Utworzono: piątek, 11, styczeń 2019

"Przewodnik po miejscach nieznanych, tajemniczych i zapomnianych w gminie Żarów" to kolejna publikacja, poświęcona zagadnieniom historii "Naszej Małej Ojczyzny". W połowie 2018 roku gotowy był pierwowzór przewodnika, który w ostatnim czasie został całkowicie przebudowany i znacznie poszerzony. W publikacji opisanych zostało 67 miejsc i obiektów, które zlokalizowane są w obrębie gminy Żarów lub z dawnymi jej mieszkańcami związane. Sama część opisowa to 137 stron tekstu, do którego dołączone zostały 474 ilustracje w tym 94 archiwalne oraz 34 mapy i plany. Wydawcą publikacji jest Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie. Przewodnik trafi do rąk odbiorcy pod koniec maja br.

... Wedle ewidencji prowadzonej przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków na Ziemi Żarowskiej, znajduje się 238 zabytkowych budowli i obiektów z czego 66 w granicach miasta Żarów. Spośród tej ogólnej liczby, 28 zabytków wpisanych zostało do rejestru, który jest formą ich ochrony prawnej. Poza tym istnieje niezliczona liczba miejsc i obiektów nieznanych, tajemniczych i zapomnianych, które są świadectwem minionej historii i życia dawnych mieszkańców tej Ziemi. Przewodnik ten adresowany jest przede wszystkim do dociekliwego i samodzielnego turysty, chcącego poznać to czego wcześniej nie wiedział, nie widział i na co nie zwracał uwagi. Dlatego nie ma w przewodniku tym "prowadzenia za rękę", gotowych propozycji wycieczek i wyszukanych rad dostępnych w podobnych pozycjach wydawniczych. Dużo jest natomiast wiedzy o historii danego miejsca, danej miejscowości, o budowlach oraz ich przeznaczeniu i genezie.