Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

W rodzinnych albumach mieszkańców Gminy Żarów, cz.21

Drukuj
Utworzono: piątek, 05, lipiec 2019

Szpital w Żarowie został uruchomiony wkrótce po zakończeniu działań wojennych, jako pierwszy w powiecie świdnickim. Zakres usług medycznych świadczonych w szpitalu był ograniczony do leczenia szpitalnego i pomocy ambulatoryjnej. Ofiary wypadków wymagające pomocy doraźnej kierowane były do Świdnicy. W celu zapewnienia transportu poszkodowanych żarowska GRN podjęła 28 XI 1946 r. uchwałę o wprowadzenie stałych „dyżurów samochodowych”. Do końca lat 40-tych powstały w Żarowie ośrodek zdrowia, a przy obu zakładach przemysłowych punkty medyczne. Najpoważniejszym problemem, z którym borykała się żarowska służba zdrowia był brak wykwalifikowanej kadry medycznej. W 1949 r. szpital i ośrodek zdrowia zatrudniały po jednym lekarzu i pielęgniarce. Do tego dochodził felczer, akuszerka i laborant w szpitalu oraz stomatolog w ośrodku zdrowia. W 1950 r. zaistniała groźba, że odejdzie z pracy w szpitalu jedyny lekarz Zbigniew Wall. Powodem było nie wykonywanie jego poleceń przez personel pomocniczy. Na szczęście konflikt udało się załagodzić, a sytuacja kadrowa uległa pewnej poprawie w początkach lat 50-tych, gdy przybyło wykwalifikowanego personelu, m.in. w 1954 r. w obu zakładach zatrudnieni byli „lekarze fabryczni”.

Fotografie przedstawiające personel żarowskiego szpitala podczas pochodu z okazji Święta Pracy 1 Maja, kondukt pogrzebowy na ul. Armii Krajowej (wówczas ul. Armii Czerwonej) oraz pamiątkowe ujęcia obok słynnego konika pana Babica i przy znajdującej się w parku tzw. sztucznej grocie udostępnił nam mieszkaniec Żarowa. Składamy panu Serdeczne Podziękowania.

 

 Personel żarowskiego szpitala podczas pochodu na ul. Wojska Polskiego

 

Personel żarowskiego szpitala podczas Święta Pracy 1 Maja na stadionie w Żarowie 

 

Kondukt pogrzebowy na skrzyżowaniu ulic Armii Czerwonej (ob. Armii Krajowej), Mickiewicza i Dworcowej

 

Uroczystość pogrzebowa na żarowskim cmentarzu

 

 

Pamiątkowa fotografia przy dziecinnym koniku żarowskiego fotografa pana Babica

 

Pamiątkowa fotografia przy tzw. sztucznej grocie w parku miejskim

  

Posiadacie niepotrzebne starocie (przedmioty, fotografie, dokumenty lub inne rzeczy) ?? Posiadacie wiedzę na temat interesujących miejsc, budowli, a może znacie jakąś ciekawą historię ?? Podzielcie się z nami swoją wiedzą lub starociami z domowych strychów, głębokich szuflad oraz rodzinnych albumów. Wszelkie informacje, skany fotografii i dokumentów możecie przesyłać bez wychodzenia z domu na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.. Skany bądź fotografie, oględziny wszelkich dokumentów i przedmiotów możemy wykonać również bezpłatnie od ręki w Żarowskiej Izbie Historycznej przy ul. Dworcowej 3. Utrwalmy wspólnie w słowie pisanym oraz wzbogacimy historię Naszej Małej Ojczyzny.

Opracowanie
Bogdan Mucha

© 2022 Żarowska Izba Historyczna

Friday the 29th. By BlueHost Review and Affiliate Marketing.