Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Udział mieszkańców Kalna w I wojnie światowej

Drukuj
Utworzono: poniedziałek, 22, luty 2021

Przed wybuchem I wojny światowej obszar gminy wiejskiej Kalno wynosił 439 ha z czego grunty orne zajmowały 308 ha, łąki 81 ha i las 6 ha. W 1905 roku podłączone do wodociągu Kalno liczyło 46 budynków mieszkalnych. Miejscowość zamieszkiwały wówczas 564 osoby, w tym 511 katolików i 53 mieszkańców wyznania ewangelickiego. Jak pisze Tomasz Ciesielski w opracowaniu "Żarów. Historia Miasta i Gminy": podczas I wojny światowej zginęło lub zaginęło bez wieści 30 mieszkańców Kalna. Z kolei listy strat armii niemieckiej z lat 1914-1919 (tzw. Deutsche Verlustlisten), wymieniają nazwiska 74 uczestników I wojny światowej, którzy pochodzili z ówczesnego Kallendorf, Kr. Schweidnitz (1): Adler Paul, Barthel Heinrich, Barthel Josef, Barthel Josef (2), Barthel Rudolf, Bitter Alfred, Bittner Heinrich, Bänsch Georg, Deutschmann Paul, Eschrich Heinrich, Fellendorf Richard, Fiedel Josef, Franz Alfred, Friedrich Alfred, Friedrich August, Friedrich Richard, Fuhrmann Paul, Hanke Hermann, Hanke Paul, Henke Hermann, Hornig Wilhelm, Huld Johann, Härtel Paul, Iselt Paul, Jüppner August, Kinner Josef, Klein Alfons, Klein Josef, Klein Robert, Klose Alfred, Klose Emil, Klose Joseph, Klose Richard (3), Klose Robert, Koppe Heinrich, Krenscher Heinrich, Kreuscher Hermann, Melzig Heinrich, Minde Paul, Münch Bernhard, Münch Viktor, Nikolaus Karl, Nitsche Alfred, Nitsche Paul, Opitz Linius, Pohl August, Pohl Heinrich, Pohl Paul, Rauprich Josef, Richter Hermann, Richter Paul, Richter Heinrich, Riedel Paul, Rother Johann, Schneider Bruno, Schneider Paul, Schober Heinrich, Schwamm Heinrich, Staeger Richard, Stelzer Alfred, Stelzer Bruno, Stelzer Richard, Thamm Felix, Thamm Max, Thamm Richard, Thomas Heinrich, Umlauf Alfred, Umlauf Bruno, Umlauf Fritz, Umlauf Heinrich, Umlauf Oskar, Volke Heinrich, Wagner Paul, Wenzel Heinrich (4). Spośród tej liczby: 22 mieszkańców Kalna zginęło w walce lub zmarło w szpitalach, 10 zaginęło, 35 zostało rannych (w tym 9 ciężko), 7 trafiło do niewoli (5).

Nieistniejący obecnie pomnik, który upamiętniał poległych podczas I wojny światowej mieszkańców Kalna (niem. Kallendorf), ustawiony był obok dawnego budynku szkoły (przy jego południowo-zachodnim narożniku). Lokalizację posadowienia monumentu potwierdza karta pocztowa oraz fotografia z lat 30-tych XX wieku. Pomnik miał formę tablicy, która była ustawiona pionowo na trójstopniowym postumencie. W jej górnej części widniał motyw Żelaznego Krzyża w otoku liści laurowych. Poniżej utrwalono wyryte w kamieniu imiona i nazwiska oraz daty śmierci poległych mieszkańców Kalna. Po zakończeniu II wojnie światowej pomnik został zdemontowany. Z dawnej konstrukcji, zachował się jedynie trójstopniowy postument. Ciekawostką jest, że analogiczny kształtem pomnik wojenny znajdował się niegdyś w miejscowości Szczepanów, gm. Marcinowice (niem. Stephansdorf). Być może oba pomniki zostały zaprojektowane i wykonane przez tą samą firmę kamieniarską.

 

Pomnik wojenny w Kalnie na karcie pocztowej z lat 30. XX wieku (archiwum autora)

 

Pomnik wojenny w Kalnie na fotografii z lat 30. XX wieku (archiwum autora)

 

Mieszkańcy Kalna na frontach I wojny światowej:

 

1. Paul Adler, ur. 1.3.1893 r – 38. Pułk fizylierów "General-Feldmarschall Graf Moltke" (Śląski) – 2. kompania / 21. Brygada Piechoty / 11. Dywizja Piechoty / 6. Korpus Armii / 4. Armia – wzięty do niewoli w walkach pod Antwerpią i Maas (Verlustlisten Preußen Nr 1311 – 7.12.1918, str. 28131)

2. Heinrich Barthel (rezerwista) – 227. Rezerwowy Pułk Piechoty – 6. kompania / 97. Rezerwowa Brygada Piechoty / 49. Rezerwowa Dywizja Piechoty / – ranny pod Łodzią 6.4.1915 r. (Verlustlisten Preußen Nr 608 – 16.08.1916 r., str. 14107)

