Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

O Szkole Podstawowej w Bukowie, cz. 1

Drukuj
Utworzono: niedziela, 10, marzec 2019

Szkoła Podstawowa w Bukowie zainaugurowała swoją działalność z dniem 1 marca 1947 roku. Początkowo była placówką z 4-klasowym systemem nauczania. Po wykonaniu niezbędnego remontu budynku i zatrudnieniu drugiego nauczyciela, została przekształcona w szkołę 6-klasową. Niestety na przełomie lat 40/50-tych zatrudniony nauczyciel poważnie zachorował, co spowodowało powrót do 4-klasowego programu nauczania. Ponownie nauczanie w 6 klasach, możliwe było w roku szkolnym 1951/1952, kiedy zatrudniono 2 nowych nauczycieli. Po zatrudnieniu w 1954 roku kolejnego czwartego nauczyciela, Szkoła Podstawowa w Budowie realizowała pełen 7-klasowy program nauczania. Zajęcia szkolne, prowadzone były w 4 salach lekcyjnych, a po przeniesieniu placówki do nowego budynku, w 6. Wedle statystyk w roku szkolnym 1958/1959 w Szkole Podstawowej w Bukowie naukę pobierało 124 uczniów. W tym czasie obok normalnej szkoły podstawowej, działała jeszcze szkoła wieczorowa oraz tzw. Szkoła Przysposobienia Rolniczego, w której naukę pobierało 15 kursantów. Pd koniec lat 50-tych w szkole bukowskiej nauczało 4 nauczycieli, a kierownikiem placówki był Józef Trzepla. Z rokiem 1966, w szkole wprowadzony został 8-klasowy program nauczania. Jak podają źródła w roku szkolnym 1975/1976, naukę pobierało 93 uczniów a zatrudnionych było 4 nauczycieli.

W 1976 roku Szkołę Podstawową w Bukowie połączono ze Szkołą Podstawową w Imbramowicach. W latach 80-tych, kiedy trwał remont placówki imbramowickiej, do Bukowa uczęszczali uczniowie klas IV-VIII z Imbramowic oraz okolicznych miejscowości. Pod koniec lat 80-tych zajęcia lekcyjne prowadzone były w klasach łączonych. Na początku lat 90-tych (1991-1993), Szkoła Podstawowa w Bukowie została wyremontowana (pion sanitarny, ogrzewanie, szatnia, sala biblioteczna, sala gimnastyczna). W roku szkolnym 1992/1993 w 6-klasach naukę pobierało 90 uczniów, w 2001/2002 – 54, a w 2002/2003 – 44. W marcu 2003 roku Rada Miejska w Żarowie podjęła uchwałę, na mocy której, Szkoła Podstawowa w Bukowie została zlikwidowana z dniem 1 września 2003 roku.

Wedle wspomnień pani Stefanii Wrzyszcz – wieloletniej nauczycielki Szkoły Podstawowej w Bukowie: W 1970 roku nauczyciele pracujący w Bystrzycy Dolnej byli powiadomienie o likwidacji szkoły. Zaproponowano nam, że możemy pracować w szkole podstawowej w Kraszowicach lub też przenieść się do innych miejscowości. Inspektor szkolny ze Świdnicy zaproponował Józefowi Wrzyszcz kierownictwo w Szkole Podstawowej w Bukowie, ale miejsce było tylko dla kierownika, dla Stefani W. praca w szkole w Imbramowicach lub innej szkole w gminie Jaworzyna Śląska. Tam okazało się, że była praca tylko na 2-3 lata, szkoła też szła do likwidacji ze względu na małą ilość dzieci. Szkoła w Bukowie była w lepszej sytuacji. Postanowiliśmy się przenieść do Bukowa. Tutaj otrzymaliśmy mieszkanie dwupokojowe i kuchnie. Łazienka była wspólna z inną rodziną nauczycielki Albiny Hanczyn. Współżycie w domu nauczycielskim nie stwarzało żadnych problemów. Nasze dzieci, w sumie pięcioro, bawiły się i przyjaźniły. W gronie nauczycielskim w Bukowie w latach 1971-80 pracowali tacy nauczyciele: Hanczyn Albina, Samek Maria, Turała Zofia, Traczyk Irena, Wrzyszcz Stefania i kierownik, a później dyrektor szkoły Józef Wrzyszcz. W szkole ubywało i przybywało nauczycieli. Pani Traczyk po ukończeniu na wydziale historii studiów otrzymała nominację na dyrektora szkoły w Żarowie. Nauczycielka Alina Hanczyn po otrzymaniu mieszkania w Częstochowie wyjechała tam z rodziną. Córka Lidia Hanczyn wyszła za mąż i osiedliła się w Borzygniewie, sąsiedniej miejscowości za wioską Dzikowa. Maria Samek poszła na emeryturę, parę lat uczyła jej córka Malwina Samek, potem wyjechały do województwa kieleckiego. Do szkoły przybyli inni nauczyciele. Janusz Dominik, potem jego żona Danuta Dominik. Walentyna Burzyńska – najwcześniej przybyła. Wyjechała Turała Zosia, Dominiki nie uczyli długo. Zatrudnili się w szkole w Imbramowicach. Danusia Dominik była dyrektorem szkoły. W szkole w Bukowie uczyła Marysia Krawczyszyn. W roku 1990 do szkoły przyszła Urszula Ganczarek, Danuta Wojtusiak. Danuta w latach 2001-2003 była dyrektorem szkoły. Stefania Wrzyszcz uczyła 40 lat. W latach 80-tych dyrektorem szkoły była Teresa Kuc.

