Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Z życia żarowskiego PTTK, cz.11: Fotografie

Drukuj
Utworzono: poniedziałek, 31, sierpień 2020

18 stycznia 1966 roku kilkuosobowa grupa pracowników Żarowskich Zakładów Materiałów Ogniotrwałych postanowiła założyć Zakładowe Koło PTTK i zgłosić jego działalność do Oddziału w Świdnicy. Grupę założycielską tworzyli: Benedykt Karczewski, Danuta Andrzejewska, Stanisław Andrzejewski, Stanisław Mikołajczyk, Józef Hennig, Maria Statkiewicz, Jerzy Statkiewicz, Janusz Bryłka, Helena Buca, Jerzy Hennig, Jan Fąfara, Czesław Fąfara, Edwarda Kozłowska, Ryszard Słabisz, Franciszek Kosydar. Pierwszym przewodniczącym Koła został wybrany Benedykt Karczewski, sekretarzem Danuta Andrzejewska a skarbnikiem Stanisław Mikołajczyk. Po spełnieniu wymogów ze zgłoszeniem Koło zostało zarejestrowane w Oddziale Świdnickim pod numerem 14-tym.

W początkowym okresie działalności jego praca opierała się na 3 sekcjach, których prowadzenia podjęli się członkowie zaawansowani w danych dyscyplinach turystycznych i tak:

Sekcja turystyki pieszej – z której wyłoniła się nieco później sekcja turystyki górskiej. W tym miejscu należy wspomnieć w jakich okolicznościach powstała nazwa Koła "Żaro – Dreptaki". Zrodziła się ona przy wypełnianiu zgłoszenia udziału w Rajdzie Górskim, w którym należało podać nazwę drużyny. Nazwa ta i noga Żarodreptaka znalazły się na proporcu Koła. Aby go uszyć członkinie poświęciły swoje świąteczne filcowe kapelusze a na paradne drzewce został przeznaczony jeden kij bilardowy z zakładowej świetlicy. Drugą sekcją była sekcja kajakowa, która wzbudziła duże zainteresowanie w żarowskim środowisku. W oparciu o zakładowy sprzęt członkowie sekcji brali udział w kilku spływach, m.in. w rekonesansowym spływie Nysą Kłodzką od Bystrzycy Kłodzkiej do Otmuchowa, a także w wielkim spływie po Brdzie (wówczas woj. leszczyńskie). Ponadto zorganizowano spływ szlakiem Pojezierza Drawskiego. Drużyna kajakowa Koła wzięła także udział w spływie zorganizowanym przez PTTK przy Polskiej Akademii Nauk – szlakiem Wielkich Jezior. Członkowie uprawiający turystykę kajakową zdobywali odznaki turystyczne w różnych stopniach od popularnej do złotej. W ramach działalności sekcji został zorganizowany kurs pływania, w którym udział wzięło 28 osób. Z uwagi na to, że w Żarowie nie było basenu, kurs prowadzony był na pływalni w Strzegomiu i trwał miesiąc. Uczestników dowożono zakładowym autokarem. Trzecią sekcją w początkowym okresie działalności Koła była sekcja żeglarska. W ramach obozów żeglarskich – przeszkolono kilku członków. Wśród członków Koła, którzy z wielkim entuzjazmem pracowali w sekcji żeglarskiej i kajakowej byli: Janusz Gwizdowski oraz Józef Kuszczak i Zbigniew Kopczyński.

Początkowy okres działalności Koła PTTK "Żaro – Dreptaki" można śmiało nazwać "burzliwym rozwojem". A to z uwagi na powstające ciągle nowe pomysły, szybko zmieniających się członków i działaczy. Trwało nawiązywanie współpracy z sąsiednimi Kołami PTTK, organizacjami oraz władzami. W tym okresie rozwijało się wśród członków kolekcjonerstwo na coraz bardziej wyszukany sprzęt turystyczny, przewodniki oraz mapy turystyczne. Z roku na rok podnosił się poziom wiedzy turystycznej i jej praktycznego wykorzystania. Jednocześnie rosła w Kole grupa ludzi, która coraz bardziej łączyła się z prawdziwą turystyką ze wszystkimi jej urokami i trudnościami.

 

Karpacz 26.VIII.73

 

Roztoka VII/79

 

Srebrna Góra kwiecień 1984

 

Srebrna Góra 28.04.1985

 

 Złoty Las V/1985

 

Złoty Las X/1985

 

 Łomniczka IX/1986

 

Sokolik VI/1986

 

Sosnówka wrzesień 1986

 

 W drodze na Jagnięcy Szczyt
Tatry Wysokie - Słowacja 2-6.IX.1987

 

Słowacja - Tatry Wysokie 2-6.IX.1987

 

Srebrna Góra 2-9.X.1988

 

Srebrna Góra 7 stycznia 1989 

 

 Sekcja Kolarska Koła PTTK "Żaro-Dreptaki"

 

Na Wielkiej Sowie

 

Zarząd Koła wybrany w dniu 16.01.1987

 

Zebranie Koła PTTK

 

"To nie są górnicy - lecz Żarodreptaki w drodze do Twierdzy Kłodzkiej"

 

"Wszyscy uwaga słuchają słów przewodnika"

 

"Śniadanie na łonie natury, nikt nie narzeka na brak apetytu"

 

"Wielka Sowa, na dole mgła, a tu na górze mocno przygrzewa słońce"

 

"Na wycieczkach rodzą się przyjaźnie i sympatie"

 

Fotografie bez opisu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Opracowano na podstawie dokumentacji przekazanej przez rodzinę Heleny Dziedzic - wieloletniej członkini Koła PTTK "Żarodreptaki" 

 

Zobacz też:  

Z życia żarowskiego PTTK, cz.1: Księga pamiątkowa drużny "Łaziki" przy DZCH
Z życia żarowskiego PTTK cz.2: Fotografie
Z życia żarowskiego PTTK, cz.3: Proporczyki "Żarodreptaków"
Z życia żarowskiego PTTK, cz.4: Pamiątki sekcji kolarskiej
Z życia żarowskiego PTTK, cz.5: Fotografie i pamiątki drużyny "Łaziki"
Z życia żarowskiego PTTK cz.6: Fotografie i pamiątki
Z życia żarowskiego PTTK cz.7: Fotografie
Z życia żarowskiego PTTK: cz.8: Fotografie drużyny "Łaziki"
Z życia żarowskiego PTTK, cz.9: Kartka - Srebrne gody Koła PTTK "Łaziki"
Z życia żarowskiego PTTK, cz.10: Przypinka sekcji kolarskiej

 

Posiadacie wiedzę na temat interesujących miejsc, budowli, a może znacie jakąś ciekawą historię ?? Podzielcie się z nami swoją wiedzą lub starociami z domowych strychów, głębokich szuflad oraz rodzinnych albumów. Wszelkie informacje, skany fotografii i dokumentów możecie przesyłać bez wychodzenia z domu na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Opracowanie
Bogdan Mucha

© 2015 Żarowska Izba Historyczna

Wednesday the 19th. By BlueHost Review and Affiliate Marketing.