3. Josef Barthel, ur. 13.11.1897 r. – 38. Pułk Fizylierów "General-Feldmarschall Graf Moltke" (Śląski) – 7. kompania / 21. Brygada Piechoty / 11. Dywizja Piechoty / 6. Korpus Armii / 4. Armia – wzięty do niewoli w walkach pod Antwerpią i nad Mozelą (Verlustlisten Preußen Nr 1311 – 7.12.1918 r., str. 28131)

4. Josef Barthel, ur. 28.8. Kallendorf, Schweidnitz – ciężko ranny (Verlustlisten Preußen Nr 1244 – 17.09.1918 r., str. 26321)

5. Rudolf Barthel (sierżant), ur. 4.7. Kallendorf, Schweidnitz – zaginiony (Verlustlisten Preußen Nr 1295 – 18.11.1918 r, str. 27753)

● Rudolf Barthel (kapral), ur. 4.7. Kallendorf, Schweidnitz – ranny 22.5.1915 r. (Verlustlisten Preußen Nr 1088, 14.04.1918 r., str. 22919)

6. Alfred Bittner (rezerwista) – 154. Pułk Piechoty / 18. Brygada Piechoty / 9. Dywizja Piechoty / 5. Korpus Armii / 5. Armia – ranny w walkach pod Verdun (Verlustlisten Preußen Nr 64, 30.10.1914 r. r., str. 2030)

7. Heinrich Bittner (kapral) – 157. Pułk Piechoty / 78. Brygada Piechoty / 12. Dywizja Piechoty / 6. Korpus Armii / 2. Armia – lekko ranny w bitwie nad Sommą (Verlustlisten Preußen Nr 614, 23.08.1916 r., nr str. 14286)

8. Georg Bänsch, ur. 1.12. Kallendorf, Schweidnitz – lekko ranny (Verlustlisten Preußen Nr 1049, 28.01.1918 r., str 22573)

● Georg Bänsch, ur. 12.12. Kallendorf, Schweidnitz – lekko ranny (Verlustlisten Preußen Nr 1190, 16.07.1918 r., str. 25071)

9. Paul Deutschmann, ur. 26.10.1894 r – zmarł 23.12.1916 r.; pochowany na cmentarzu wojennym w Langemark (Belgia), kwatera B, grób 17691 (Verlustlisten Preußen Nr 776, 6.03.1917 r., str. 17784)

● Paul Deutschmann (szeregowy) – 56. Pułk Piechoty / 79. Brygada Piechoty / 14. Dywizja Piechoty / 7. Korpus Armii / 2. Armia – ciężko ranny w bitwie pod La Bassée i Arras (Verlustlisten Preußen Nr 259, 26.06.1915 r., str. 7233)

10. Heinrich Eschrich, ur. 23.4.1897 Kallendorf, Schweidnitz – ranny przebywa w szpitalu we Wrocławiu (Verlustlisten Preußen Nr 942, 20.09.1917 r., str. 20723)

11. Richard Fellendorf – 3. Pułk Grenadierów im. Króla Fryderyka Wilhelma I (2. Wschodniopruski) / 2. Brygada Piechoty / 1. Dywizja Piechoty / 1. Korpus Armii / 8. Armia – poległy w walkach pod Verdun (Verlustlisten Preußen Nr 545, 2.06.1916 r., str. 12749)

12. Josef Fiedel, ur. 3.9. Kallendorf, Schweidnitz – lekko ranny (Verlustlisten Preußen Nr 1201, 29.07.1918 r., str. 25304)

13. Alfred Franz (starszy szeregowy), ur. 25.3. Kallendorf, Schweidnitz – lekko ranny (Verlustlisten Preußen Nr 1292, 13.11.1918 r., str. 27665)

14. Alfred Friedrich, ur. 9.3. Kallendorf, Schweidnitz – zaginiony (Verlustlisten Preußen Nr. 1281, 30.10.1918 r., str. 27319)

● Alfred Friedrich, ur. 9.3. Kallendorf, Schweidnitz – lekko ranny (Verlustlisten Preußen Nr 1175, 28.06.1918 r., str. 24647)

15. August Friedrich, ur. 11.1. Kallendorf, Schweidnitz – zaginiony (verlustlisten Preußen Nr 1272, 19.10.1918 r., str. 27068)

16. Richard Friedrich, ur. 18.10.1897 r. – 153. Pułk Piechoty / 16. Brygada Piechoty / 8 . Dywizja Piechoty / 4. Korpus Armii / 1. Armia – wzięty do niewoli w walkach pod Artois (Verlustlisten Preußen Nr 764, 20.02.1917 r., str. 17620)

17. Paul Fuhrmann, ur. 10.9. Kallendorf, Schweidnitz – lekko ranny (Verlustlisten Preußen Nr 1294, 16.11.1918 r., str. 27728)

