Ekshumacje na cmentarzu w Mrowinach

Utworzono: poniedziałek, 24, październik 2011

W sobote 22 października 2011 roku zakończone zostały prace ziemne stanowiące wstępny etap budowy kościoła oraz plebanii na dawnym cmentarzu przy ul. Myśliwskiej w Mrowinach. Ostatni dzień odbywających się pod nadzorem archeologicznym prac przyniósł odkrycie pięciu mogił na obszarze wykopu o wymiarach 3x5 m. Przeprowadzona ekshumacja ujawniła zalegające na głębokości ok.1,5 m szczątki 2 kobiet i 3 mężczyzn – mieszkańców Mrowin, pochowanych na cmentarzu w latach 20 i 30-tych XX wieku.

Stan wydobytych szczątków był zróżnicowany pod względem zachowania. Stwierdzono tylko jeden pochówek z kompletnym materiałem kostnym. Wedle oględzin jedna z pochowanych osób zmarła najprawdopodobniej wskutek wypadku na co wskazywały obustronne pęknięcia z przesunięciem kości skroniowych czaszki. W trakcie przeprowadzania czynności ekshumacyjnych natrafiono na wyposażenie trzech pochówków w przedmioty codziennego użytku w postaci grzebieni i zachowanych fragmentów fajek. W jednym przypadku przy ekshumowanych szczątkach odkryto porcelanową fajkę, srebrny pierścień oraz dwa ordery: żelazny krzyż 1871 na wstędze (z napisem L.K.V. Saarau) i medal za wojnę prusko-francuską 1870-71. Wyposażenie to wskazuje jednoznacznie na pochówek weterana wojennego zasłużonego podczas działań militarnych na obszarze Francji w latach 1870-71, który należał do żarowskiego związku wojennego "Landwehr Kamaraden verein Saarau". Ekshumowane szczątki złożone zostały w krypcie kaplicy pw. Matki Bożej Królowej Polski w Mrowinach. Decyzją konserwatora zabytków, przedmioty odkryte w czasie prac archeologiczno-ekshumacyjnych trafiły do Żarowskiej Izby Historycznej.

Odnalezione w czasie ekshumacji przedmioty