula Lista). Od 1907 roku wydawnictwo to specjalizuje się podręcznikach, zwłaszcza szkolnych. Autorem większości z nich był Heinrich Harms (1861-1933, nauczyciel i geograf), pod którego kierownictwem powstały liczne mapy ścienne, atlasy i podręczniki geograficzne. Po wojnie wznowienie wydania tej mapy prowadziło, m.in. wydawnictwo Verlag Manfred Ludwig z siedzibą w Warendorf (Nadrenia Północna-Westfalia). Mapa została opublikowana również w publikacji autorstwa F. Dörr, Ph. Geiger, W. Kerl, pt. Harms' Ostdeutsche Heimat in Karte, Bild und Wort (wyd. Frankfurt, München, Berlin, Hamburg 1963).

Mapy przekazał do zbiorów Żarowskiej Izby Historycznej były mieszkaniec Żarowa pan Józef Sikora.
Składamy panu Serdeczne Podziękowania

Posiadacie wiedzę na temat interesujących miejsc, budowli, a może znacie jakąś ciekawą historię ?? Podzielcie się z nami swoją wiedzą lub starociami z domowych strychów, głębokich szuflad oraz rodzinnych albumów. Wszelkie informacje, skany fotografii i dokumentów możecie przesyłać bez wychodzenia z domu na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.. Skany bądź fotografie, oględziny wszelkich dokumentów i przedmiotów możemy wykonać również od ręki w Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Żarowie przy ul. Piastowskiej 10A. Utrwalmy wspólnie w słowie pisanym oraz wzbogacimy historię Naszej Małej Ojczyzny.