18. Hermann Hanke, ur. 4.3. Kallendorf, Schweidnitz – 10. Rezerwowy Pułk Piechoty / 21. Rezerwowa Brygada Piechoty / 11. Rezerwowa Dywizja / 6. Korpus Armii / 5. Armia – ciężko ranny w walkach o Wzgórze 304 podczas bitwy pod Verdun (Verlustlisten Preußen Nr 523, 6.05.1916 r., str. 12343)

● Hermann Hanke – ranny przebywa w szpitalu w Poznaniu (Verlustlisten Preußen Nr 1122, 25.04.1918 r., str. 23249)

19. Paul Hanke, ur. 14.08. Kallendorf, Schweidnitz – lekko ranny (Verlustlisten Preußen Nr 968, 20.10.1917 r., str. 21235)

20. Hermann Henke (szeregowy) – 23. Rezerwowy Pułk Piechoty (2. kompania) / 22. Rezerwowa Brygada Piechoty / 12. Rezerwowa Dywizja Piechoty / 6. Rezerwowy Korpus Armii / 5. Armia – poległy w walkach pod Ornes - Flabas (Verlustlisten Preußen Nr 115, 2.01.1915 r., str. 3932)

21. Wilhelm Hornig (rezerwista) – 11. Rezerwowy Pułk Piechoty / 21. Rezerwowa Brygada Piechoty/ 11. Rezerwowa Dywizja Piechoty / 6. Rezerwowy Korpus Armii / 5. Armia – zaginiony w walkach pod Vaubecourt-Fleury (Verlustlisten Preußen Nr 42, 4.10.1914 r., str. 821)

● Wilhelm Hornig – 11. Rezerwowy Pułk Piechoty / 21. Rezerwowa Brygada Piechoty/ 11. Rezerwowa Dywizja Piechoty / 6. Rezerwowy Korpus Armii / 5. Armia – zaginiony (Vermissten-Nachweis 3, 24.01.1916 r., str. 11095)

22. Johann Huld – 57. Pułk Artylerii / 12. Brygada Artylerii / 12. Dywizja Piechoty / 6.Korpus Armii / 2. Armia – lekko ranny w walkach pod La Bassée i Arras (Verlustlisten Preußen Nr 353, 14.10.1915 r., str. 9342)

23. Paul Härtel (kapral) – 240. Rezerwowy Pułk Piechoty / 114. Rezerwowa Brygada / 52. Rezerwowa Dywizja – lekko ranny w walkach pod Yser (Verlustlisten Preußen Nr 500, 7.4.1916 r., str. 11942)

● Paul Härtel (szeregowy) – 240. Rezerwowy Pułk Piechoty / 114. Rezerwowa Brygada / 52. Rezerwowa Dywizja – lekko ranny (Verlustlisten Preußen 80, 18.11.1914 r., str. 2723)

24. Paul Iselt, ur. 9.2. Kallendorf, Schweidnitz – ciężko ranny (Verlustlisten Preußen Nr 1256 1.10.1918 r., str. 26664)

● Paul Iselt – 52. Pułk Artylerii (2. Wschodniopruski) / 1. Brygada Artylerii / 1. Dywizja Piechoty / 1. Korpus Armii / 8. Armia – ciężko ranny w bitwie pod Verdun (Verlustlisten Preußen Nr 562, 23.06.1916 r., str. 13080)

25. August Jüppner (kapral) – 38. Pułk Piechoty Landwehry / 21. Brygada Piechoty / 11. Dywizja Piechoty / 6. Korpus Armii – poległy w walkach pod La Bassée i Arras (Verlustlisten Preußen Nr 389, 26.11.1915 r., str. 10390)

26. Josef Kinner – 10. Pułk Grenadierów im. Króla Fryderyka Wilhelma II (1. Śląski) – 2. kompania / 21. Brygada Piechoty / 11. Dywizja Piechoty / 6. Korpus Armii / 4. Armia – ciężko ranny w walkach pod La Bassée i Arras, zmarł w szpitalu polowym 27.09.1915 r.; pochowany na cmentarzu wojennym Billy-Montigny (Francja), kwatera 1, grób 121 (Verlustlisten Preußen Nr 384, 20.11.1915 r., str. 10257)

● Josef Kinner – 10. Pułk Grenadierów im. Króla Fryderyka Wilhelma II (1. Śląski) / 21. Brygada Piechoty / 11. Dywizja Piechoty / 6. Korpus Armii / 4. Armia – ciężko ranny (Verlustlisten Preußen Nr 359, 21.10.1915 r., str. 9490)

27. Alfons Klein (kapral), ur. 29.8.1894 r – 7. Pułk Artylerii (1. Westfalski) – 1. bateria / 14. Brygada Artylerii / 14. Dywizja Piechoty / 7. Korpus Armii / 2. Armia – poległ 8.11.1918 r. w walkach pod Antwerpią i nad Mozelą; pochowany na cmentarzu wojennym w Menen (Belgia), kwatera C, grób 2059 (Verlustlisten Preußen Nr 1366, 15.02.1919 r., str. 29208)

