Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Kolejne rowerowe wyprawy Klubu "Old Spokes" GCKiS

Drukuj
Utworzono: czwartek, 18, lipiec 2019

Cykliści żarowskiego Klubu "Old Spokes" GCKiS odbyli dwie kolejne wycieczki rowerowe. Tym razem udali się do Siedlimowic oraz do Nowic, leżących w sąsiedniej gminie Jaworzyna Śląska. Do Siedlimowic cykliści klubu "Old Spokes" wyruszyli trasą Żarów – Kalno – Wostówka – Siedlimowice. Ta pięknie położóna wieś, leżąca na wzniesieniu dość stromo opadającym ku dolinie rzeki Bystrzycy, powstała zapewne jako osada słowiańska. Pierwsza jednak wzmianka na temat jej istnienia, pochodząca z 1213 roku, wymienia ją już pod niemiecką nazwą "Schoneult", która z czasem utrwaliła się jako "Schõnfeld" (Piękne Pole). Wieś należała w tym czasie do klasztoru cysterskiego w Lubiążu i być może była nawet gragią, czyli folwarkiem klasztornym. Z czasem stała się ona własnością rycerską, a pierwszym znanym rodem, który gospodarował na tutejszym majątku byli Seidlitzowie. Posiadali oni wieś od 1 połowy XIV wieku do połowy XVI wieku. Jednym z najbardziej znanych członków linii tego rodu, która pisała się "z Siedlimowic", był Hans Seidlitz von Bielau und Schõnfeld, który w latach 1523-1539 pełnił zaszczytny urząd starosty księstwa śwodnicko-jaworskeigo, a zatem namiestnika króla Czech.

W Siedlimowicach cykliści Klubu "Old Spokes" odwiedzili dawny kompleks folwarczno-pałacowy von Kornów, na terenie którego znajdują się ruiny pałacu, spichlerz oraz pozostałości zabudowy gospodarczej. Obowiązkowym punktem wycieczki był zabytkowy młyn państwa Markiewiczów, o którym pierwsze wzmianki pochodzą z lat 1486-1488. Po II wojnie światowej nosił on nazwę "Zwycięstwo" i pracował w oparciu o energię elektryczno-wodną, później tylko elektryczną. W jego wnętrzu znajdują się pracujące do dziś urządzenia wyprodukowane przez znaną firmę branży młynarskiej braci Seck z Drezna.

Do Nowic cykliści Klubu "Old Spokes" wyruszyli trasą Żarów – Piotrowice Świdnickie – Jaworzyna Śląska – Nowice. Wieś Nowice, leżąca na obszarze gminy Jaworzyna Śląska, powstała w okresie XIV wieku. Wprawdzie niemiecki historyk Radler przesuwał czas jej powstania na II połowę XIII wieku, lecz swych wywodów nie poparł żadnymi konkretnymi danymi źródłowymi, lecz jedynie sugestią, iż w okresie tym zakładano większość sąsiadujących wiosek w ramach akcji kolonizacyjnej na prawie niemieckim. Autor "Kroniki Piotrowic Świdnickich" Kluge za czas wsi uznawał rok 1354, choć dziś nie dysponujemy źródłami, na których się opierał. Pierwsza pewna wzmianka, dotycząca istnienia tej wsi. Która w dokumentach nazywana jest "Nova Villa vulgariter Neudorf (Nowa Wioska zwana potocznie Neudorf), pochodzi dopiero z 1392 roku. Sama nazwa wskazuje, że wieś założono znacznie później od sąsiadujących z nią, istniejących już miejscowości.

W Nowicach cykliści Klubu "Old Spokes" odwiedzili dawny cmentarz ewangelicki, który od wschodu graniczy z tzw. Koziarnią. Prawdopodobnie cmentarz podlegał pod nieistniejący kościół ewangelicki w sąsiednich Piotrowicach Świdnickich. Pierwsze udokumentowane pogrzeby odbywały się na tym cmentarzu już na początku XIX wieku. Tak jak wiele dawnych niemieckich cmentarzy na Dolnym Śląsku ten również przez powojenne dziesięciolecia niszczał. Poprzewracane nagrobki, rozbite płyty nagrobne, porozbijane figury, chwasty i gęste zarośla. W 2007 roku wszystko zaczęło się zmieniać za sprawą dawnego mieszkańca Nowic (obecnie Wałbrzycha), pana Józefa, który rozpoczął systematyczne, trwające do dziś sprzątanie i odtwarzanie cmentarza.

Na kolejną rowerową wyprawę zapraszamy 31 lipca 2019 roku. Zbiórka jak zawsze przy GCKiS, ul. Piastowska 10A. Tym razem celem wyprawy będzie zapomniane miejsce, które w prehistorycznej epoce brązu pełniło funkcję cmentarzyska tzw. kultury łużyckiej. Przypominamy, że niepełnoletni uczestnicy wycieczki, muszą posiadać pisemną zgodę rodziców. ZAPRASZAMY do udziału.

 

 

 

 

 

 

© 2015 Żarowska Izba Historyczna

Tuesday the 14th. By BlueHost Review and Affiliate Marketing.