Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

XIII Żarowska Prelekcja Historyczna - 10.05.2019 r.

Drukuj
Utworzono: sobota, 11, maj 2019

W piątkowe popołudnie 10 maja 2019 roku, odbyła się kolejna, trzynasta już odsłona Żarowskiej Prelekcji Historycznej. Zainteresowani tematyką minionych dziejów, zgromadzili się w siedzibie Żarowskiej Izby Historycznej przy ul. Dworcowej 3, aby wysłuchać zagadnień, które zreferowali: opiekun Izby, archeolog Bogdan Mucha oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznej "GRH Kampfgruppe Riese" z Wałbrzycha. Cmentarz wojenny żołnierzy Armii Czerwonej w Żarowie założony został w czerwcu 1945 roku co wynika z napisów umieszczonych na tylnej płaszczyźnie pomników, które znajdują się na terenie cmentarza. Pochowano na nim żołnierzy radzieckich ekshumowanych z tymczasowych mogił, którzy polegli w okolicach Żarowa na przestrzeni lutego i czerwca 1945 roku. Wedle zachowanej dokumentacji, trzy lata później (w kwietniu 1948 roku) na cmentarzu spoczęli pozostali żołnierze Armii Czerwonej, ekshumowani z mogił rozsianych po okolicznych polach i łąkach. Przeglądając dzisiaj dokumentację cmentarza oraz wykaz poległych żołnierzy należy zadać pytanie czy jest to faktycznie miejsce pochówku czy też puste miejsce będące narzędziem ówczesnej propagandy ? – mówił Bogdan Mucha, prezentując obszerne wykazy oraz dokumenty z 1945 roku. Uczestnicy prelekcji, mogli zapoznać się również z prezentowaną po raz pierwszy dokumentacją dotyczącą tajemniczej produkcji zbrojeniowej (kryptonim "Sternbetrieb" kod A 65M), która kosztem 600 000 marek i pracy 102 osób (więźniowie lub jeńcy wojenni ?) realizowana była w 1944 roku na terenie nieistniejących zakładów chemicznych w Żarowie.

Gośćmi specjalnymi XIII Żarowskiej Prelekcji Historycznej, byli członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej "GRH Kampfgruppe Riese" z Wałbrzycha. Pasjonaci historii II wojny światowej, umundurowania oraz uzbrojenia jednostek niemieckich, zaprezentowali dla zgromadzonej publiczności, nie tylko bogaty zestaw replik broni strzeleckiej, ekwipunku żołnierskiego ale przede wszystkim niebywałą wiedzę dotyczącą prezentowanych eksponatów: pistolety Parabellum P08, Walther P38, karabin powtarzalny Mauser K98k, pistolet maszynowy MP40, karabinek automatyczny StG44, karabiny maszynowe MG34 i MG42, granaty Stielhangdranate 24 i Eihandgranate 39, granatnik przeciwpancerny Panzerfaust oraz wiele innych. Uczestnicy prelekcji historycznej, zostali zapoznani z historią powstania, zasadą działania oraz produkcją każdego z prezentowanych eksponatów, jak również z umundurowaniem, jego odmianami i wykorzystaniem w warunkach frontowych. Każdy z widzów mógł osobiście wziąć w dłonie oraz obejrzeć prezentowany sprzęt wojskowy.

Podczas XIII Żarowskiej Prelekcji Historycznej, odbyła się również wystawa autorstwa Karoliny Legiejew, która zaprezentowała elementy damskiej mody z czasów II wojny światowej. W gablotach prezentowane były m.in. nakrycia głowy, obuwie, biżuteria, torebki.

Organizatorzy prelekcji, Rekonstruktorzy oraz Wwystawcy, Składają Serdeczne Podziękowania dla przybyłej publiczności za poświęcony czas oraz zainteresowanie prezentowanymi zagadnieniami

 

 

 

© 2015 Żarowska Izba Historyczna

Thursday the 28th. By BlueHost Review and Affiliate Marketing.