● Alfons Klein (kapral), ur. 29.8.1894 r – 7. Pułk Artylerii (1. Westfalski) – 1. bateria / 14. Brygada Artylerii / 14. Dywizja Piechoty / 7. Korpus Armii / 2. Armia – poległ 8.11.1918 r. (Verlustlisten Preußen Nr 1375, 26.02.1919 r., str. 29366)

● Alfons Klein, ur. 29.8.1894 r – lekko ranny (Verlustlisten Preußen Nr 803, 7.04.1917 r., str. 18113)

28. Josef Klein – 4. Pułk Grenadierów im. Królowej Augusty (6. kompania) / 4. Brygada Piechoty / 2. Dywizja Piechoty / Korpus Przyboczny – lekko ranny (Verlustlisten Preußen Nr 164, 3.3.1915 r., str. 5079)

● Josef Klein – 4. Pułk Grenadierów im. Królowej Augusty (6. kompania) / 4. Brygada Piechoty / 2. Dywizja Piechoty / Korpus Przyboczny – ranny (Verlustlisten Preußen Nr 68, 4.11.1914 r., str. 2218)

● Josef Klein (kapral) ur. 18.9. Kallendorf, Schweidnitz – ciężko ranny (Verlustlisten Preußen Nr 972, 25.10.1917 r., 21312)

29. Robert Klein (kapral) – Pułk Kawalerii im. Hrabiego von Schlotheim – lekko ranny (Verlustlisten Preußen Nr 243, 8.6.1915 r., str. 6801)

30. Alfred Klose – 10. Rezerwowy Pułk Piechoty / 21. Rezerwowa Brygada Piechoty / 11. Rezerwowa Dywizja / 6. Rezerwowy Korpus / 5. Armia – lekko ranny (Verlustlisten Preußen Nr 379, 13.11.1915 r., str. 10095)

31. Emil Klose – 272. Rezerwowy Pułk Piechoty / 82. Rezerwowa Brygada Piechoty / 82. Rezerwowa Dywizja Piechoty / 6. Korpus Armii – ciężko ranny w bitwie nad Sommą, zmarł w szpitalu polowym; pochowany na cmentarzu wojennym w Langemark (Belgia), kwatera A, grób 2315 (Verlustlisten Preußen Nr 346, 6.10.1915 r., str. 9205)

● Emil Klose – 62. Pułk Piechoty / 24. Brygada Piechoty / 12. Dywizja Piechoty / 6. Korpus Armii / 2. Armia – lekko ranny (Verlustlisten Preußen Nr 67, 3.11.1914 r., str. 2177)

32. Joseph Klose, ur. 4.9. Kallendorf, Schweidnitz – lekko ranny (Verlustlisten Württemberg 623, 7.11.1917 r., str. 21516)

● Joseph Klose – 125. Pułk Piechoty / 51. Brygada Piechoty / 26. Dywizja Piechoty / 13. Korpus Armii – ciężko ranny w bitwie nad Sommą (Verlustlisten Württemberg Nr 476, 9.10.1916 r., str. 15413)

● Joseph Klose, ur. 4.9. Kallendorf, Schweidnitz – lekko ranny (Verlustlisten Württemberg Nr 609, 24.09.1917 r., str. 20821)

33. Richard Klose, ur. 24.7.1878 r. – poległy; pochowany na cmentarzu w Landshut (Niemcy), kwatera I, rząd 2, grób 27 (Verlustlisten Preußen Nr 832, 12.05.1917 r., str.18475)

● Richard Klose (starszy szeregowy), ur. 6.4. Kallendorf, Schweidnitz – ranny w walkach pod Carpiagne, przebywa w szpitalu we Wrocławiu (Verlustlisten Preußen Nr 1098, 26.03.1918 r., str. 23004)

● Richard Klose (starszy szeregowy) – 38. Pułk Fizylierów "General-Feldmarschall Graf Moltke" (Śląski) – 2. kompania / 21. Brygada Piechoty / 11. Dywizja Piechoty / 6. Korpus Armii / 4. Armia – zaginiony (Verlustlisten Preußen Nr 615, 24.08.1916 r., str. 14302)

● Richard Klose – 22. Rezerwowy Pułk Piechoty / 23. Rezerwowa Brygada Piechoty / 12. Rezerwowa Dywizja Piechoty /6. Rezerwowy Korpus / 5. Armia – ciężko ranny (Verlustlisten Preußen Nr 635, 16.09.1916 r., str. 14855)

● Richard Klose, ur. 5.7.1899 r. – 131. Pułk Piechoty / 65. Brygada Piechoty / 42. Dywizja Piechoty / 21. Korpus Armii – zaginiony (Verlustlisten Preußen Nr 1313, str. 10.12.1918 r., str. 28171)

● Richard Klose (starszy szeregowy, sanitariusz) – 38. Pułk Fizylierów "General-Feldmarschall Graf Moltke" (Śląski) – 2. kompania / 21. Brygada Piechoty / 11. Dywizja Piechoty / 6. Korpus Armii / 4. Armia – wzięty do niewoli (Verlustlisten Preußen Nr 674, 1.11.1916 r., str. 15971)

