Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Pamiątki z dawnych Imbramowic

Drukuj
Utworzono: sobota, 01, czerwiec 2019

Na początku XX wieku największym przedsiębiorstwem w Imbramowicach była firma Patzoldów, która zajmowała się handlowała winem oraz wytwarzała napoje alkoholowe i ocet. Przed wybuchem II wojny światowej członkowie rodziny Patzold byli w Imbramowicach właścicielami sklepu oraz gospody Gasthaus u. Auasspanung, w której na niewielką skalę produkowano napoje alkoholowe. We wsi istniała ponadto gospoda należąca do Bergelsów Gasthaus zum deutschen Kaiser oraz gospoda na stacji kolejowej. Działały dwie rzeźnie, dwie piekarnie oraz dwa sklepy spożywcze. Usługi mechaniczne i elektryczne świadczył warsztat prowadzony przez Wilhelma Glassa (wymieniony w książkach adresowych Imbramowic w 1929 i 1942 roku jako fachowiec z zakresu elektryki i instalacji elektrycznych, zamieszkały w budynku nr 25 b). Z kolei usługi blacharskie oraz swego rodzaju sklep przemysłowy ze sprzętem domowym, kuchennym, wyrobami szklanymi, porcelanowymi i fajansowymi prowadził niejaki Josef Matejo (wymieniony w książce adresowej Imbramowic z 1942 roku jako blacharz zamieszkały w budynku nr 36 b).

Z działalnością Wilhelma Glassa, związana jest metalowa pokrywka/dekielek rowerowego dzwonka zawierająca imię i nazwisko wspomnianego pana oraz dawną niemiecką nazwę Imbramowic (Ingramsdorf). Jest to drugi egzemplarz w naszych zbiorach. Warto wspomnieć, że analogiczny wzór prezentowanego poniżej elementu rowerowego przedstawiają znane nam pokrywki dzwonków z napisami m.in. Stanisl. Wiatr Mallmitz, Otto Peters Steigen, Albert Irrgang Langheinersdorf, Arthur Scholz Neu-Vorwerk, Robert Schulz Poln. Nettkow. Z kolei pamiątką związaną bezpośrednio z działalnością a w zasadzie ze sklepem prowadzonym przez Josefa Matejo, jest wspaniała reklama, zawierająca wykaz różnego rodzaju sprzętów i przedmiotów codziennego użytku, które dostępne były w czterech przedziałach cenowych: 25, 50 i 95 pfennigów oraz 1 marka 95 pfennigów.

 

Pamiątki zostały przekazane do zbiorów Żarowskiej Izby Historycznej przez panią Jolantę oraz przez pana Janusza. Składamy Państwu Serdeczne Podziękowania

 

 

 

 

 

Posiadacie niepotrzebne starocie (przedmioty, fotografie, dokumenty lub inne rzeczy) ?? Posiadacie wiedzę na temat interesujących miejsc, budowli, a może znacie jakąś ciekawą historię ?? Podzielcie się z nami swoją wiedzą lub starociami z domowych strychów, głębokich szuflad oraz rodzinnych albumów. Wszelkie informacje, skany fotografii i dokumentów możecie przesyłać bez wychodzenia z domu na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.. Skany bądź fotografie, oględziny wszelkich dokumentów i przedmiotów możemy wykonać również bezpłatnie od ręki w Żarowskiej Izbie Historycznej przy ul. Dworcowej 3. Utrwalmy wspólnie w słowie pisanym oraz wzbogacimy historię Naszej Małej Ojczyzny.

Opracowanie
Bogdan Mucha

© 2015 Żarowska Izba Historyczna

Wednesday the 2nd. By BlueHost Review and Affiliate Marketing.