Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Metaloplastyka z drzwi dawnej sali Zrzeszenia Fabryk Chemicznych "Silesia" w Żarowie

Drukuj
Utworzono: wtorek, 30, kwiecień 2019

W broszurze z 2008 roku, promującej wystawę "150 lat temu powstała Silesia", przeczytać możemy: „Silesia”, a później „Organika”, to przede wszystkim miejsca pracy dla wielu pokoleń mieszkańców Żarowa i okolic, często całych rodzin. Także mieszkania przyzakładowe. Ale to również nostalgia za tym, czego już nie ma, za miejscem, gdzie spędziło się nierzadko kilkadziesiąt lat życia, pewnie czasami nutka żalu i pytanie „dlaczego ?”. To liczne przyjaźnie, które trwają nadal. To wreszcie ludzie. Wielu już nie ma wśród nas. Pozostała pamięć: o nich, o „Unii” Żarów, o „tamtej” orkiestrze dętej, o Klubie Honorowych Dawców Krwi, o „Solidarności” lat 80 - tych. W lutym tego roku upłynęło 17 lat od zamknięcia Dolnośląskich Zakładów Chemicznych "Organika" w Żarowie. Pamiątki związane z działalnością zakładów, zarówno w okresie przed jak i po 1945 roku, winniśmy zachować dla przyszłych pokoleń. Do sporej listy ocalałych reliktów "silezyjnych", dopisujemy dzisiaj przedmiot nie byle jakiej rangi. Metaloplastyka, która niegdyś widniała na drzwiach prowadzących do zakładowej sali widowiskowo-plenarnej, utkwiła w pamięci niejednemu mieszkańcowi Żarowa. Po latach zapomnienia i zagmatwanych losów, część owego zdobienia trafiła właśnie do zbiorów Żarowskiej Izby Historycznej. Gdzie szukać pozostałej połowy ? Może ktoś z mieszkańców posiada taką wiedzę ? Prosimy o kontakt.

 Składamy Serdeczne Podziękowania dla anonimowej mieszkanki gminy Żarów oraz dla pana Mirosława za pomoc w pozyskaniu eksponatu dla Żarowskiej Izby Historycznej

 

Wejście główne do budynku przy ob. ul. Armii Krajowej 65 w Żarowie. Dawna Sala widowiskowo-plenarna Dolnośląskich Zakładów Chemicznych "Organika" (wcześniej Zrzeszenie Fabryk Chemicznych "Silesia")

 

Widok sprzed 1945 roku

 

 

 

Posiadacie wiedzę na temat interesujących miejsc, budowli, a może znacie jakąś ciekawą historię ?? Podzielcie się z nami swoją wiedzą lub starociami z domowych strychów, głębokich szuflad oraz rodzinnych albumów. Wszelkie informacje, skany fotografii i dokumentów możecie przesyłać bez wychodzenia z domu na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.. Skany bądź fotografie, oględziny wszelkich dokumentów i przedmiotów możemy wykonać również od ręki w Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Żarowie przy ul. Piastowskiej 10A. Utrwalmy wspólnie w słowie pisanym oraz wzbogacimy historię Naszej Małej Ojczyzny.

Opracowanie
Bogdan Mucha

© 2015 Żarowska Izba Historyczna

Wednesday the 12th. By BlueHost Review and Affiliate Marketing.