34. Robert Klose (kapral), ur. 22.12. Kallendorf, Schweidnitz – lekko ranny (Verlustlisten Preußen Nr 1236, 7.09.1918 r., str. 26119)

35. Heinrich Koppe (kapral) – 40. Pułk Fizylierów "Fürst Karl-Anton von Hohenzollern" / 56. Brygada Piechoty / 28. Dywizja Piechoty / 14. Korpus Armii – ciężko ranny w bitwie nad Sommą (Verlustlisten Preußen Nr 672, 30.10.1916 r., str. 15908)

 

Krajobraz po bitwie nad Sommą (archiwum autora)

 

Niemieckie pozycje podczas bitwy pod Verdun (archiwum autora)

 

Pole bitwy między La Bassée i Arras (archiwum autora)

 

Na polu bitwy pod Artois (archiwum autora)

 

Walki nad Mozelą w końcowym etapie I wojny światowej (archiwum autora)

 

36. Heinrich Krenscher, ur. 15.02. Kallendorf, Schweidnitz – poległy (Verlustlisten Preußen Nr 928, 4.09.1917 r., str. 20413)

37. Hermann Kreuscher, ur. 1.1.1892 r. – 14. Pułk Piechoty "Graf Schwerin" (3. Pomorski) / 7. Brygada Piechoty / 4. Dywizja Piechoty / 2 . Korpus Armii – poległy 1.11.1918 r. (Verlustlisten Preußen Nr 1376, 27.02.1919 r., str. 29372)

● Kreuscher ? – 256. Rezerwowy Pułk Piechoty (8. kompania) / 77. Rezerwowa Dywizja – lekko ranny (Verlustlisten Preußen Nr 172, 12.03.1915 r., str. 5236)

38. Heinrich Melzig – 38. Pułk Fizylierów "General-Feldmarschall Graf Moltke" (Śląski) – 4. kompania / 21. Brygada Piechoty / 11. Dywizja Piechoty / 6. Korpus Armii / 4. Armia –wzięty do niewoli w walkach pod La Bassée i Arras (Verlustlisten Preußen Nr 413, 24.12.1915 r., str. 10819)

39. Paul Minde – 333. Pułk Piechoty / 167. Brygada Piechoty / 84. Dywizja Piechoty / 6. Korpus Armii – lekko ranny w walkach pod Warszawą (Verlustlisten Preußen Nr 303, 17.08.1915 r., str. 8211)

40. Bernhard Münch (starszy szeregowy) – 154. Pułk Piechoty (9. kompania) / 18. Brygada Piechoty / 9. Dywizja Piechoty / 5. Korpus Armii / 5. Armia – ciężko ranny w walkach pod Grande Tranchée de Calonne, zmarł w szpitalu polowym; pochowany na cmentarzu wojennym Langemark (Belgia), zbiorowa mogiła (Verlustlisten Preußen Nr 314, 30.08.1915 r., str. 8447)

● Bernhard Münch (starszy szeregowy) – 154. Pułk Piechoty (9. kompania) / 18. Brygada Piechoty / 9. Dywizja Piechoty / 5. Korpus Armii / 5. Armia – lekko ranny (Verlustlisten Preußen Nr 277, 17.07.1915 r., str. 7664)

● Bernhard Münch (starszy szeregowy) – 154. Pułk Piechoty (9. kompania) / 18. Brygada Piechoty / 9. Dywizja Piechoty / 5. Korpus Armii / 5. Armia – lekko ranny (Verlustlisten Preußen Nr 86, 26.11.1914 r., str. 2958)

41. Viktor Münch (kapral) – 43. Pułk Piechoty "Herzog Karl von Mecklenburg-Strelitz" (6. Wschodniopruski) / 2. Brygada Piechoty / 1. Dywizja Piechoty / 1. Korpus Armii / 8. Armia – zaginiony w walkach pod Żninem (Verlustlisten Preußen Nr 197, 13.04.1915 r., str. 5855)

42. Karl Nikolaus, ur. 22.05.1879 r – lekko ranny (Verlustlisten Preußen Nr 858, 14.06.1917 r., str. 19076)

43. Alfred Nitsche – 41. Pułk Piechoty (11. kompania) / 1. Brygada Piechoty / 1. Dywizja Piechoty / 1. Korpus Armii / 8. Armia – zmarł w szpitalu polowym (Verlustlisten Preußen Nr 227, 19.05.1915 r., str. 6426)

● Alfred Nitsche – 41. Pułk Piechoty / 1. Brygada Piechoty / 1. Dywizja Piechoty / 1. Korpus Armii / 8. Armia – ciężko ranny w walkach pod Żninem (Verlustlisten Preußen Nr 205, 22.04.1915 r., str. 6017)

44. Paul Nitsche – 5. Rezerwowy Batalion Strzelców / 19. Rezerwowa Brygada / 9. Rezerwowa Dywizja / 5. Korpus Armii / 5. Armia – lekko ranny w bitwie pod Verdun (Verlustlisten Preußen Nr 511, 20.04.1916 r., str. 12146)

