Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Wieszak odzieżowy "August Hilbert, Herrebekleidung. Schweidnitz Markt"

Drukuj
Utworzono: poniedziałek, 17, sierpień 2020

Nasza kolekcja drewnianych wieszaków odzieżowych rozrasta się w bardzo szybkim tempie. Jak się okazuje dawni mieszkańcy Żarowa mieli w swoich szafach nie tylko odzież zakupioną w miejscowych sklepach. Przykładem tego może być kolejny świdnicki wieszak (pierwotnie dołączony do zakupionej odzieży), który służył dawnym niemieckim oraz powojennym – polskim mieszkańcom, jednego z mieszkań na ul. Mickiewicza (dawniej Conradswaldauer Straße). Jest to drugi tego typu egzemplarz w naszych zbiorach. Wieszak pochodzi z dawnego świdnickiego zakładu krawieckiego, który w latach 20. XX wieku prowadził niejaki August Hilbert (napis August Hilbert, Herrebekleidung. Schweidnitz Markt). Zakład ów mieścił się w kamienicy nr 14 na świdnickim rynku. W jego asortymencie była odzież męska i chłopięca. Ciekawostką jest, że po zakończeniu II wojny światowej w latach 40. XX wieku w tym samym miejscu podobną działalność prowadził zakład krawiecki, którego właścicielem był Edmund Kita. Jak przekonuje reklama z 1947 roku, zakład wykonywał ubiory męskie i damskie z materiałów własnych i powierzonych przez klientów, a jego specjalnością były szyte płaszcze dla pań i dla panów. Wieszak z zakładu krawieckiego Augusta Hilberta, przekazała do Żarowskiej Izby Historycznej pani Agnieszka. Składamy Pani Serdeczne Podziękowania.

 

 

===============================================

 

Reklama zakładu krawieckiego Edmunda Kity oraz współczesny widok na kamienicę nr 14 (sklep odzieżowy "Myszka")

 

Posiadacie wiedzę na temat interesujących miejsc, budowli, a może znacie jakąś ciekawą historię ?? Podzielcie się z nami swoją wiedzą lub starociami z domowych strychów, głębokich szuflad oraz rodzinnych albumów. Wszelkie informacje, skany fotografii i dokumentów możecie przesyłać bez wychodzenia z domu na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.. Skany bądź fotografie, oględziny wszelkich dokumentów i przedmiotów możemy wykonać również od ręki w Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Żarowie przy ul. Piastowskiej 10A. Utrwalmy wspólnie w słowie pisanym oraz wzbogacimy historię Naszej Małej Ojczyzny.

 

Ilustracje:
https://polska-org.pl/

Opracowanie
Bogdan Mucha

© 2015 Żarowska Izba Historyczna

Wednesday the 19th. By BlueHost Review and Affiliate Marketing.