Obwoluta listu "Silesia 24.12.1875" i koperta "Franz Prause 16.09.1927"

Utworzono: piątek, 08, marzec 2019

Prezentujemy dzisiaj dwie pamiątki, które zostały zakupione i udostępnione nam przez prywatnego kolekcjonera z gminy Żarów. Pamiątkami tymi są: 1. obwoluta listu wysłanego z Żarowa 24.12.1875 r. do Magdeburga, opatrzona pieczęcią firmową Silesia Verain chemischer Fabriken IDA u. MARIENHÜTTE b. Saarau oraz pieczęcią lakową zakładów na stronie odwrotnej, stempel odbiorczy poczty w Magdeburgu z dnia następnego 25.12.75, 2. koperta firmowa PORZELAN – FABRIK FRANZ PRAUSE G.M.B.H. NIEDER SALZBRUN wysłana ze Szczawienka (ob. dzielnica Wałbrzycha) 16.09.1927 r. do Veregnite Chamottenfabrik vorm C. Kulmiz Saarau (Fabryka Cegieł Szamotowych w Żarowie).

W 1849 roku Franz Prause założył w Szczawienku (Nieder Salzbrunn) malarnię, a później fabrykę porcelany. Od 1891 roku malarnia/fabryka, prowadzona była przez Juliusa i Ernsta Prause pod nazwą Franz Prause Porzellanfabrik und -malerei. Jeszcze przed I wojną światową, znajdowała się pod zarządem Georga Prause. W 1921 roku, została przekształcona w spółkę Porzellanfabrik Franz Prause GmbH. Wkrótce potem, w 1923 roku zmarł najpierw Julius Prause, a w 1924 roku – Ernst Prause. Ok. 1900 roku funkcjonowały cztery piece do wypału porcelany, własna malarnia i drukarnia. Zatrudnionych było około 140 pracowników, których liczba wzrosła do 350 w 1927 roku. Produkowano przede wszystkim tanie wyroby porcelanowe: naczynia użytku domowego i na potrzeby hoteli, pojemniki na herbatniki i masło, doniczki, filiżanki, kubki, artykuły promocyjne, tabliczki na drzwi, płyty nagrobne, popielniczki itp. Specjalnością zakładu były naczynia kuchenne. Około 50% produkcji przedwojennej eksportowano do Ameryki Północnej, Anglii, Holandii i Indii. Po I wojnie światowej, fabryka powoli i odzyskiwała utracone rynki zbytu i pod koniec lat dwudziestych XX wieku udział eksportu osiągnął 35 % produkcji. W dobie kryzysu lat trzydziestych, firma nie mogła sobie poradzić z problemami i w 1933 roku Porzellanfabrik Franz Prause GmbH została zamknięta.

W zbiorach Żarowskiej Izby historycznej znajduje się porcelanowy półmisek sygnowany NPS Franz Prause Nieder Salzbrunn.