45. Linius Opitz (strzelec) – 6. Batalion Strzelców / 22. Brygada Piechoty / 11. Dywizja Piechoty / 6. Korpus Armii / 2. Armia – poległy w walkach pod Vauqois (Verlustlisten Preußen Nr 136, 27.01.1915 r., str. 4540)

46. August Pohl – 96. Pułk Piechoty / 83. Brygada Piechoty / 38. Dywizja Piechoty /11. Korpus Armii – ciężko ranny w walkach pod Pułtuskiem (Verlustlisten Preußen Nr 291, 3.08.1915 r., str. 7957)

47. Heinrich Pohl, ur. 26.02.1896 r. – wcześniej uznany za zaginionego, trafił do niewoli (Verlustlisten Preußen Nr 902, 4.08.1917 r., str. 19940)

● Heinrich Pohl ur. 26.02.1896 r. – zaginiony (Verlustlisten Preußen Nr 832, 12.05.1917 r., str. 18479)

48. Paul Pohl – 333. Pułk Piechoty / 167. Brygada Piechoty / 84. Dywizja Piechoty / 6. Korpus Armii – lekko ranny w walkach pozycyjnych nad Berezyną (Verlustlisten Preußen Nr 677, 4.11.1916 r., str. 16053)

● Paul Pohl, ur. 21.2.1880 r. – 79. Pułk Piechoty / 39. Brygada Piechoty / 20. Dywizja Piechoty / 10. Korpus Armii / 2. Armia – zaginiony w walkach pod Beaumont (Verlustlisten Preußen Nr 1304, 29.11.1918 r., str. 27974)

49. Josef Rauprich – 72. Pułk Piechoty / 16. Brygada Piechoty / 8. Dywizja Piechoty / 4. Korpus Armii / 1. Armia – poległy w walkach we Flandrii (Verlustlisten Preußen Nr 614, 23.08.1916 r., str. 14274)

50. Hermann Richter (starszy szeregowy) – 11. Rezerwowy Pułk Piechoty / 21. Rezerwowa Brygada Piechoty / 11. Rezerwowa Dywizja / 6. Rezerwowy Korpus / 5. Armia – trafił do niewoli w bitwie nad Sommą (Verlustlisten Preußen Nr 683, 11.11.1916 r., str. 16180)

51. Paul Richter (kapral), ur. 10.12. Kallendorf, Schweidnitz – poległy (Verlustlisten Preußen Nr 949, 28.09.1917 r., str. 20904)

● Paul Richter, ur. 20.4. Kallendorf, Schweidnitz – lekko ranny (Verlustlisten Preußen Nr 1054, 2.02.1918 r., str. 22616)

● Heinrich Riedel (starszy szeregowy) – 6. Rezerwowy Baralion Strzelców / 22. Rezerwowa Brygada Piechoty / 12. Rezerwowa Dywizja / 6. Rezerwowy Korpus / 5. Armia – lekko ranny (Verlustlisten Preußen Nr 540, 26.05.1916 r., str. 12680)

52. Heinrich Riedel (starszy szeregowy) – 4. Batalion Strzelców / 35. Dywizja Piechoty / 16. Korpus Armii / 8. Armia – poległy w bitwie nad Sommą; pochowany na cmentarzu wojennym Hautecourt-lès-Broville (Francja), kwatera 4, Grób 86 (Verlustlisten Preußen Nr 642, 25.09.1916 r., str. 15060)

53. Paul Riedel – 11. Rezerwowy Pułk Piechoty (8. kompania) / 21. Rezerwowa Brygada Piechoty / 11. Rezerwowa Dywizja / 6. Rezerwowy Korpus / 5. Armia – ciężko ranny w walkach pod Ornes-Flabas, zmarł w szpitalu polowym (Verlustlisten Preußen Nr 119, 7.01.1915 r., str. 4059)

● Paul Riedel – 11. Rezerwowy Pułk Piechoty (8. kompania) / 21. Rezerwowa Brygada Piechoty / 11. Rezerwowa Dywizja / 6. Rezerwowy Korpus / 5. Armia – ciężko ranny (Verlustlisten Preußen Nr 116, 3.01.1915 r., str. 3958)

54. Johann Rother, ur. 18.05. Kallendorf, Schweidnitz – lekko ranny (Verlustlisten Preußen Nr 980, 3.11.1917 r., str. 21461)

● Johann Rother, ur. 18.05.1893 r. – 362. Pułk Piechoty / 13. Zapasowa Brygada Piechoty / 4. Zapasowa Dywizja Piechoty – zaginiony (Verlustlisten Preußen Nr 1316, 13.12.1918 r., str. 28246)

55. Bruno Schneider, ur. 23.02. Kallendorf, Schweidnitz – lekko ranny (Verlustlisten Preußen Nr 1253, 27.09.1918 r., str. 26574)

