Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Trzy nowe wystawy w Żarowskiej Izbie Historycznej

Drukuj
Utworzono: środa, 15, maj 2019

Wystawa „Hubalczycy w KL Gross-Rosen”, jest opowieścią o niepokornych żołnierzach Oddziału Wydzielonego WP mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”, którzy mimo kapitulacji Warszawy we wrześniu 1939 r. „w mundurach i z bronią w ręku” nadal niestrudzenie walczyli z niemieckim najeźdźcą. Za swoje nadzieje, niezłomny patriotyzm i poświęcenie musieli ponieść jednak wysoką cenę – osadzenie w hitlerowskich kaźniach i obozach koncentracyjnych, także w KL Gross-Rosen. Jak żołnierze – partyzanci mjr. Hubala poradzili sobie w warunkach zniewolenia ? Jak potoczyły się ich dalsze losy ?. Odpowiedzi na te pytania odnaleźć można w eksponowanych na wystawie dokumentach, relacjach i wspomnieniach. Na wystawę pt. "Hubalczycy w KL Gross-Rosen" wg scenariusza Renaty Paluch zaprasza Żarowska Izba Historyczna oraz Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy. Wystawa dostępna w dniach od 16 maja do 14 czerwca 2019 roku w Żarowskiej Izbie Historycznej przy ul. Dworcowej 3, wstęp bezpłatny.

 

 

 

Uczestnicy VII Żarowskiej Prelekcji Historycznej, która odbyła się 9 czerwca 2017 roku, mogli wysłuchać wykładów o "Dawnych karczmach i gospodach w gminie Żarów", o "Historii piwa na Dolnym Śląsku" a także o "Produkcji piwa w rzemieślniczym browarze Hoppy Lab w Żarowie". Nawiązując do tematu głównego tamtej prelekcji oraz poszerzając zagadnienie związane z wielowiekową historią warzenia piwa, zapraszamy serdecznie na wystawę pt. "Kufle do piwa z XX wieku". Prezentowane egzemplarze pochodzą ze zbiorów Żarowskiej Izby Historycznej. Wystawa dostępna bezpłatnie w dniach od 16 maja do 14 czerwca 2019 roku (w godz. otwarcia Izby).

 

 

Jacek Szumański – Żarowianin, lokalny artysta plastyk, autor projektu herbu Miasta i Gminy Żarów oraz niezliczonych setek rysunków, grafik i akwarel. Początki jego twórczości sięgają lat 70-tych, kiedy zaczynał rysować okoliczne zabytki w bliższej i dalszej okolicy Żarowa. W ciągu kilkudziesięciu lat swojej twórczości utrwalił na papierze wiele pałaców, kościołów, kapliczek oraz innych cudów architektury. Jak sam mówi: lekcje rysunku pobierałem u profesorów, którzy uczyli jeszcze przed wojną. Przez te 40 lat uzbierało się trochę prac. Gdy pracowałem jeszcze w dawnym Żarowskim Ośrodku Kultury, to organizowaliśmy wiele wystaw malarskich, w sumie to chyba 50, jak nie więcej. Moje rysunki i obrazy prezentowane były we Wrocławiu, w Legnicy, kilka razy w sali Maksymiliana na zamku Książ. Teraz doczekałem się wystawy na dworcu PKP w Żarowie, o której zawsze myślałem aby tam zorganizować. Na wystawę pt. Zabytki architektury na rysunkach Jacka Szumańskiego" zapraszamy serdecznie w dniach od 16 maja do 14 czerwca 2019 roku, wstęp bezpłatny.

 

 

© 2015 Żarowska Izba Historyczna

Thursday the 28th. By BlueHost Review and Affiliate Marketing.