Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Talerz pamiątkowy ŻZMO - Dzień Hutnika 1970 / XXV Powrotu Żarowa do Macierzy

Drukuj
Utworzono: sobota, 13, lipiec 2019

W Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej święta były okazją do demonstracji osiągnięć partii oraz poszczególnych zakładów pracy. Powszechne dla tego okresu były: Dzień Kobiet, Święto Pracy, Święto Odrodzenia i Rocznica Rewolucji Październikowej oraz święta branżowe, np. Dzień Hutnika, który obchodzony był uroczyście na terenie całego kraju. Ten Dzień świętowały wszystkie zakłady pracy wchodzące w skład sektora przemysłu ciężkiego. W miastach, gdzie zawód hutniczy miał głęboko zakorzenione tradycje, urządzano uroczyste pochody, liczne akademie, koncerty oraz zabawy festynowe. Zakłady pracy organizowały imprezy kulturalno-sportowe. Często organizowano mecze piłkarskie, a w zakładowym domu kultury wystawiano sztuki teatralne dla młodzieży szkolnej. Z kolei dla pracowników i mieszkańców organizowano koncerty zespołów pieśni i tańca. Podczas akademii zasłużeni pracownicy otrzymywali odznaczenia i nagrody jubileuszowe. Dyrektorzy zakładów dziękowali swoim podwładnym za dobrze wykonaną pracę. W podzięce za pamięć i życzenia, nagrodzeni pracownicy pisali odezwy, w których zobowiązywali się do codziennej pracy z wyższą wydajnością, wprowadzenia lepszej organizacji stanowisk pracy.

Nie inaczej było w Żarowskich Zakładach Materiałów Ogniotrwałych, gdzie Dzień Hutnika obchodzony był wyjątkowo uroczyście, o czym donoszą nie tylko relacje byłych pracowników ale też archiwalne numery Gazety Żarowskiej. Wspaniałą pamiątkę z obchodów Dnia Hutnika 1970 w ŻZMO stanowi drewniany talerz, który upamiętnia też XXV rocznicę "Powrotu Żarowa do Macierzy". W centralnej części talerza widnieje herb Żarowskich Zakładów Materiałów Ogniotrwałych z napisem ŻARÓW. Dookoła herbu przeczytać można "CHWAŁA HUTNIKOM 1970". Na otoku talerza znajduje się napis "XXV POWROTU ŻAROWA DO MACIERZY". Na odwrotnej stronie wypalono "W dniu Hutnika" "Kącik dziecięcy WSS Żarów." Talerz przekazał do Żarowskiej Izby Historycznej pan Bolesław. Składamy panu Serdeczne Podziękowania.

 

 

 

Posiadacie niepotrzebne starocie (przedmioty, fotografie, dokumenty lub inne rzeczy) ?? Posiadacie wiedzę na temat interesujących miejsc, budowli, a może znacie jakąś ciekawą historię ?? Podzielcie się z nami swoją wiedzą lub starociami z domowych strychów, głębokich szuflad oraz rodzinnych albumów. Wszelkie informacje, skany fotografii i dokumentów możecie przesyłać bez wychodzenia z domu na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.. Skany bądź fotografie, oględziny wszelkich dokumentów i przedmiotów możemy wykonać również bezpłatnie od ręki w Żarowskiej Izbie Historycznej przy ul. Dworcowej 3. Utrwalmy wspólnie w słowie pisanym oraz wzbogacimy historię Naszej Małej Ojczyzny.

Opracowanie
Bogdan Mucha

© 2015 Żarowska Izba Historyczna

Sunday the 29th. By BlueHost Review and Affiliate Marketing.