56. Paul Schneider, ur. 16.10.1899 r. – 39. Pułk Fizylierów / 28. Brygada Piechoty / 13. Rezerwowa Dywizja Piechoty / 6. Rezerwowy Korpus / 2. Armia – poległ 11.08.1918 r. w walkach pod Antwerpią i nad Mozelą (Verlustlisten Preußen Nr 1349, 27.01.1919 r., str. 28899)

● Paul Schneider, ur. 16.10 Kallendorf, Schweidnitz – lekko ranny (Verlustlisten Preußen Nr 1253, 27.09.1918 r., str. 26574)

57. Heinrich Schober – 228. Rezerwowy Pułk Piechoty / 97. Rezerwowa Brygada / 49. Rezerwowa Dywizja / 6. Korpus Armii – zaginiony w walkach nad Rawką – Bzurą (Verlustlisten Preußen Nr 114, 31.12.1914 r., str. 3921)

58. Heinrich Schwamm – 1. Zapasowy Pułk Landwehry (5. kompania) / 109. Dywizja Piechoty i 17. Dywizja Landwehry – lekko ranny (Verlustlisten Preußen Nr 222, 12.05.1915 r., str. 6323)

59. Richard Staeger (starszy szeregowy), ur. 8.12. Kallendorf, Schweidnitz – lekko ranny (Verlustlisten Preußen Nr 1163, 14.06.1918 r., str. 24290)

● Richard Staeger (starszy szeregowy), ur. 8.12. Kallendorf, Schweidnitz – zaginiony (Verlustlisten Preußen Nr 1278, 26.10.1918 r., str. 27239)

60. Alfred Stelzer (kapral), ur. 10.4. Kallendorf, Schweidnitz – lekko ranny (Verlustlisten Sachsen Nr 499, 29.04.1918 r., str. 23315)

● Alfred Stelzer – 32. Pułk Artylerii / 40. Brygada Artylerii / 40. Dywizja Piechoty / 19. Korpus Armii / 3. Armia – ciężko ranny w bitwie nad Sommą (Verlustlisten Sachsen Nr 355, 14.11.1916 r., str. 16261)

● Alfred Stelzer – 32. Pułk Artylerii / 40. Brygada Artylerii / 40. Dywizja Piechoty / 19. Korpus Armii / 3. Armia – lekko ranny (Verlustlisten Sachsen 336, 3.10.1916 r., str. 15268)

61. Bruno Stelzer, ur. 15.3. Kallendorf, Schweidnitz – poległy; pochowany na cmentarzu wojennym Thiaucourt-Regniéville (Francja), kwatera 9, grób 382 (Verlustlisten Preußen Nr 113, 8.05.1918 r., str. 23479)

62. Richard Stelzer – 22. Pułk Piechoty / 23. Brygada Piechoty / 11. Rezerwowa Dywizja Piechoty / 6. Korpus Armii / 5. Armia – ciężko ranny w bitwie pod Verdun (Verlustlisten Preußen Nr 510, 19.04.1916 r., str. 12116)

63. Felix Thamm – 38. Rezerwowy Pułk Piechoty / 22. Rezerwowa Brygada Piechoty / 12. Rezerwowa dywizja / 6. Korpus Armii / 5. Armia – lekko ranny w bitwie pod Verdun (Verlustlisten Preußen Nr 496, 3.04.1916 r., str. 11860)

64. Max Thamm, ur. 9.1.1887 r. – poległy 17.01.1917 r.; pochowany na cmentarzu wojennym Neuville-St.Vaast (Francja), kwatera 9, grób 1415 (Verlustlisten Preußen Nr 762, 17.02.1917 r., str. 17602)

● Max Thamm – 11. Rezerwowy Pułk Piechoty / 21. Rezerwowa Brygada Piechoty / 11. Rezerwowa Dywizja Piechoty / 6. Korpus Armii / 5. Armia – lekko ranny (Verlustlisten Preußen 245 , 10.06.1915 r., str. 6838)

● Max Thamm – 11. Rezerwowy Pułk Piechoty / 21. Rezerwowa Brygada Piechoty / 11. Rezerwowa Dywizja Piechoty / 6. Korpus Armii / 5. Armia – ranny (Verlustlisten Preußen Nr 42, 4.10.1914 r., str. 821)

65. Richard Thamm – 22. Rezerwowy Pułk Piechoty / 23. Rezerwowa Brygada Piechoty / 12. Dywizja Piechoty / 6. Korpus Armii / 5. Armia – lekko ranny pod Artois (Verlustlisten Preußen Nr 607, 15.08.1916 r., str. 14049)

● Richard Thamm – 10. Rezerwowy Pułk Piechoty / 21. Rezerwowa Brygada Piechoty / 11. Rezerwowa Dywizja Piechoty / 6. Korpus Armii / 5. Armia – ranny (Verlustlisten Preußen Nr 41, 3.10.1914 r., str. 773)

66. Heinrich Thomas, ur. 27.11.1885 r. – 101. Pułk Grenadierów / 45. Brygada Piechoty / 23. Dywizja Piechoty – trafił w niewoli w walkach pod Antwerpią i nad Mozelą (Verlustlisten Sachsen Nr 578, 6.03.1919 r. str. 29493)