 

Nauczycielki Szkoły Podstawowej w Bukowie, 1972 r.

 

Nauczycielka Stefania Wrzyszcz na szkolnym podwórku

 

Nauczycielka Stefania Wrzyszcz z uczniami M. Kozak, K. Wójcik, S. Misztela

 

Na wycieczce w zoo klasa III, 1980 r.

 

Klasa I, wych. Stefania Wrzyszcz, 1983 r.

 

Spotkanie nauczycieli SP Buków z arcybiskupem Dyczkowskim, marzec 1985 r.

 

 

Klasa I, wych. Stefania Wrzyszcz, 1988/1989

 

Klasa VI-VII, wych. Stefania Wrzyszcz, 1988/1989

 

Apel z okazji zakończenia roku szkolnego w SP Buków, czerwiec 1994 r.

 

 

Ostatni dzień przed wakacjami w SP Buków, czerwiec 1999 r.

 

Zakończenie roku szkolnego w SP Buków, uczniowie klas I-VI, czerwiec 1999 r.

 

Zakończenie roku szkolnego w SP Buków, uczniowie kl. VII żegnają kl. VIII, czerwiec 1999 r.

 

 Dyr. Urszula Ganczarek podczas zakończenia roku szkolnego w SP Buków, czerwiec 1999 r.

 

Zakończenie roku szkolnego w SP Buków, uczniowie kl. VIII, czerwiec 1999 r.

 

Pożegnanie uczniów kl. VIII w SP Buków, czerwiec 1999 r.

 

Absolwenci Szkoły Podstawowej w Bukowie, kl. VIII, czerwiec 1999 r. 

 

Fotografie ze zbiorów pani Stefanii Wrzyszcz. Składamy Serdeczne Podziękowania za ich udostępnienie

Posiadacie niepotrzebne starocie (przedmioty, fotografie, dokumenty lub inne rzeczy) ?? Posiadacie wiedzę na temat interesujących miejsc, budowli, a może znacie jakąś ciekawą historię ?? Podzielcie się z nami swoją wiedzą lub starociami z domowych strychów, głębokich szuflad oraz rodzinnych albumów. Wszelkie informacje, skany fotografii i dokumentów możecie przesyłać bez wychodzenia z domu na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.. Skany bądź fotografie, oględziny wszelkich dokumentów i przedmiotów możemy wykonać również bezpłatnie od ręki w Żarowskiej Izbie Historycznej przy ul. Dworcowej 3. Utrwalmy wspólnie w słowie pisanym oraz wzbogacimy historię Naszej Małej Ojczyzny.

 

Źródła:
T. Ciesielski, Żarów. Historia miasta i gminy, Żarów 2006
S. Wrzyszcz, Księga Mojego Rodu Wrzyszcz, Buków 2019 (w druku)

Opracowanie
Bogdan Mucha

© 2015 Żarowska Izba Historyczna

Tuesday the 21st. By BlueHost Review and Affiliate Marketing.