● Heinrich Thomas ur. 27.11.1885 r. – 101. Pułk Grenadierów / 45. Brygada Piechoty / 23. Dywizja Piechoty – w niewoli (Verlustlisten Sachsen Nr 590, 27.05.1919 r., str. 30321)

67. Alfred Umlauf – 11. Rezerwowy Pułk Piechoty / 21. Rezerwowa Brygada Piechoty / 11. Rezerwowa Dywizja Piechoty / 6. Korpus Armii / 5. Armia – ranny w walkach pod Varennes-Mountfaucon (Verlustlisten Preußen Nr 42, 4.10.1914 r., str. 820)

68. Bruno Umlauf (kapral – ranny 9.03.1916 r. (Verlustlisten Preußen Nr 904, 7.8.1917 r., str. 19973)

69. Fritz Umlauf (sierżant), ur. 27.6. Kallendorf, Schweidnitz – ranny (Verlustlisten Preußen Nr 957, 8.10.1917 r., str. 21056)

70. Heinrich Umlauf, ur. 11.3. Kallendorf, Schweidnitz – ciężko ranny (Verlustlisten Preußen Nr 1006, 5.12.1917 r., str. 21948)

71. Oskar Umlauf (fizylier) – 10. Pułk Grenadierów / 21. Brygada Piechoty / 11. Dywizja Piechoty / 6. Korpus Armii / 4. Armia – ranny w walkach pod Chiers (Verlustlisten Preußen Nr 29, 19.09.1914 r., str. 245)

72. Heinrich Volke, ur. 22.2. Kallendorf, Schweidnitz – zaginiony (Verlustlisten Preußen Nr 1278, 26.10.1918 r., str. 27241)

73. Paul Wagner – 10. Pułk Grenadierów / 21. Brygada Piechoty / 11. Dywizja Piechoty / 6. Korpus Armii / 4. Armia – poległy w bitwie nad Sommą; pochowany na cmentarzu wojennym w Lommel (Belgia), kwatera 4, grób 400 (Verlustlisten Preußen Nr 617, 26.08.1916 r., str. 14359)

74. Heinrich Wenzel, ur. 30.7. Kallendorf, Schweidnitz – poległy; pochowany na cmentarzu wojennym St.-Étienne-à-Arnes (Francja), kwatera 1, grób 72 (Verlustlisten Preußen Nr 1006, 5.12.1917 r., str. 21948)

● Heinrich Wenzel, ur. 30.7. Kallendorf, Schweidnitz – lekko ranny (Verlustlisten Preußen Nr 928, 4.09.1917 r., str. 20421)

 

Posiadacie wiedzę na temat interesujących miejsc, budowli, a może znacie jakąś ciekawą historię ?? Podzielcie się z nami swoją wiedzą lub starociami z domowych strychów, głębokich szuflad oraz rodzinnych albumów. Wszelkie informacje, skany fotografii i dokumentów możecie przesyłać bez wychodzenia z domu na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript..

 

Przypisy:

(1) Verlustlisten Preußen Nr 29, 41, 42, 64, 67, 68, 80, 86, 113, 114, 115, 116, 119, 136, 164, 172, 197, 205, 222, 227, 243, 245, 259, 277, 291, 303, 314, 346, 353, 384, 413, 496, 500, 510, 511, 523, 540, 545, 562, 578, 607, 608, 614, 615, 617, 635, 642, 672, 674, 677, 683, 762, 764, 776, 803, 832, 902, 904, 928, 942, 949, 957, 968, 972, 980, 1006, 1049, 1088, 1098, 1175, 1190, 1201, 1236, 1244, 1253, 1256, 1272, 1281, 1278, 1292, 1294, 1295, 1304, 1311, 1313, 1316, 1349, 1366, 1375, 1376; Verlustlisten Sachsen Nr 336, 355m 499, 590; Verlustlisten Württenberg Nr 476, 609, 623

(2) Barthel Josef – nazwisko wymienione dwukrotnie (rozbieżne daty urodzenia)

(3) Klose Richard – nazwisko wymienione sześciokrotnie (rozbieżne daty urodzenia oraz informacje dotyczące pełnienia służby podczas wojny)

(4) Lista najprawdopodobniej niekompletna. Brak nazwisk mieszkańców, którzy odbyli służbę i powrócili bez odniesienia ran

(5) Brak informacji o powrocie osób zaginionych w walce (śmierć lub niewola i powrót do domu po wojnie ?)

 

Źródła i ilustracje:
1. Verlustlisten Preußen 1914-1919
2. T. Ciesielski, Żarów. Historia Miasta i Gminy, Żarów 2006
3. B. Mucha, Tajemnice Ziemi Żarowskiej, Żarów 2019
4. Volksbund Deutsche Kriegsgräberfürsorge e. V.
5. Archiwum autora

Opracowanie
Bogdan Mucha

© 2015 Żarowska Izba Historyczna

Saturday the 23rd. By BlueHost Review and Affiliate Marketing.